Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 1. 11. 2020 meniny má Denis, Denisa, Sviatok všetkých svätých

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Filmy
7
Dominik Vetrák
10. február 2020, 3:15
Čas čítania: 6:35
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Juhokórejský Parazit sa stal najlepším filmom roka, zničil Hollywood a ovládol Oscarovú noc. Uspeli aj 1917 či Joker

92. ročník odovzdávania Oscarov bol plný skvelých momentov.

Dominik Vetrák
10. február 2020, 3:15
Čas čítania: 6:35
Juhokórejský Parazit sa stal najlepším filmom roka, zničil Hollywood a ovládol Oscarovú noc. Uspeli aj 1917 či Joker
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
7
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Už druhý rok po sebe sa pozeráme na odovzdávanie Oscarov bez moderátora. Ak to znamená, že je program rýchlejší, sme radi. Aspoň Chris Rock nás na začiatku trochu pobavil. Dočkali sme sa aj hudobných vystúpení, ako napríklad Into the Unknown v podaní rôznych dabérok z celého sveta a ich jazykov. Kompletný prehľad nominovaných si môžeš pozrieť tu.


V prvej kategórii nás čakali vedľajšie mužské roly, kde naplno zažiaril Brad Pitt. Tomu sme venovali aj vlastný článok, keďže ide o jeho prvého hereckého Oscara (toho producentského získal za 12 Years a Slave). Nasledovala kategória Najlepší animovaný film. Dosť sme dúfali, že si ocenenie prevezme francúzska genialita menom I Lost My Body (recenzia tu), no Oscara nakoniec vyhralo nemenej kvalitné Toy Story 4. 

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1365 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 1.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

 

 

Pri kategórii Najlepší krátky animovaný film sme všetci dúfali, že si ocenenie odnesie Dcéra, český počin ocenený mnohými kritikmi a organizáciami. Oscara však vyhralo Hair Story, dojemný kraťas o tom, ako si otec musí dať rady s bujarými vlasmi, o ktoré sa vždy starala matka...

 

 

Na rad prišiel Originálny scenár, kde bola nesmierne veľká konkurencia: Knives Out od Riana Johnsona, Marriage Story od Noaha Baumbacha, 1917 od Sama Mendesa & Krysty Wilson-Cairnsovej a v neposlednom rade Once Upon a Time … In Hollywood od Quentina Tarantina. Oscara však vyhral vynikajúci Parazit od Bong Joon Ho a Han Jin Wona.

 

 

Hneď na to sme sa dočkali odovzdania Oscara pre Najlepší adaptovaný scenár. Ten si odniesol Taika Waititi za jeho dojemný a silný protinacistický a fašistický príbeh o JoJo Rabbitovi. Novozélanďan porazil Irishmana, Jokera, Little Women či Two Popes. Taika sa poďakoval svojej matke (kto videl film, pochopí, akú váhu to malo) a my sme sa presunuli ku kategórii Najlepší krátky film, ktorú vyhral The Neighbors' Window od Marshall Curry.

 

 

 

Zaujímavá bola aj kategória Najlepšia výprava. Vzhľad filmu a jeho celkový feeling je nesmierne dôležitý, a tak sme radi, že sa uctila náročná práca štábu pri novej tarantinovke. 

Oscara vyhralo Once Upon a Time in Hollywood, konkrétne Barbara Ling dekorátorka pľacu Nancy Haigh.

 

 

Najlepšie Kostýmy mali podľa Akadémie Malé ženy (Little Women), s čím sa dá nesúhlasiť len ťažko. Nádherný film od Grety Gerwig nás presunul do 19. storočia a postarali sa o to aj úžasné kostýmy. Navrhla ich Jacqueline Durran.

 

Najlepším dokumentom sa stalo American Factory. Za ním sčasti stoja aj manželia Obamoví. Najlepším krátkym dokumentom sa potom stalo Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl). Nasledovala o čosi zaujímavejšia kategória. Vyberala sa najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe.

 

 

Tú ovládla Laura Dern, ktorej posledné obdobie neskutočne vychádza. Pri ďakovnej reči dokonca rozplakala režiséra Noaha Baumbacha (sediaceho vedľa svojej partnerky Grety Gerwig), vďaka ktorému sa dostala do úžasného Marriage Story od Netflixu.

 

 

 

Nasledovalo vystúpenie Eminema s jeho oscarovou skladbou Lose Yourself, po čom sme boli svedkami odovzdania Oscara za Strih zvuku. Kategóriu na naše potešenie vyhral Donald Sylvester za jeho vynikajúcu prácu pri Ford vs. Ferrari. Zvuk bol v tom filme naozaj celkovo na monštruóznej úrovni. A ako poznamenal samotný Donald, je to pravdepodobne posledný veľký film od Foxu.

 

Škoda, že tých Oscarov nezískal viac. Ako ti prezradí naša recenzia, určite by si ich zaslúžil (snímka skončila v našom rebríčku Top filmov za rok 2019 na 6. mieste). Mix Zvuku následne vyhralo 1917 v podaní Marka Taylora a Stuart Wilson.

 

 

Kamera je jedna z najprestížnejších ocenení. My sme síce ešte nemali možnosť vidieť vojnový epos 1917. Všetci kritici a recenzenti sa však zhodli na tom, že režisér Sam Mendes a kameraman Roger Deakins natočili niečo neuveriteľne špeciálne. Deakins si nakoniec odniesol svojho 2. Oscara (prvého získal po desiatkach nepremenených nominácií za Blade Runnera od Dennisa Villeneuva) a nezabudol poďakovať všetkým svojím spolupracovníkom.

 

Oscara v kategórii Najlepší strih získali Michael McCusker a Andrew Buckland za svoju prácu na Ford vs. Ferrari. Cynthia Erivo odspievala Stand Up a cenu za najlepšie vizuálne efekty v naozaj podarenom a vtipnom výstupe odovzdali James Corden a Rebel Wilson ako Cats. Sošku si nakoniec odnieslo 1917 (snímka tak má na konte už 3. Oscara), kedy porazilo favoritov, ako Irishman či Avengers: Endgame. Najlepšie masky a make-up stvorili Kazu Hiro, Anne Morgan a Vivian Baker v Bombshell.

 

Pani moderátorka na ČT2 mierne vyspoilovala Parazita, ktorý podľa očakávaní vyhral kategóriu najlepší cudzojazyčný film. Stáva sa tak prvým juhokórejským filmom s Oscarom na konte (a má ich už rovno dva). Užili sme si aj Rocketmana v podaní Eltona Johna. 

 

 

 

 

 

Jedným z najkrajších momentov večera bolo vystúpenie troch superhrdiniek na pódiu. Stretli sa Gal Gadot, Sigourney Weaver a Brie Larson. Hneď po tom viedla orchester predstavujúci nominovaných v kategórii najlepší soundtrack vôbec po prvýkrát žena. Stala sa ňou Eímear Noone. Oscara za najlepší soundtrack získala Hildur Guðnadóttir. 

 

 

 

Stala sa vôbec prvou ženou, ktorá kategóriu vyhrala sólovo. My za ňu do neba pozdravujeme ďalšieho islandského skladateľa, Jóhanna Johannsona, ktorý nečakane skonal pred 2 rokmi. Islandské soundtracky a mrazivé hudby snáď ponesie v krvi a na plátne Hildur.

 

2. najdôležitejšia kategória večera padla do rúk pre režiséra Parazita. Joon Ho Bong sa stal najlepším režisérom a zložil poklonu svojím nominovaným kolegom, hlavne Quentinovi Tarantinovi a v neposlednom rade Martinovi Scorsesemu. Ten si nakoniec ako poctu jeho kariére vyslúžil Standing Ovation. Z očakávaného vystúpenia Billie Eilish nakoniec nebolo odhalenie jej tematickej skladby pre novú Bondovku. Jej hlas sprevádzal video In Memoriam, ktorým si Akadémia uctila pamiatku zosnulých ľudí z branže. 

 

 

 

 

Pred ukončením večera nás ešte čakali tri ocenenia. Oscara za najlepší herecký mužský herecký výkon získal podľa očakávania Joaquin Phoenix za svoju rolu Jokera. Viac o jeho víťazstve a prejave sa dočítaš tu. Jeho proťajškom sa stala v ostrej konkurencii Renée Zellweger za rolu v biografii Judy. Jej víťazstvo dokazuje, že Oscara môžu vyhrať aj herci hrajúci v nie až tak úžasných filmoch. Porazila tak Scarlett Johannson, Saoirse Ronan, Cynthiu Erivo a Charlize Theron.

 

Večer mala už tradične ukončiť kategória pre najlepší film. V nej sme skutočne nemali úplne jednoznačného favorita, aj keď mnohí predpovedali víťazstvo 1917. Úspech Parazita však zamiešal kartami s očakávaniami. Nakoniec to malo značiť, že Parazit bude kráľom večera. Juhokórejský mix žánrov sa stal najlepším filmom, a to celkom zaslúžene. Smutným hrdinom večera bol Martin Scorsese a jeho Irishman, ktorý z 10 nominácií nepremenil ani jednu. 

 

 

 

Kompletný prehľad nominovaných a víťazov

 

Najlepší režisér

Quentin Tarantino – Once Upon a Time in Hollywood

Martin Scorsese – The Irishman

Sam Mendes – 1917

Bong Joon-ho – Parasite

Todd Phillips – Joker


Najlepší herec

Joaquin Phoenix – Joker

Leonardo DiCaprio – Once Upon a Time in Hollywood

Adam Driver – Marriage Story

Antonio Banderas – Pain and Glory

Jonathan Pryce – The Two Popes

 

Najlepšia herečka

Renee Zellweger – Judy

Scarlett Johansson – Marriage Story

Cynthia Erivo – Harriet

Charlize Theron – Bombshell

Saoirse Ronan – Little Women

 

Najlepší herec vo vedľajšej role

Brad Pitt – Once Upon a Time in Hollywood 

Joe Pesci – The Irishman

Anthony Hopkins – The Two Popes

Al Pacino – The Irishman

Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood

 

Najlepšia herečka vo vedľajšej role

Laura Dern – Marriage Story 

Scarlett Johnasson – Jojo Rabbit

Margot Robbie – Bombshell

Florence Pugh – Little Women

Kathy Bates – Richard Jewell

 

Najlepší originálny scenár

Once Upon a Time in Hollywood – Quentin Tarantino

Marriage Story – Noah Baumbach

Parasite – Bong Joon-ho 

Knives Out – Rian Johnson

1917 – Sam Mendes & Krysty Wilson-Cairns

 

Najlepší adaptovaný scenár

The Irishman – Steven Zaillian

Joker – Todd Phillips & Scott Silver

Jojo Rabbit – Taika Waititi 

Little Women – Greta Gerwig

The Two Popes – Anthony McCarten

 

Najlepší cudzojazyčný film

Corpus Christi – Poland

Honeyland – North Macedonia

Les Miserables – France

Pain and Glory – Spain

Parasite – South Korea 

 

Najlepší dokument

American Factory 

The Cave

The Edge of Democracy 

For Sama

Honeyland

 

Najlepší krátky dokumentárny film

In the Absence

Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl) 

Life Overtakes Me

St. Louis Superman

Walk Run Cha-Cha

Image via Disney/Pixar


Najlepší animovaný film

How to Train Your Dragon: The Hidden World

I Lost My Body

Klaus

Missing Link

Toy Story 4

 

Najlepší strih

Ford v Ferrari

The Irishman

Jojo Rabbit

Joker

Parasite

 

Najlepšia kamera

The Irishman

Joker

The Lighthouse

1917 

Once Upon a Time in Hollywood

 

Najlepšia výprava

The Irishman

Jojo Rabbit

1917

Once Upon a Time in Hollywood

Parasite

 

Najlepšie kostýmy

The Irishman

Jojo Rabbit

Joker 

Little Women 

Once Upon a Time in Hollywood

 

 

Najlepší make-up a vlasy
Bombshell

Joker

Judy

Maleficent: Mistress of Evil

1917

 

Najlepšie vizuálne efekty

Avengers: Endgame

The Irishman

The Lion King

1917 

Star Wars: The Rise of Skywalker

 

Najlepší soundtrack

Joker

Little Women

Marriage Story

1917

Star Wars: The Rise of Skywalker

 

Najlepšia originálna skladba

“I Can’t Let You Throw Yourself Away” – Toy Story 4

“(I’m Gonna) Love Me Again” – Rocketman 

“I’m Standing with You” – Breakthrough

“Into the Unknown” – Frozen II

“Stand Up” – Harriet

 

Najlepší strih zvuku

Ford v Ferrari 

Joker

1917

Once Upon a Time in Hollywood

Star Wars: The Rise of Skywalker

 

Najlepší zvuk

Ad Astra

Ford v Ferrari

Joker

1917

Once Upon a Time in Hollywood

 

Najlepší hraný krátky film

Brotherhood

Nefta Football Club

The Neighbors’ Window 

Saria 

A Sister

 

Najlepší animovaný kraťas

Dcera (Daughter)

Hair Love

Kitbull

Memorable

Sister

 

PS: Fanúšikovia Ality sa po bombardovaní sociálnych sietí Disney vybrali na oblohu (konkrétne nad sídlom udeľovania Oscarov). Za lietadlo zakvačili banner prosiaci o pokračovanie. Tak snáď Disney sleduje...

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: cbsnews.comNáhľadový obrázok: Warner Bros/20th Century Fox Tagy: Oscary 2020
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
11
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.