Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
22. októbra 2019, 19:08
Čas čítania 0:00
Matej Krajčovič

Malé pavúčiky či roztoče? Na svojom tele ich máš milióny, zalezú aj do pórov na koži

NEWS ĽUDSKÉ TELO
Uložiť Uložené

Nemáme pre teba dobré správy.

Ak sa bojíš pavúkov, nasledujúce riadky asi radšej nečítaj. Viaceré zdroje hovoria, že občas nejakého skrátka zješ počas spánku, no nie je jasné, či ich je 8 ročne, 8 za celý život, alebo či sú čísla vlastne úplne vymyslené. 

Navyše, všade na svojom tele máš roztoče, ktoré sú technicky pavúkmi tiež, informuje IFLScienceKožník tukový napríklad žije v tvojich vlasových folikulách a kožník krátky zas v mazových žľazách. Hoci sú mikroskopické, s ostatnými živočíchmi z radu pavúkovcov majú veľmi veľa spoločného. 

Odporúčané
Bradatí muži majú na sebe viac baktérií ako psy, zistila štúdia Bradatí muži majú na sebe viac baktérií ako psy, zistila štúdia 18. apríla 2019, 13:11

Rozumieme, že ak tieto stvorenia s veľkosťou 0,3 až 0,4 mm nevidíš voľným okom, si o niečo pokojnejší, než keby ti po tele mala liezť veľká tarantula. Kompaktné rozmery im však dávajú schopnosť ukryť sa do pórov pokožky, odkiaľ ich tak ľahko nevyženieš. 

A množstvá, ktoré na sebe máš? Podľa spomínaného webu ich môže byť aj viac než 5 miliónov. 

Našťastie, ak máš v poriadku svoju imunitu, mali by byť neškodné. V opačnom prípade môžeš mať zapálené očné viečka, špecifické typy akné a pocity škriabania. 

Malé pavúčiky a roztoče? Na svojom tele ich máš milióny, zalezú aj do pórov na koži
Malé pavúčiky a roztoče? Na svojom tele ich máš milióny, zalezú aj do pórov na koži Zdroj: pixabay.com

Vedci dokázali priemerný počet týchto roztočov na našom tele odhadnúť pomerne jednoducho. Vzali špeciálnu lepiacu pásku, ktorú testovaným jedincom pritlačili na pokožku, prípadne pinzetu, ktorou vytrhli zopár vlasových korienkov.

Roztoče vraj boli nájdené vo vzorkách od 100 % pacientov vo veku nad 18 rokov. Zlou správou teda je, že zrejme nebudeš výnimkou.

Domov
Zdieľať
Diskusia