Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
13. decembra 2018, 18:14
Čas čítania 0:00
Adam Novosad

Vo výskumnej stanici na zamrznutej Antarktíde prišli o život dvaja pracovníci

ZAUJÍMAVOSTI ANTARKTÍDA
Uložiť Uložené

Americká výskumná stanica prišla po nešťastnej nehode o dvoch ľudí.

Nabrať v sebe dostatok odvahy na to, aby si svoju vedeckú či nevedeckú kariéru posunul natoľko, že odídeš pracovať až na Antarktídu, vyžaduje množstvo odhodlania a odvahy.

Iba pred pár dňami sme ťa informovali o tom, ako žijú antarktickí výskumníci vo vzdialenosti 400 kilometrov od najbližšej civilizácie a dlhé mesiace bez slnka, avšak teraz ťa musíme informovať o smutnej udalosti zo zamrznutého kontinentu.

Na výskumnej stanici v zamrznutej Antraktíde prišli o život dvaja pracovníci
Na výskumnej stanici v zamrznutej Antraktíde prišli o život dvaja pracovníci Zdroj: Eli Duke/Wikimedia Commons
ilustračné foto

Aj keď nie sú životné podmienky na tejto nehostinnej časti našej planéty jednoduché, veľmi často nepočúvaš správy o tom, že by tam niekto zahynul. Výskumníci aj stovky pracovníkov logistiky, transportu či manažmentu prešli pred príchodom na Antarktídu náročným výcvikom, aby si v mínusových teplotách dokázali poradiť s komplikovanými situáciami.

Dvaja technici však na Antarktíde prišli o svoje životy. Obaja pôsobili na výskumnej stanici McMurdo Station na Rossovom ostrove v rámci Antarktídy a nezvyčajnú situáciu si mal všimnúť pilot helikoptéry, ktorý práve prelietaval nad budovou, kde boli nájdené telá oboch pracovníkov.

Odporúčané
Róbert Vrábel o Antarktíde: Ľudia majú sex aj v stanoch, raz som primrzol k záchodu (Rozhovor) Róbert Vrábel o Antarktíde: Ľudia majú sex aj v stanoch, raz som primrzol k záchodu (Rozhovor) 15. novembra 2023, 9:30

Zahliadol dym, a tak rýchlo pristál, vbehol do budovy a zistil, že technici už nie sú pri vedomí. Vytiahol ich von z budovy a priamo na mieste im poskytol prvú pomoc, čo však nestačilo. Jeden z mužov zomrel prakticky okamžite, druhého stihli helikoptérou previezť na kliniku, kde však zomrel aj on.

Na výskumnej stanici v zamrznutej Antraktíde prišli o život dvaja pracovníci
Na výskumnej stanici v zamrznutej Antraktíde prišli o život dvaja pracovníci Zdroj: Eli Duke/Wikimedia Commons

Technici mali v budove za úlohu nainštalovať a spravovať požiarny systém, čo sa im stalo osudným. Zatiaľ neboli zverejnené žiadne bližšie informácie a Národná vedecká nadácia, ktorá je zodpovedná za Antarktický program Spojených štátov, neuviedla ani mená zosnulých technikov.

Jej zástupcovia uviedli len toľko, že smrť mužov nie je považovaná za podozrivú a v tejto chvíli prebieha vyšetrovanie, ktoré ukáže, čo nesie za nešťastie zodpovednosť.

Domov
Zdieľať
Diskusia