Pravdepodobne majú všetko na svedomí klimatické zmeny.
Keď sa naposledy vedci ocitli na ostrove Île aux Cochons, žili na ňom dva milióny tučniakov. Odvtedy sa naň takmer nikto nevydal, aby najväčšiu kolóniu tučniakov na planéte nevyrušoval, no ako naznačujú satelitné snímky, tučniakov na ostrove už žije len asi 200 000. Ostrov momentálne spadá pod Francúzsko a nachádza sa približne v tretine cesty z Južnej Afriky na Antarktídu.
Situácia je veľmi vážna, tučniak kráľovský je najväčším druhom žijúcim mimo Antarktídy a zistenie, že sa mu mimo tohto kontinentu nedarí, je naozaj nepriaznivé. Najhoršie však je, že nikto nevie, prečo tučniaky vymierajú.
Najpravdepodobnejším dôvodom sa javí ľudská činnosť – teda globálne otepľovanie. Klimatické zmeny mohli spôsobiť migráciu rýb a tučniaky by tak prišli o potravu. O vyššiu teplotu vody sa však mohol postarať aj známy jav El Niño, ktorý ovplyvňuje smer morského prúdenia. K ostrovu tučniakov tak mohlo znenazdajky dôjsť obrovské množstvo teplých morských prúdov.
V okolí nie sú žiadne ostrovy, kam by sa tučniaky mohli presunúť. Na ostrove tak jednoducho zomierajú predtým, než sa stihnú rodiť ďalšie. Ak sú teda naozaj na vine klimatické zmeny, čo je viac než pravdepodobné, vyzerá to tak, že ľudstvo zničilo ďalší život na zemi a tentokrát si to odniesla práve najväčšia kolónia tučniakov našej planéty.