Rozhodovanie medzi praváctvom a ľaváctvom sa vôbec nedeje v našej hlave.
Určite aj vo svojom okolí poznáš niekoho, kto je ľavákom, ak ním náhodou nie si aj ty. Ľudia, ktorí na základné pohyby preferujú predovšetkým ľavú ruku, sú dnes jednoznačne v menšine, no prečo je to vôbec tak? Nikto z nás si predsa nepamätá ten moment, kedy sme sa prvýkrát rozhodli uprednostniť jednu ruku pred druhou, a tak je otázne, prečo vie väčšina z nás stopercentne fungovať len s jednou rukou a tou vedľajšou nedokáže ani poriadne napísať svoje meno na papier.
Podľa záznamov z ultrazvuku to všetko začína ešte v maternici, a to približne v ôsmom týždni tehotenstva. Experti sa kedysi domnievali, že za rozdiel medzi pravou a ľavou rukou môže odlišná aktivita génov zodpovedných za fungovanie pravej a ľavej hemisféry. Pokiaľ je výkonnejšia tvoja ľavá hemisféra, mozog by mal prirodzene uprednostňovať pravú ruku a naopak.
Nedávno však boli vedcami z Ruhr-Universitat Bochum publikované výsledky, ktoré všetky naše dohady, úsudky a predpoklady boria. Za všetko vraj môže to, ako sa vyvíja miecha. Všetky naše pohyby totiž vychádzajú z mozgovej časti nazývanej mozgová kôra, tiež motor cortex.
Tá však podľa najnovších poznatkov len zadáva úlohy a o stopercentné rozdelenie sa stará práve miecha, čo už určujú gény od našich rodičov, prarodičov a tak ďalej. Úlohu dokonca môže zohrávať aj to, v akých podmienkach je dieťa v maternici vyvíjané, no tento predpoklad ešte nie je stopercentne preskúmaný. Za tvoju pravorukosť či ľavorukosť tak prekvapivo môže obsah tvojej chrbtice.