Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 22. 1. 2021 meniny má Zora

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Pod radarom
0
Ján A.
11. apríl 2017, 15:40

Milovaní a súčasne nenávidení Teletubbies: Detský seriál s hlbším posolstvom a bizarnou symbolikou

10 najvýraznejších čudesných informácií o dávno zabudnutom detskom seriáli.

Ján A.
11. apríl 2017, 15:40
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Milovaní a súčasne nenávidení Teletubbies: Detský seriál s hlbším posolstvom a bizarnou symbolikou

Kto by mohol na tieto prazvláštne postavičky zabudnúť? Nikto, a pri tom všetci. Mnoho detí si na nich s úsmevom na perách zaspomína, niektorým z nás však naháňali strach. Výborná modelová situácia nastáva, ak ste boli v jednej domácnosti so súrodencom s väčšou vekovou rezervou medzi vami. Zatiaľ čo vy by ste si najradšej pozreli Káčerovo či Rýchlu rotu Chipa a Dalea, váš mladší brat či sestra museli zúfalo plakať, aby ste im späť prepli na ich najobľúbenejšiu rozprávku. Proste hotová katastrofa! Teraz sa nad touto situáciou už len s nadhľadom zasmejeme. Ale komu mohlo napadnúť vytvoriť takýto bizarný detský svet? Po prečítaní zopár článkov musím konštatovať, že rozprávkový seriál má predsa svoj tažkopádny zmysel, i keď maximálne nepochopený. Avšak, o jednotlivých zaujímavostiach sa dozviete postupne. 

 

 

 

Teletubbies je detský televízny seriál, ktorý vytvorila britská spoločnosť BBC na prelome milénií. V priebehu rokov 1997 až 2001 bolo vytvorených 365 dielov, pričom jednotlivé časti trvajú len zopár minút. Ragdoll Productions a Darrall Macqueen sa podieľali na tvorbe ako hlavní scenáristi. Avšak, nezvyčajný výtvor nie je ich vlastným produktom. Námet totiž vyprodukovala dvojica v podaní Anne Wood a Andrew Davenport. Spomínaná štvorica stála za "narodením a výchovou" hlavných postáv, ktoré sa volajú Tinky Winky, Dipsy, Laa Laa a Po a žijú v Teletubbylande. Podstatou celého seriálu je v podstate šťastný a bezstarostný spoločný život veselých milujúcich bytostí, ktorý má pomáhať predškolským ratolestiam s koordináciou zraku a sluchu.

 

 

Medzinárodné posolstvo

Seriál v sebe nesie jedno veľké internacionálne posolstvo, ktorého cieľom je spájať všetky deti dokopy nehľadiac na vyznanie viery, farbu pleti alebo na myšlienkovú orientáciu. Jednotlivé postavičky symbolizujú rôzne rasy celého sveta. Už podľa farby líčok bytostí vyššie môžete uhádnuť, o ktorú časť sveta pôjde. Tinky Winky odzrkadľuje Európanov a Po Aziatov. Laa Laa charakterizuje Indov a Dipsy zastupuje Afričanov a Američanov. Každá farebná kreatúrka ešte dostane vlastný odsek, v ktorej sa viac dočítate aj o tomto diferentnom rozdelení. 

 

Soundtrack

Hlavná pieseň celého seriálu získala nemalý a poriadne nečakaný úspech. Soundtrack s názvom Teletubbies Say "Eh-oh!" od spoločnosti BBC WORLDWIDE MUSIC sa stal obrovským hitom. Okamžite v roku 1997, presnejšie v decembri, získal v rebríčku UK Singles Chart najvyššie možné miesto. Na prvej priečke vydržal song až dva týždne, pričom ho z trónu zosadili hriešne krásky zo zoskupenia Spice Girls s pesničkou Too much. Presný poradovník piesní a iné zaujímavé informácie nájdeš v tomto odkaze. Zaspomínaj si s nami na túto pesničku...

 

 

Obrovská vlna zdesenia

Po prvej sérii Teletubbies zachvátila Anglicko obrovská vlna zdesenia, krititky a strachu. Do centra spoločnosti posielali rodičia enormné počty listov so sťažnosťami. Najčastejšie sa týkali strašidelného vzhľadu, desivých zvukov a diabolsky znejúcich pokrikov. Skupina detí, pre ktorú bol seriál určený, trpela pocitmi úzkosťou, nočným pomočovaním a inými psychickými diagnózami. Filmári sa preto rozhodli zmeniť doslova hororové sekvencie, a tak do rozprávky zakomponovali smiešne zvuky. Dialógy a intonáciu hlasu interpretov upravili tak, aby zneli priateľsky. V Poľsku, ktoré je maximálne kresťanské, vyšetrovali seriál kvôli údajnej propagácii homosexuality. Objektom nepriateľskej nálady voči rozprávke bola postava Tinky-Winkyho, ktorý vlastnil červenú ženskú kabelku. Situáciou sa dokonca zaoberal aj samotný prezident republiky, Lech Kaczynski, ktorý zahynul počas nešťastnej leteckej katastrofy v Smolensku pred 7 rokmi. Potrebujete ďalší komentár? 

 

 

Proces natáčania

Natáčanie seriálu neprebiehalo v klasických štúdiách. Exteriér s budovou bol postavený na pozemku v blízkosti mesta Straford-upon-Avon, ktoré sa nachádza pri Birminghame. Mestečko je známe najmä ako rodisko kultového anglického spisovateľa Williama Shakespeara, ktorý v meste taktiež prežil aj veľkú časť svojho života. Vedenie rozprávky hercom vôbec neuľahčilo situáciu natáčaním vo vonkajšom prostredí, predstaviteľov rolí ešte poriadne vytrestali pomocou kostýmov. Oči a pery boli ovládané diaľkovo, zatiaľ čo herci nazerali z oblekov na denné svetlo len skrz bezzubé ústa. Takmer každú postavu stvárnil len jeden herec, výnimkou bola rola Tinky-Winkyho. Bol jedinou krpatou bytosťou hranou až troma predstaviteľmi - zabávačom Daveom Thompsonom, hercom Markom Heenehanom a baletným tanečníkom Simonom Sheltonom.

 

Milovaní a súčasne nenávidení Teletubbies: Detský seriál s hlbším posolstvom a bizarnou symbolikou
Zdroj: twitter.com/ianbeagle

 

Teletubbies versus Simpsonovci 

Postavičky bývajúce v Teletubbylande sa viackrát objavili práve v jednom z najlegendárnejších kreslených seriálov vôbec. Milhouse napríklad sleduje Teletubbies v televízii, neskôr sledujú túto reláciu aj Bart, Lisa a Maggie. Počas inej situácie chce Homer rozveseliť Maggie, a preto si spraví anténku a oblek ako Tinky Winky. Taktiež úvodná znelka/scéna Simpsonovcov sa nezaobišla bez propagácie britského seriálu. Postavičky boli aj v relácii The Krusty the Clown Show. V jednej z mnohých časti sa Maggie hrá s plyšovou hračkou Poa. V inej scéne Dr. Hibbert takmer vytiahne plyšáka Dipsyho z detského automatu. Teletubbies boli podľa portálu simpsonswiki dokopy až v desiatich častiach spomínaného seriálu. Ak vás zaujímajú podrobnejšie informácie, kliknite na tento odkaz. 

 

Milovaní a súčasne nenávidení Teletubbies: Detský seriál s hlbším posolstvom a bizarnou symbolikou
Zdroj: 20th Television

 

Milovaní a súčasne nenávidení Teletubbies: Detský seriál s hlbším posolstvom a bizarnou symbolikou
Zdroj: 20th Television

 

Milovaní a súčasne nenávidení Teletubbies: Detský seriál s hlbším posolstvom a bizarnou symbolikou
Zdroj: 20th Television

 

Teletubbies - každý deň a počas Vianočných sviatkov

Posledná klapka obľúbeného seriálu pre malé deti sa zastavila na čísle 365. To znamená, že každý deň si môžete pozrieť jednu časť. Aspoň takto znelo posolstvo protagonistov BBC pred pár rokmi. Špeciálne časti, ktoré miluješ, si môžeš pozrieť pri jedličke počas sviatkov. V decembri prvého roku vysielania sa preukázal boom hračiek zo seriálu úplne naplno. Vo väčšine reťazcov boli všetky knihy, hračky, oblečenie a iné propagačné materiály týkajúce sa zázračných postavičiek predávané v dvojnásobnom množstve ako iný detský tovar, poprípade boli úplne vypredané

 

Tinky Winky

Tinky Winky je neprehliadnuteľný, pretože je z celej štvorice najväčší a má fialovú farbu. Hlavu mu zdobí trojuholníková anténa neznámeho účelu. Taktiež predstavuje mužskú časť populácie Teletubbylandu, pričom podľa ružovkastých líc má európsky pôvod. Najobľúbenejšou hračkou Tinkyho je červená taška.

 

Laa Laa

Laa Laa, ženská predstaviteľka, je žltá ako slniečko s veselou anténkou na hlave v tvare špirály. Béžová tvár odkazuje na jej indský pôvod. Miluje tanec a neustále sa hrá so svojou oranžovou loptou. 

 

Dipsy

Dipsy je zelený pseudočloviečik s úplne jednoduchou anténou. Na základe tmavej farby pleti zastupuje Afričanov a Američanov. Aj Dipsy vlastní obľúbenú hračku, podobne ako aj zvyšní kamaráti. V bielo-čiernom klobúku je roztomilým švihákom. 

 

Po

Je najmenšia z Teletubbies a predstavuje ženské osadenstvo rozprávky. Po má červený kostým dotvorený kruhovou anténou na hlavičke. Zastupuje Aziatov, čo spoznávame podľa bielej tváričky, ktorá má v niektorých miestach žltý nádych. Ako jediná vlastní väčší a veľmi užitočný nástroj, červenú kolobežku. 

 

BONUS: Noo Noo a Baby sun

Noo Noo je modrý vysávač, ktorý spôsobuje kamarátom najväčšie problémy. Vtipálek má na prednej strane rúrku s kefou, a naopak na zadnej strane ružovú guľu, ktorá robila všetkým veľkú radosť. Poslednou postavou je Baby Sun, veselé slniečko v Teletubbylande, ktoré svieti na oblohe a detsky bľaboce. Počítačovú grafiku tváre dotvára skutočná herečka Jessica Smith, ktorá mala počas natáčania len 9 mesiacov. Jej úlohou bolo chichotanie a smiech na počkanie, sledovanie magických udalosti alebo sledovanie samotných Teletubbies, keď robia vtipné alebo naopak hlúpe veci. Svoju rolu zvládala náramne dobre. 

 

Na záver pripájam ešte pár ďalších informácií. Jednou z aktuálnejších je fakt, že seriál dostal pokračovanie v modernejšom kabáte. Sledovanosť je vraj pomerne úspešná, aj na známom portáli Youtube majú niektoré videá alebo priamo časti aj miliónové zhliadnutia. Týmto článkom sme chceli zaspomínať na staré dobré časy, potešiť a hlavne neuraziť verných fanúšikov, pretože tento detský seriál rozdelil divákov na dva tábory, na neskutočne milujúcich a na tvrdých kritikov.  Rozpomeňte sa na svoje detstvo v ponúknutej časti.

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.