Štvrtok 26. 4. 2018 meniny má Jaroslava

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.

Na rovnakej trase sme vyskúšali 4 rôzne taxislužby. Ktorá aplikácia sa v Bratislave oplatí najviac?

Hopin, Liftago, Uber či Taxify? Po našom veľkom teste v tom budeš mať jasno.

5. január 2017, 16:09

Hopin, Liftago, Uber či Taxify? Po našom veľkom teste v tom budeš mať jasno.

Nie je to tak dávno, kedy sme v Bratislave mali iba dve možnosti, ako získať taxík. Prvou bolo zavolať otrávenej dispečerke, trpezlivo čakať, kým nájde voľného vodiča a potom dúfať, že ten nájde nás. Tá druhá? Zastaviť si auto za nekresťanské peniaze priamo na ulici.

 

V roku 2014 trh taxi služieb v hlavnom meste výrazne zmenila služba Hopin, ktorá spustila menšiu “revolúciu“, a to možnosť objednať si taxík cez mobilnú aplikáciu. Na všetko zrazu stačilo pár dotykov na obrazovke smartfónu.

 

Hopin avšak rýchlo získal silných konkurentov, nakoľko svoje aplikácie na Slovensku spustil aj americký Uber, české Liftago a naposledy v decembri 2016 na trh vstúpil estónsky start-up Taxify.

 

V redakcii Refresheru sme sa preto rozhodli tieto štyri aplikácie otestovať. V rovnakom čase sme si cez všetky 4 služby zavolali odvoz z rovnakej adresy do rovnakej destinácie. Okrem ceny, ktorá bude pre väčšinu z vás určite najdôležitejším kritériom, sme si posvietili aj na ďalšie atribúty spojené s používaním týchto aplikácií.

 

Test prebehol v stredu, 4. januára krátko po 11. hodine. Všetci štyria sme absolvovali rovnakú trasu z Kupeckého ulice do hotelu Sheraton v Eurovei.

 

Poďme sa teda pozrieť, ktorá aplikácia sa v Bratislave oplatí najviac.


PRED JAZDOU

Hopin

Inštalácia aplikácie je jednoduchá, nie je potrebná registrácia, hneď je tak možné objednať si taxík, čo pri iných aplikáciách nie je možné. Spomedzi testovaných má avšak aplikácia podľa nášho názoru najviac zastaralý dizajn a miestami nám dokonca sekala. 

 

Liftago

Po nainštalovaní je nutné zaregistrovať sa pomocou mobilného čísla alebo synchronizácie s facebookovým profilom. Liftago umožňuje platiť za odvoz vodičovi v hotovosti alebo sumu stiahne automaticky z kreditnej karty po vystúpení z vozidla. My volíme druhú možnosť, odosielame údaje o karte, za čo nám aplikácia stiahne 1 cent.

 

Uber

Rovnako ako pri predošlých službách, aj registrácia do Uberu je veľmi rýchla a jednoduchá. Aplikácia podporuje iba platbu pomocou kreditnej karty, preto je nutné službe poskytnúť svoje údaje. Musíme uznať, že aplikácia nás oslovila  skvelým dizajnom. Pravdepodobne najlepším zo všetkých.

 

Taxify

Inštalácia samotnej aplikácie nezaberie viac ako pár sekúnd, nasleduje registrácia, kde rovnako zadávame telefónne číslo, ktoré je následne overené aktivačným kódom. Po zadaní informácií potrebných k platbe, teda čísla kreditnej karty, môžeme začať využívať appku. Aplikácia je jednoduchá, dizajn je až nápadne podobný Uberu.

 

Na rovnakej trase sme vyskúšali 4 rôzne taxislužby. Ktorá aplikácia sa v Bratislave oplatí najviac?


OBJEDNÁVKA

Hopin

Na úvodnej obrazovke sa používateľovi zobrazí aktuálna poloha a najbližšie auto. V spodnom riadku stačí kliknúť na “pokračuj v objednávke”, zadať cieľ a aplikácia vypočíta odhadovanú cenu a dobu čakania. V našom prípade to bolo 3,50 až 4 eurá a odhadovaný čas príjazdu 3 minúty. V tomto bode nám Hopin ponúkol na výber, či chceme platiť v hotovosti alebo kartou. Volíme hotovosť, keďže sme si okrem najnižšej ceny dali medzi kolegami zároveň výzvu byť v cieli čo najrýchlejšie. Vodič nám bol následne pridelený automaticky. Počas čakania aplikácia ponúka možnosti zamávať na vodiča, napísať SMS, či zavolať mu.   

 

Liftago

Po zvolení, odkiaľ kam má naša cesta smerovať, nám aplikácia ponúkne možnosť vybrať si medzi vodičmi, ktorí sú v blízkosti. Pri jednotlivých vodičoch vidíme odhadovanú cenu, naše rozhodnutie však môže ovplyvniť aj hodnotenie vodiča či model auta. Možnosť výberu hodnotíme pozitívne a považujeme ho za výhodu. My sme si zvolili najlacnejšiu odhadovanú možnosť (3,80 eur). Aplikácia rovnako počas čakania umožňuje zavolať vodičovi. Čas čakania na vodiča bol rovný 6 minútam.

 

Uber

Na úvodnej obrazovke sa nám zobrazuje možnosť zadať cieľovú adresu alebo vybrať medzi poslednými zvolenými či obľúbenými adresami. Po zadaní adresy nám Uber ukáže najkratšiu trasu a odhadne výslednú sumu (v tomto prípade 2 až 4 eurá). Po menších patáliách s kreditkou (platnosť tej starej totiž kolegovi vypršala) je objednávka potvrdená a ihneď je automaticky priradený najbližší vodič s príjazdom do 5 minút. Aplikácia nám zobrazí meno, ŠPZ a model auta.  Chýba avšak farba vozidla, čo predošlé dve služby používateľovi ukážu. Pri Uberi treba byť zároveň opatrný vo vyťažených časoch, kedy aplikácia násobí výslednú cenu určitým koeficientom (napr. x1,5), aby prilákala viac vodičov na cesty. Používateľ je na všetko ale dopredu upozornený a zvýšenie sumy je nutné akceptovať.

 

Taxify

Systém objednávky je veľmi podobný Uberu, objednané vozidlo nám aplikácia našla ihneď, čas dojazdu bol avšak takmer 10 minút, teda najdlhší zo všetkých. To môže byť spôsobené najmä menším počtom vodičov, nakoľko je spoločnosť na trhu iba 2 mesiace. Odhadovaná suma bola medzi 2,50 – 2,80 eur. Rovnako ako pri Uberi, vo vyťažených časoch môže byť výsledná suma vynásobená vopred zobrazeným násobkom. 

 

Na rovnakej trase sme vyskúšali 4 rôzne taxislužby. Ktorá aplikácia sa v Bratislave oplatí najviac?


JAZDA A CENA

Hopin

Cesta bola bezpečná, vodič dodržiaval predpisy a jazdil opatrne. Výsledná suma bola najdrahšia zo všetkých štyroch testovaných. 

Celkový čas od objednania po príjazd: 11 minút

Konečná cena: 4 €   

 

Liftago

Šofér na nás pôsobil milo, auto bolo čisté a voňavé, šoférske zručnosti na vysokej úrovni.

Celkový čas od objednania po príjazd: 16 minút

Konečná cena: 3,90 €

 

Uber

Hoci si Uber vyslúžil kritiku najmä kvôli bezpečnosti a kvalite vodičov, naša skúsenosť s jazdou bola pozitívna. Aj keď bolo vozidlo cez Uber objednané ako posledné v poradí, do cieľa prichádzame ako prvý. 

Celkový čas od objednania po príjazd: 8 minút

Konečná cena: 2,61 €  

 

Taxify

Čisté vozidlo so spokojným vodičom nás bezpečne doviezlo do cieľa za najnižšiu sumu, avšak s najhorším výsledným časom. 

Celkový čas od objednania po príjazd: 17 minút

Konečná cena: 2,50 €  

 

Na rovnakej trase sme vyskúšali 4 rôzne taxislužby. Ktorá aplikácia sa v Bratislave oplatí najviac?


PO JAZDE

Hopin

Ihneď po ukončení jazdy je možné ohodnotiť vodiča, dokonca mu odoslať správu a poďakovať sa. Čo nám chýbalo, je fakt,  že nie je možné si pozrieť spätný náhľad trasy.

 

Liftago

Po jazde nám aplikácia dáva možnosť udeliť vodičovi hodnotenie, taktiež ale nevieme nikde nájsť možnosť pozrieť si históriu a smer absolvovanej trasy.

 

Uber

Táto služba nám okrem hodnotenia dala možnosť spätného náhľadu na absolvovanú cestu a taktiež viaceré funkcie ako napríklad nahlásenie straty.

 

Taxify

Appka ponúka možnosť dať vodičovi spätnú väzbu, hviezdičkové ohodnotenie a možnosť spätného náhľadu na všetky uskutočnené trasy.


ZÁVER

Ako je vidieť v našom teste, na rovnakej trase v rovnakom čase vie byť rozdiel v cene medzi rôznymi taxi aplikáciami výrazný. Najdrahšie v našom teste obstál Hopin a Liftago, niektorým používateľom avšak môže pri týchto službách vyhovovať fakt, že nie je nutné do aplikácie zadávať údaje o kreditnej karte. Uber a Taxify vo výslednej zaplatenej cene prvé dve spomenuté porazili, pri Taxify bol avšak čas od objednávky po vystúpenie z vozdila najdlhší, čo môže byť spôsobené menším počtom vodičov, nakoľko služba odštartovala iba v decembri minulého roka. Nech už sú teda tvoje kritériá pre výber tej správnej služby hociaké, veríme, že ti tento článok pomôže v rozhodovaní sa. 

Ktorú aplikáciu využívaš najčastejšie ty?
Hopin
674 hlasov
Liftago
93 hlasov
Uber
2024 hlasov
Taxify
329 hlasov
Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
NAHOR
Diskusia9 komentárov
Diskusia je len pre prihlásených
9 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
Analytik5. január 2017, 16:54

Asi prvý článok ktorý odomna dostal 10/10. Takto by mali vyzerať články nech to má aj hodnotu a nie tie johnnyho p..

70 Odpovedať · Nahlásiť
Mira Lengyelova6. január 2017, 8:25

Dobré porovnanie, ale prosím o opravu: všade píšete o kreditnej karte a kedže využívam aj Uber aj Hopin, viem že registrácia a platba je možná aj s debetnou kartou.

20 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
geňo5. január 2017, 19:34

su tam aj nejake sexy vodicky? Vozit by som sa sice radsej nesiel ale postat by sme mohli

19 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
jeffrey5. január 2017, 19:50

Uber fkn evrwhere

6 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Andrej y23. apríl 2018, 10:34

ak niekto potrebuje promo kod do aplikacie s 5 eur zlavou na prvu jazdu s taxify, tak tu je: RH6PA. pomozete sebe aj mne. dakujem.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Milan1234567896. október 2017, 16:34

Hlavne pre vaetkych....ani jedna nie je taxisluzba...a poslesne dve aplikacie dokonca spolupracuju s vodicmi ktori nemaju ani len opravnenie prepravovat osoby...tak hura...
Ved zdielana cesta pre nich znamena ,ze pridem kamkolvek a idem kamkolvek...treba si pozriet slovnik co je zdielana cesta. Prajem vsetkym bezpecnu jazdu v autach ktore nie su ani.len poistene proti skode sposobene prepravou...

0 Odpovedať · Nahlásiť
Michal Gašparík7. január 2017, 15:24

Fajn clanok, ale testovali ste aplikacie, alebo sluzby poskytovane v Bratislave ? Ak aplikacie, bolo by fajn doplnit velkosti instalacnych balickov, podporu operacnych systemov android,iOS..., opravnenia ktore vyzaduju, mikrofon, fotoparat akcelerometer... Zamerat sa ak na technicku stranku veci

-18 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Rudy5. január 2017, 21:17

ak sa niekto rohodne zaregistrovať na Uber, použi tento kód 6zj5j42vue, a budeš mať zľavu 2€ z prvých troch jázd. :) čiže 3x2€=6€

-28 Odpovedať · Nahlásiť
Milan Dvorský6. január 2017, 2:39

alebo este lepsie, zaregistrujte sa, zadajte promo kod EMDI123 a ziskate zlavu 8 eur na prvu jazdu!

-31 Odpovedať · Nahlásiť
ZOBRAZIŤ ĎALŠIE KOMENTÁRE
Najčítanejšie