Bez hluku, veľkého vírenia prachu aj nepríjemného mrazivého prievanu.
V súčasnosti zaužívané technologické vymoženosti na chladenie interiéru, ako sú napríklad klimatizačné systémy, so sebou nesú viaceré nevýhody, ktoré môžu mať okrem iného i negatívny vplyv na naše zdravie. To však o výrazne efektívnejšej alternatíve neplatí. Takzvané stropné (pasívne) chladenie nielenže zníži náklady na energiu, ale aj berie ohľad na životné prostredie a používateľom nespôsobí zdurenie sliznice, stuhnutie krku ani nepríjemné prechladnutie chrbátu. A ako prví na Slovensku ho dostanú k dispozícii obyvatelia rezidencie Blumental nachádzajúcej sa neďaleko centra Bratislavy.
„Je to sálavý systém, pričom sálanie prebieha nad rosným bodom, ktorý sa pohybuje v závislosti od vlhkosti vzduchu. Ide o tzv. vysokoteplotné chladenie. Voda v rúrkach je chladnejšia ako teplota v miestnosti a prebytočné teplo do seba rovnomerne pohlcuje. Rozdiely medzi vonkajšou a vnútornou teplotou sú spravidla nižšie ako pri chladení klimatizáciou. Teplota stien je však nižšia ako teplota vzduchu, čo je pre telo výhodné, lebo prebytočné teplo môže sálať do okolia a to ho pohltí. Sálanie je pre telo najkomfortnejším spôsobom znižovania vlastnej teploty,“ vysvetľuje odborník na technológiu, Matúš Izakovič.
Jednoduchšie povedané, stropné chladenie funguje na princípe ochladzovania vzduchu prostredníctvom tenkých rúrok pripevnených na strope. Tie ale za bežných okolností neuvidíme, pretože budú skryté v omietke. Chladenie miestnosti zabezpečí prúdiaca voda (veľká rýchlosť, veľký prietok), pričom jej teplotu udržiavajú na požadovanej hodnote prítomné technológie, počas čoho využívajú potenciál okolitého vzduchu. Plynové tepelné čerpadlo ho totiž dokáže premieňať na chlad. A nielen to. Čerpadlo počas vyrábania chladu poslúži i na produkovanie teplej úžitkovej vody a v zime zase zabezpečí prísun tepla do vykurovacieho systému.
"Potrubné rozvody chladenej vody o hrúbke 8 – 10 mm sú skryté v omietke s min. hrúbkou 20 mm. Chladiace médium je pomocou hlavného potrubia vedeného v stúpačkách dopravované k jednotlivým bytovým jednotkám, kde bude potrubie ukončené uzatváracími armatúrami. Vo vstupnom priestore bytových jednotiek sú osadené pod stropom rozdeľovače so zmiešavaním pre stropné chladenie. Merače chladu sú umiestnené pred vstupom do bytu, kde bude možné presne odčítať spotrebu chladu na každý byt samostatne. Každá chladená miestnosť je samostatne ovládaná pomocou vlastného termostatu. Samozrejmosťou sú snímače rosného bodu, ktoré zabraňujú prípadnej kondenzácii na povrchu chladených konštrukcií počas zvýšenej vlhkosti prostredia."
Samotná regulácia teploty je, samozrejme, na používateľovi. K tomu mu poslúži buď statický ovládací panel s prispôsobiteľným prostredím aj dotykovou obrazovkou alebo aplikácia pre smartfóny. Inteligentný riadiaci systém navyše postupom času spoznáva jeho zvyklosti a vďaka tomu zvládne teplotu regulovať úplne sám, čiže bez nutnosti vynakladať systému akúkoľvek pozornosť. Celý proces učenia by mal trvať od jedného týždňa do jedného mesiaca. Všetko teda záleží už iba od frekvencie používania stropného chladenia.
Výhody používania stropného (pasívneho) chladenia v skratke:
- chladenie a kúrenie v bytoch bude zabezpečovať plynové tepelné čerpadlo v kombinácii s centrálnym zásobovaním tepla od teplárenskej spoločnosti, čiže akousi zálohou v prípade tuhej zimy
- chlad do bytov pre stropné chladenie bude z nízko potenciálneho zdroja, ktorý bude vyrábať aj teplú úžitkovú vodu ako odpadový prvok
Podoba interiéru po dokončení výstavby: Technológia stropného chladenia je maximálne diskrétna. Samozrejme, až na spomínaný terminál.