Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
6. decembra 2023, 16:30
Čas čítania 4:41
Dominik Vetrák

Kedy vyjde GTA VI na PC a prečo Rockstar Games neohlásilo verziu pre Steam?

Kedy vyjde GTA VI na PC a prečo Rockstar Games neohlásilo verziu pre Steam?
Zdroj: Rockstar games
TECH GTA VI
Uložiť Uložené

Rockstar Games oznámilo vydanie GTA VI na Xbox Series X/S a PS5. Kde je PC verzia?

Keď štúdio Rockstar Games oznámilo vydanie GTA VI na rok 2025, spomenulo len platformy Xbox Series X a PS5. Mnoho hráčov to vôbec neprekvapilo, keďže tituly od nich takýmto spôsobom vydávajú vždy. Niektorí sa však čudujú, prečo to tak je a prečo aspoň nespomenuli, že PC verzia vyjde neskôr. Existuje vôbec? A ak áno, kedy vyjde?

Odporúčané
Všetko, čo vieme o GTA VI: tiktokeri, striptérky, moderné Vice City a zaľúbení latino hrdinovia ako Bonnie a Clyde Všetko, čo vieme o GTA VI: tiktokeri, striptérky, moderné Vice City a zaľúbení latino hrdinovia ako Bonnie a Clyde 5. decembra 2023, 7:55

PC verzia GTA VI na 99 % existuje. Všetky veľké hry od Rockstar Games (či už nimi priamo vyvíjané, alebo len publikované tituly, ktoré vyvíjali iné štúdiá) vyšli najprv na konzoly. Posledným titulom, ktorý na PC vyšiel v rovnaký čas ako na konzoly (alebo skôr), je Max Payne 2 z roku 2003.

Napríklad GTA San Andreas vyšlo v októbri 2004 na PS4 a na PC a Xbox až v apríli 2005. GTA IV vyšlo na Xbox 360 a PS3 v apríli 2008 a na PC až v decembri toho istého roka. GTA V vyšlo na PS4 a Xbox 360 v septembri 2013, následne v novembri 2014 na PS4 a Xbox One a na PC až v lete 2015. Niekoľko mesiacov po vydaní konzolových verzií vyšli aj Max Payne 3, LA Noire či Red Dead Redemption 2. 

GTA VI
Zdroj: Rockstar Games

Prečo sa to deje, keď iní tvorcovia vydávajú svoje hry naraz na PC aj konzolách? Odpovedí je viacero. V prvom rade je extrémne náročné vyvíjať hru na viacero platforiem. Sú na to potrebné špeciálne skúsenosti a zručnosti. Presvedčili sa o tom aj v špičkovom štúdiu Naughty Dog (Uncharted, The Last of Us).

Tí sú na vrchole technických aj technologických zručností, ale len v prípade hier pre konzoly. Keď vydali svoju prvú PC hru (The Last of Us Part 1), bola to katastrofa a niekoľko mesiacov po vydaní bola ešte „nehrateľná“. Naughty Dog v tom však nie je samo. Viaceré PC verzie tohtoročných hier boli pri vydaní katastrofálne (ako napríklad Star Wars Jedi: Survivor či Dead Space Remake).

GTA VI
Zdroj: Rockstar Games

No v Rockstar Games vyvíjajú hry na PC od samotného začiatku a majú tam schopných inžinierov. Síce sa oneskoria, ale vďaka tomu ich hry na PC vyzerajú a fungujú lepšie ako spomínané The Last of Us. PC je totiž oveľa komplexnejšia a komplikovanejšia platforma ako konzoly, ktorých hardvérové špecifikácie sú uzatvorené a fixné.

Zatiaľ čo pri konzolách musia tvorcovia optimalizovať hru a jej technický stav na tri rôzne varianty (hardvérové komponenty pre Xbox Series X, Xbox Series S a PS5 sú rozdielne), pri počítačoch musia myslieť na takmer nekonečné množstvo variabilných kombinácií hardvéru, akými hráči po celom svete disponujú. 

Odporúčané
Prvý trailer na GTA VI je epický a ukazuje návrat Vice City. Na najočakávanejšiu hru histórie sa oplatilo čakať viac ako 10 rokov Prvý trailer na GTA VI je epický a ukazuje návrat Vice City. Na najočakávanejšiu hru histórie sa oplatilo čakať viac ako 10 rokov 5. decembra 2023, 0:35

Je to ako pokúšať sa navariť identické jedlo s tromi rôznymi ingredienciami a postupmi verzus snažiť sa o to isté so stovkami rôznych ingrediencií a postupov. 

Do úvahy treba brať aj komplexnosť hier a herných enginov (programy, v ktorých hry vznikajú). Každým rokom sú hry technologicky premakanejšie a detailnejšie, takže ich výroba zaberá čoraz viac času. Čím sú komplikovanejšie, tým sú zároveň náchylnejšie obsahovať technické nedostatky, ktoré treba odstrániť.

Na PC ich je pravdepodobne najviac, keďže ide o najzložitejšiu platformu a majiteľ počítača s procesorom X vôbec nemusí mať tú istú chybu ako majiteľ počítača s procesorom Y. Variácií je totiž neúrekom. 

GTA VI
Zdroj: Rockstar Games

PC hráči si možno ešte spomínajú na vydanie GTA IV na PC, ktoré sprevádzalo množstvo problémov a trvalo dlho, než tvorcovia hru dostatočne opravili a optimalizovali. Naposledy mali hráči veľké problémy s vydaním Red Dead Redemption 2 na PC, keď niektorým z nich hra vôbec nešla, respektíve nefungovala správne.

Vývojári vysvetľovali, že k chybám dochádza pre špecifickú kombináciu vybraných grafických ovládačov od Nvidia, ich grafických kariet a niektorých procesorov. 

Zložitosť herného vývoja opísal aj bývalý technický riaditeľ Rockstar Games, ktorý pracoval na množstve GTA hier. Prezradil, že zatiaľ čo GTA San Andreas malo okolo 70-tisíc bugov, GTA IV už malo takmer dvojnásobok. Trúfa si niekto odhadnúť, koľko bugov malo ešte ambicióznejšie GTA V? To, že ho vývojári dokázali spojazdniť na zastaranom hardvéri PS3 a Xbox 360, je zázrak sám osebe.

Opravovanie takéhoto množstva chýb je nesmierne náročné a ide o zdĺhavý proces. Nintendo prezradilo, že ich hit The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom, ktorý vyšiel v máji 2023, bol hotový už rok predtým. Celý rok však strávili vylaďovaním hry a odstraňovaním chýb. 

GTA VI
Zdroj: Rockstar Games

Rockstar Games sa tak zrejme chce sústrediť na vyladenie konzolových verzií, než sa pustia do vydania PC verzie. Iste, stále by mohli hru vydať naraz na všetky platformy, ale je možné, že by vyšla aj neskôr ako v roku 2026, tobôž v roku 2025, keď vyjdú konzolové verzie. Rockstar Games navyše zmenilo štýl, akým ich vývojári a zamestnanci pracujú.

Uznávaný novinár Jason Schreier v roku 2018 priniesol reportáž o tom, aké neľudské podmienky panujú v štúdiách Rockstar. Zamestnanci museli pracovať aj 60 hodín týždenne počas niekoľkých mesiacov, aby hry vyšli čo najskôr. Pri výrobe Red Dead Redemption 1 a 2 pracovali aj 70-80 hodín týždenne, čo je po 10 hodín denne 7 dní v týždni bez prestávky.

Rockstar sa po mediálnej vlne odporu a kritiky rozhodlo zmeniť svoje pracovné návyky a tlak, aký vyvíja na zamestnancov. Jason Schreier v lete 2022 priniesol ďalšiu reportáž. V nej tvrdil, že po rozhovoroch s viacerými zamestnancami sa uistil, že pracovné podmienky v štúdiách Rockstar Games sa skutočne výrazne zlepšili. Vývojári tak už nemusia pracovať také extrémne nadčasy. 

Hráčov teda môže tešiť, že ich hry vyvíjajú ľudia, ktorým tá práca nezničí život. Na druhej strane sa však musia zmieriť s tým, že sa to odzrkadlí na predĺženom čase vývoja.

GTA VI
Zdroj: Rockstar/propagační materiál

Nie je to však, samozrejme, iba o náročnosti herného vývoja. Faktom ostáva, že štúdio Rockstar Games mohlo priamo odpovedať na otázky miliónov hráčov a médií a prezradiť, či PC verzia vyjde niekedy v budúcnosti (vôbec nemuseli povedať kedy). Takto však ostávajú ticho a nepriamo nútia PC hráčov kúpiť si konzolovú verziu hry (ak konzolu nemajú, musia si kúpiť aj tú).

Istý čas po vydaní ohlásia PC verziu a hráči, ktorí si budú chcieť užiť GTA VI s maximálnou grafikou, modmi a ďalšími vylepšeniami, si hru jednoducho zrejme kúpia znova ako verziu na počítač (takzvaný double dipping). Zo strany Rockstar Games je to pravdepodobne aj vypočítavé, ale každý PC hráč a fanúšik ich hier už vie, že je to bežná prax. 

Ďalším dôvodom môže byť exkluzívna spolupráca s výrobcom konzol. Rockstar napríklad uzatvoril mediálne partnerstvo so Sony a PlayStation, takže verzia GTA V mala na PS3/PS4/PS5 bonusový obsah či ďalšie výhody. PlayStation môže napríklad zaplatiť Rockstar Games za to, aby hru vydali najskôr na ich konzolu. Zatiaľ však nič také neoznámili. 

Hlavným dôvodom, prečo GTA VI vyjde na PC, je fakt, aké je GTA V úspešné na Steame. Aktuálne je to 6. najhranejšia PC hra (viac ako 10 rokov po vydaní) a pravidelne sa drží v rebríčkoch predajnosti. Len nedávno prekonala hranicu 190 miliónov predaných kópií. Rockstar by bez PC portu prišiel pravdepodobne o miliardy dolárov.

Dá sa očakávať, že ak GTA VI vyjde na PS5 a Xbox Series X/S niekedy na jar 2025 (ide o náš odhad), PC verzia vyjde buď na jeseň 2025, alebo až v priebehu roka 2026. Bolo by korektné, aby Rockstar oznámilo, či v budúcnosti PC verziu skutočne vydajú, alebo nie. Z biznisového hľadiska má však pre nich takýto postup oveľa väčší význam. 

Domov
Zdieľať
Diskusia