Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 19. 5. 2022 meniny má Gertrúda

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Exkluzívny obsah pre predplatiteľov. Článok môžeš čítať vďaka špeciálnemu odkazu od Eduard Starkbauer
Refresher

Problémy s dodávkami jedla, dennodenné testovanie a krik z okien. Prečo Šanghaj nezvládol lockdown a čo to môže predznamenať?

Krízová vláda vyhlásila lockdown na štyri dni. Trvá už viac ako mesiac a jeho koniec je pre mnohých v nedohľadne.

Eduard Starkbauer
5. máj 2022, 9:30 Čas čítania: 7:29
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Problémy s dodávkami jedla, dennodenné testovanie a krik z okien. Prečo Šanghaj nezvládol lockdown a čo to môže predznamenať?
Zdroj: TASR/AP
Refresher
0
Eduard Starkbauer
5. máj 2022, 9:30
Čas čítania: 7:29

Problémy s dodávkami jedla, dennodenné testovanie a krik z okien. Prečo Šanghaj nezvládol lockdown a čo to môže predznamenať?

Krízová vláda vyhlásila lockdown na štyri dni. Trvá už viac ako mesiac a jeho koniec je pre mnohých v nedohľadne.

Eduard Starkbauer
5. máj 2022, 9:30
Čas čítania: 7:29
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Problémy s dodávkami jedla, dennodenné testovanie a krik z okien. Prečo Šanghaj nezvládol lockdown a čo to môže predznamenať?
Zdroj: TASR/AP
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.

Číne sa darilo dva roky drastickým obmedzeniam pohybu vyhýbať. V decembri 2021 však koronavírus zmutoval na menej nebezpečný, avšak omnoho nákazlivejší variant omikron a čínska vláda na začiatku apríla zaviedla najprísnejšiu formu lockdownu, tentoraz v ekonomickom centre krajiny v Šanghaji. 

 

Lockdown mal podľa prvých informácií trvať iba štyri dni, kým sa úradom podarí testovaním zmapovať výskyt ohnísk a efektívne izolovať nakazených. Dnes je väčšina obyvateľov Šanghaja v lockdowne už viac ako mesiac a pribúdajú protesty, volania o pomoc aj šokujúce videá zo zásahov domovníkov a autorít.

 

Náš redakčný tím ti chce ponúkať zaujímavé pohľady na všetky dôležité udalosti, ktoré hýbu svetom. Ak máš rovnaký záujem, staň sa predplatiteľom služby Refresher+. Získaš prístup k nášmu archívu a podporíš vznik stovky nových článkov mesačne.

Karanténne centrá ako z hororu

Samostatnou kapitolou šanghajského lockdownu je rozsiahla karanténna povinnosť, keďže krízová vláda z Pekingu nariadila poslať do karantény všetkých pozitívnych, teda aj ľudí bez symptómov. Aj v tomto prípade narazili prísne oficiálne nariadenia na praktickú nepripravenosť mestskej infraštruktúry na rozsah pandémie.

 

 

Nové karanténne centrá sa stavajú doslova zo dňa na deň vnútri i v okolí preťaženého Šanghaja. Premieňajú na ne štadióny, hotely, nemocnice, kongresové a rekreačné centrá či celé kancelárske budovy. 

Podmienky z mnohých centier opisuje sinológ, expert na čínsku politiku a editor knihy Superveľmoc? Všetko, čo potrebujete vedieť o súčasnej Číne Richard Turcsányi ako „úplne šialené“. Najväčším problémom je okrem preplnenosti stav hygienických zariadení. Niektoré centrá navyše nie sú počas otvorenia ani kompletne dokončené.

 

 

 

Sinológ, bloger, youtuber a autor knihy Moja čínska dekáda Pavel Dvořák tvrdí, že každé z centier má špecifické problémy. „Niektorým tečie cez strechu, v iných sa nedá z dôvodu neustáleho svietenia spať. Známy sa stretol s tým, že pre neho nebolo v prvú noc miesto, a tak spal na ležadle na chodníku.“ 

 

Ľudí do karanténnych centier odvážajú dennodenne a to, kde skončia, závisí aj od toho, či si vedia dobré miesto vyargumentovať. Stáva sa, že človeka odvezú a hodiny s ním prechádzajú karanténne centrá s cieľom nájsť mu miesto. Keď zistia, že je všade plno, odvezú ho späť domov.

 

V niektorých štvrtiach sa karanténna logika dokonca otáča. Ak je v nich totiž viac pozitívnych ako negatívnych prípadov, autority ju premenia na karanténne centrum a ľudí s negatívnym testom odvezú do špeciálnych hotelov.

Problémy s dodávkami jedla

Obyvatelia Šanghaja sa podľa Richarda Turcsányiho väčšinou často vôbec nepredzásobili potravinami, liekmi či hygienickými potrebami. „Čínsky lockdown nie je ako ten náš, keď ľudia chodia do potravín a parkov. V Číne nemôžete ísť ani vyvenčiť psa. Ľudia neboli pripravení na to, že ostanú doma niekoľko týždňov, a niektorí nemali doma nijaké zásoby jedla.“

Potraviny, ktoré boli ešte deň pred nariadením karantény v skladoch a obchodoch, si ľudia zrazu nemohli kúpiť ani objednať. Šanghaj poveril distribúciou jedla správcov štvrtí (compoundov), ktorí svoje zásoby dopĺňajú aj humanitárnymi darmi z ostatných provincií.

 

Jedna z nespočetných podôb balíčkov pomoci.
Jedna z nespočetných podôb balíčkov pomoci. Zdroj: Twitter/Matthew Thraxton

 

Obsah dodávok, ktoré dostávajú obyvatelia, záleží na šťastí a dopredu nemôžete vedieť, či sa vám ujde steak, zemiaky, ryža, šalát alebo ryby. Zjednodušene však platí, že v čím lepšej a centrálnejšej štvrti bývate, tým viac sa môžete spoľahnúť na pravidelné a spoľahlivé dodávky.

 

Naopak, najhoršie podmienky, často až na hranici humanitárnej katastrofy, vládnu v nájomných okrajových štvrtiach, v ktorých bývajú predstavitelia najhoršie platenej pracovnej sily pôvodom z vidieka.

 

V prvých dňoch lockdownu bolo podľa Pavla Dvořáka obrovským problémom objednávať si jedlo cez donáškové služby. Dnes sa mu už darí objednávať jedlo každý deň, keďže platformy sa medzičasom prispôsobili špecifickým podmienkam a predstavili tzv. krízové módy.

Únava a neistota

Po začiatočnej disciplinovanej trpezlivosti sa podľa Pavla Dvořáka v spoločnosti začína prejavovať najmä nespokojnosť a frustrácia. Obyvatelia bytového domu, v ktorom so svojou ženou býva, sa napríklad svoju nespokojnosť rozhodli vyjadriť sabotážou každodenného povinného PCR testovania. Robí to vraj aj čoraz viac influencerov a autority nad tým prižmúria oko, keďže naďalej všetci absolvujú domáce AG testy.

Zárodok nesúhlasu s testovaním podľa neho pochádza od zamestnancov odberových miest. „Majú toho plné zuby. Keď sa im totiž ľudia sťažovali, prečo ich stále testujú, dočkali sa odpovede: Lebo stále chodíte.“

 

 

Na jednom zo šokujúcich virálnych videí zo šanghajského lockdownu vidíme a počujeme obyvateľov štvrte, ktorí kričia z okien svojich bytov. Kričať z panelákov podľa Pavla Dvořáka v Šanghaji nie je vôbec bežné. Išlo vraj o cielene načasovaný protest adresovaný delegácii z centrálnej pekinskej vlády, ktorá prišla do Šanghaja skontrolovať priebeh lockdownu.

 

„Delegáciu zobrala krízová vláda na ‚potemkinovskú‘ prehliadku. Echo o ich návšteve sa však dostalo k ľuďom, ktorí začali kričať, že nemajú jedlo a zásoby, nesúhlasia s lockdownom a celkovo toho majú po krk. Delegácia z Pekingu sa v tom momente otočila a obyvateľom sídliska čoskoro doplnili zásoby. Ľudia vedeli, že tam sú uši, ktoré ich musia vypočuť.“

Protesty ako prejav zúfalstva

Zábery z protestov a kritické posty k správe pandémie na sociálnych sieťach sa podľa Richarda Turcsányiho snaží čínska vláda cenzurovať. Umlčať všetky prejavy nespokojnosti je však vzhľadom na 26-miliónovú populáciu nemožné. Za pomyselnou červenou čiarou však je, ak jednotlivci na internete otvorene podnecujú do neposlušnosti či protestov. Okrem pokuty im v tomto prípade hrozí aj väzenie.

 

Pravidelné testovanie sa, samozrejme, týka aj dobrovoľníkov.
Pravidelné testovanie sa, samozrejme, týka aj dobrovoľníkov. Zdroj: TASR/AP

 

Protesty Šanghajčanov nemajú podľa Pavla Dvořáka nádych rebélie proti režimu. S vládnym aparátom vraj väčšinou súhlasia, no poburujú ich každodenné zlyhania úradov. Hromadné protesty proti lockdownu neprebiehajú v Šanghaji aj z iného prostého dôvodu – ľudia sa nechcú nakaziť omikronom a putovať do karanténneho centra.

Osobné protesty počas lockdownu sú predovšetkým prejavmi vlastného zúfalstva. „Protestovať proti centrálnej vláde je oveľa riskantnejšie a má to aj minimálny dopad, keďže na život ľudí majú vplyv najmä lokálne vlády.“

Pouličné hliadky nahrádzajú políciu

Videá z pouličných konfliktov zachytávajú momenty, keď hliadkam dochádza trpezlivosť s občanmi, ktorí sa správajú, akoby žiadna karanténa neexistovala. Počas lockdownu sa stupňuje aj rivalita medzi jednotlivými sídliskami a obytnými domami.

 

Susedia na rebelov proti lockdownu doslova striehnu a ich fotografie kolujú po sociálnych sieťach. V zriedkavých prípadoch, keď pokrikovanie vyústi do konfliktu, policajti takmer nezasahujú. Očakávajú totiž, že správcovské autority a hliadky si poradia samy.

 

 

 

K malým porušeniam karantény vraj prichádza všade a stále. Dom, oproti ktorému býva Pavel Dvořák, má pozitívneho obyvateľa a opáskovaný vchod, no každý deň z neho vychádzajú ľudia. „Ľudia chcú vešať bielizeň na slnku alebo sa prejsť so psom. Člen hliadky na nich teda vždy nabehne a kričí, nech sa vrátia domov. Ľudia na to často nedbajú. Keď však prekročia istú mieru a príliš vzdorujú, strážnik môže zavolať políciu.“ Tých, ktorí neposlúchnu, čaká pokuta a niekoľko dní v cele predbežného zadržania. Zahraniční občania dokonca riskujú vyhostenie z krajiny.

 

Zdroj: TASR/AP

Od domovníčky po prezidenta

Čínsky systém je prísne hierarchicky usporiadaný. Medzi prezidentom Si Ťin-pchingom a lokálnym domovníkom existuje asi 15 úrovní riadenia. Šanghaj je ako iné čínske mestá rozdelený na presne vymedzené sídliská obohnané plotmi.

Každé sídlisko má vlastnú bránu, strážnika a správu, ktorú u Pavla Dvořáka predstavuje zopár päťdesiatničiek, ktorým počas lockdownu pomáhajú dobrovoľníci, triediči odpadkov či pracovníci SBS.

 

 

Práve správcovia štvrtí a domovníci majú počas lockdownu na starosti získavanie jedla a dodržiavanie poriadku. Na túto rolu však neboli vôbec pripravení a netušili, že budú musieť zodpovedať za stovky až tisíce nespokojných, hladujúcich či chorých občanov. 

 

Na najnižších rebríčkoch hierarchie vzniká aj najviac konfliktov, bitiek a škandálov, keď sú správcovia štvrtí preventívne prísnejší a ráznejší, keďže sa boja zlyhania, z ktorého by ich mohli obviniť nadriadení.

Výberové represie

Richard Turcsányi nepredpokladá, že čínsky režim chce všetkých protestujúcich trestať. „Režim si vyberá, koho vníma ako hrozbu. Uverejňovanie videí a písanie článkov je pre nich nebezpečnejšie, ako keď sa niekto snaží dožadovať jedla.“ Po prepuknutí pandémie vo Wu-chane boli napríklad exemplárne potrestaní tzv. citizen journalists, ktorí sa snažili prinášať objektívne informácie nefiltrované režimom. 

 

Richard Turcsányi.
Richard Turcsányi. Zdroj: Sinofon.cz


Čínsky režim sa môže spoľahnúť aj na efektívnu spoločenskú kontrolu. Podľa Turcsányiho existuje drobnohľad nad bežnými Číňanmi dlhé desaťročia. Veľká časť spoločenskej kontroly je netechnologická, v réžii domovníkov a správcov štvrtí. „Situácia v Číne sa často zjednodušuje do konfliktu režim verzus ľudia, ale režim je prerastený spoločnosťou.“ 

Krízová vláda spôsobila krízu

Krízová vláda z Pekingu prišla do Šanghaja, keď usúdila, že tej miestnej sa pandémia vymkla spod kontroly. Šanghajské autority podľa Pavla Dvořáka lockdown dlho odmietali, aj keď zaznamenávali denné prírastky v tisícoch. „Akceptovali život s vírusom a odmietli štátnu politiku ‚zero covidu‘. Dva roky sa im to s deltou a alfou darilo, no omikron už nezvládli.“

 

Zdroj: TASR/Xinhua via AP

 

Z odstavenia šanghajskej vlády pramení veľká časť občianskej nespokojnosti. Okamžité prevzatie moci viedlo v meste podľa Pavla Dvořáka doslova k chaosu, keď krízová vláda z Pekingu začala systém distribúcie potravín organizovať bez toho, aby poznala špecifiká miestneho zásobovania a náturu obyvateľov. 

Uvidíme lockdownový scenár aj v iných mestách?

V lockdowne je okrem Šanghaja aj ďalších asi 40 miest najmä na severovýchode krajiny a už dnes sa objavujú signály, že prísny lockdown by mohol zažiť aj Peking. Problémom čínskych miest je ich vysoká hustota a čínske autority vnímajú ako výstrahu nedávnu situáciu v Hongkongu, v ktorom sa počet úmrtí vyšplhal dočasne na celosvetovo najvyššiu úroveň. 

 

 

Zdravotnícky systém počas lockdownu v Šanghaji funguje vo veľmi obmedzenom režime len pre urgentné prípady a kriticky chorých. Pri návšteve pohotovosti počas lockdownu musíte navyše absolvovať PCR test, na ktorého výsledok čakáte aj 5 hodín.

Podľa Pavla Dvořáka musia na výsledok PCR testu pravidelne čakať aj ľudia s infarktom. „Mnohí chorí ľudia, čo nie sú v kritickom stave, sa dnes nemôžu vôbec liečiť. Moja žena si napríklad nemôže spraviť krvné testy. Vo veľmi zlej situácii sú aj klienti domovov dôchodcov.“

Reformuje vláda stratégiu zero covid?

Podľa Richarda Turcsányiho si doteraz čínska vláda myslela, že našla efektívny spôsob boja proti pandémii a mala ho pod kontrolou, aj keď sa koronavírus rozšíril do sveta. „Tak ako si pred dvomi rokmi svet myslel, že covid je len ďalší ‚čínsky vírus‘, ktorý sa nás nebude týkať, tak si aj Čína po dvoch rokoch myslela, že sú nad vecou. Čínska propaganda ukazovala celý čas nezvládnutie pandémie na Západe a, naopak, že oni sú skvelí.“ 

 

Komunistická vláda je navonok naďalej neoblomná. Proti taktike zero covid sa však dnes ozýva čoraz viac občanov a istá nádej na zmenu prístupu preto jestvuje. „V Číne si členovia vlády neposielajú po verejnosti odkazy. V čínskej politike je dlho ticho a raz za čas sa spraví veľké rozhodnutie, za ktoré sa všetci postavia.“ 

 

 

 

Autority v Šanghaji už pristúpili k čiastočným ústupkom, keď zmenili napríklad kritizované nariadenie oddeľovania detí od rodičov v karanténe. Základný princíp zero covid však čínska vláda nebude meniť ani podľa Pavla Dvořáka, keďže sa obáva aj nových, potenciálne nebezpečnejších mutácií. 

Koniec lockdownu v Šanghaji je dnes v nedohľadne. Milióny ľudí v tisíckach štvrtí, ktoré nezaznamenali počas 7 dní nijaký prípad, si už síce po pár týždňoch užívajú prvé fázy uvoľnenia, no iné časti mesta už, naopak, vstupujú do tretieho mesiaca lockdownu.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
NAHOR
Exkluzívny obsah pre predplatiteľov. Článok môžeš čítať vďaka špeciálnemu odkazu od Eduard Starkbauer
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy refresher
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
pred 10 minútami
pred hodinou
KORONAVÍRUS SLOVENSKO: Za stredu pribudlo 262 pozitívnych z celkových 1 746 testov. Zomreli ďalší 4 ľudia a v nemocniciach stále leží 264 pacientov s koronavírusom.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť