Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a ďaľšie letné festivaly
22. apríla 2022, 17:34
Čas čítania 1:10
Jakub Paulík

Anna Záborská chce uzákoniť kastráciu pri zmene pohlavia. Snaží sa zvrátiť krok rezortu zdravotníctva, ktorý ju prestal vyžadovať

POLITIKA ANNA ZÁBORSKÁ SPRÁVY Z DOMOVA
Uložiť Uložené

Usmernenie rezortu zdravotníctva sa poslankyni nepozdáva.

Poslankyňa Anna Záborská (OĽaNO) plánuje pripraviť návrh zákona, podľa ktorého by museli transrodové osoby na zmenu rodu v dokladoch podstúpiť kastráciu. Reaguje tak na odborné usmernenie ministerstva zdravotníctva, s ktorým nesúhlasí.

„Pohlavie človeka je dané biologicky a geneticky. Teda pohlavie človeka nie je možné zmeniť. To, čo je možné urobiť, je, aby geneticky definovaný muž či žena začali druhotnými pohlavnými znakmi viac pripomínať druhé pohlavie. Po genetickej alebo biologickej stránke však o žiadnu skutočnú zmenu pohlavia nejde. Preto zmena pohlavia musí zostať podmienená chirurgickou zmenou druhotných pohlavných znakov,“ napísala Záborská v článku na webe denníka Štandard.

Poslankyňa považuje odborné usmernenie rezortu zdravotníctva za dokument „veľmi nízkej právnej sily“, a preto chce predložiť novelu zákona o mene a priezvisku, ktorá má presadiť, aby na zmenu pohlavia musela osoba podstúpiť „chirurgický zákrok do druhotných pohlavných znakov a reprodukčnej činnosti“.

LGBT+ komunita na Slovensku pritom odborné usmernenie ministerstva veľmi ocenila. Transrodoví ľudia vďaka nemu nie sú nútení podstúpiť kastráciu, ale vystačia si aj s medicínskou tranzíciou. Voľba o zásahu do ich tela je tak čisto na ich slobodnom rozhodnutí.

Odporúčané
Agent SIS, štátny prevrat či Sorosov človek. Konšpirácie o atentáte na premiéra Fica sa šírili aj na TikToku Agent SIS, štátny prevrat či Sorosov človek. Konšpirácie o atentáte na premiéra Fica sa šírili aj na TikToku 14. júna 2024, 17:30

„Je to historický krok, na ktorý transkomunita čakala 40 rokov, a my ho nesmierne vítame. Veríme totiž, že bude obrovským benefitom pre transrodových ľudí a rozšíri spektrum lekárov a lekárok, na ktorých sa môžu transrodoví ľudia obrátiť, ak sa rozhodnú pre medicínsku tranzíciu,“ uvádza webová stránka Pride Košice.

V čom je problém? Transrodová osoba môže mať síce biologické pohlavné znaky muža či ženy, ale kastrácia neovplyvňuje jej rodovú identitu.

Definície:

(Biologické) pohlavie: Súhrn piatich biologických atribútov: pohlavné chromozómy, hormóny, hormonálne receptory, vnútorné pohlavné orgány a vonkajšie pohlavné orgány. Väčšina ľudí má biologicky ženské alebo mužské pohlavie.

Rod/rodová identita: Patrí sem vnímanie vlastného tela a rodové prejavy, ako sú obliekanie, rečový prejav alebo vystupovanie jednotlivca. Môže a nemusí korešpondovať s prirodzeným pohlavím.

Zdroj: Prirodzeneweb.sk
Domov
Zdieľať
Diskusia