14. apríla 2022, 22:54
Čas čítania 3:20
Vojtěch Vanda

Slavia Praha podlehla Feyenoordu Rotterdam 1:3, v semifinále Evropské konferenční ligy si nezahraje

Zdroj: ČTK/Deml Ondřej
ŠPORT

Vršovický klub se snažil přiklonit vyrovnané klání na svou stranu, což se mu nakonec nepovedlo.

Zopakuje Slavia Praha svůj historicky největší úspěch v evropských ligách? Na tuto otázku dostali fanoušci odpověď ve čtvrtek po odvetě čtvrtfinále Evropské konferenční ligy proti Feyenoordu Rotterdam. Díky gólu Traorého z poslední minuty nastavení během prvního zápasu v Nizozemsku měli svěřenci trenéra Trpišovského velkou šanci vyronvat rekord prozatím jediného evropského semifinále vůbec.

A jak jsou fanoušci zvyklí, zápas začal v obrovském tempu. Slavia sice po chybě prohrávala už od 2. minuty gólem Desserse, na něj však dokázal za 12 minut najít odpověď Traoré. Zápas byl ale plný chyb, jimž se nevyhnul ani brankář Mandous, který dovolil Dessersovi v 59. minutě skórovat podruhé. Třetí gól poté při hře na riziko přidal v 78. minutě Sinisterra, což zapříčinilo, že se Slavia do semifinále EKL nepodívá.

Před čtvrteční odvetou čtvrtfinále Evropské konferenční ligy stála Slavia Praha před branou historického úspěchu. Ať už se díváme na předcházející čtvrtfinále Evropské ligy v posledních letech (s Chelsea a Arsenalem) jakkoliv, největší šanci zopakovat mezinárodní milník, tedy semifinále evropského poháru, měla nyní. Vyrovnanějšího soupeře než Feyenoord Rotterdam v této vyřazovací fázi dlouho neměla, tudíž motivace byla jasná.

Minulý zápas to řekl sám za sebe. Zraněními zkoušená sestava sešívaných dokázala uválčit na horké půdě stadionu De Kuip nadějnou remízu 3:3 díky gólu Ibrahima Traorého v poslední minutě nastavení. Podobně atraktivní a divoké klání, které s sebou přineslo kontroverzní momenty i spoustu gólů, proto nebylo neočekávanou variantou i v odvetě v Edenu. Ke kvalitní hře je však potřeba kompaktní tým. Bohuže se Slavii nepodařilo vyhnout zranění ani v prvním zápase.

Jedním ze strůjců úspěchu a nejzajímavějším hráčem v poli, Tomáš Holeš, se totiž zranil. Bůhvíjak na tom nebyla ani nejnovější akvizice, rychlík Yira Sor, který ale nastoupil. Štěstím byl také návrat vykartovaného Aihama Ousoua, proto mohl Jindřich Trpišovský udělat jisté změny na dalších postech.

Kromě návratu stoperské dvojice Ousou – Kacharaba ucpal Holešovo prázdné místo hrdinou Traorém a střed zálohy doplnil agilní Lingr. Útok, kde figurovali také Olayinka, Schranz a křídelníci Bah s Dorleym zůstali na svých místech. Chybujícího Koláře navíc v brance vystřídal Aleš Mandous.

Sestava Feyenoordu také nezůstala beze změny – v klasickém rozestavení 4-3-3 vystřídal na postu středního útočníka Linssena Dessers a Toornstra byl vyměněn za Tila.

V tempu

Třikrát a dost, chtěla si říct na začátku Slavia, kterou hnaly plné ochozy Edenu a hned v první minutě se narozdíl od posledních střetnutí s rotterdamským soupeřem snažila dostat do tlaku. Také měla první střelu, když po akci nebezpečně zakončoval Sor. Jenže z odvetné akce šel soupeř do vedení – vzadu propadla obrana domácích a Dessers ve 2. minutě upravil skóre na 0:1 pro hosty. Hektická nálada však zůstala všudypřítomná i po vstřelené brance a tempo ze strany domácích neupadlo.

Slavia si vytvořila tlak hlavně díky přesným stříleným centrům, z nichž nejnebezpečněji zakončil v 10. minutě Dorley. Domácí dokázali Feyenoord zamknout na jeho polovině a snažili si najít cestu ke střele. Což se ukázalo jako správný krok, jelikož do čtyř minut přineslo jejich snažení ovoce. Ibrahim Traoré vystihl špatnou „malou domů“ Kokcuho, obehrál Marciana a vrátil skóre do vyrovnaného stavu. Ve 25. minutě přišla další obrovská chyba Feyenoordu, jenže Olayinka v úprku Marciana znovu nepřekonal.

Během rychlého a velmi silového prvního poločasu fanoušci viděli spoustu soubojů, přesto zápas probíhal v rámci fair play. Velké šance na závěr viděli fanoušci až ve 44. minutě, kdy se Dessers znovu uvolnil a šel sám. To musel překazil Mandous. Z následujícího rohu se k tutové dorážce zase nachomýtl Nelson, avšak vedením pro Feyenoord pohrdl.

Zápas chyb

Druhý poločas začal z pohledu domácích trochu rozpačitě, z čehož Feyenoord těžil hlavně držení míče. Tempo také opadlo, jelikož hru rozkouskovalo zranění. Nicméně v 52. minutě se Slavia dostala k zakončení z rohu, kdy Marciano musel zasahovat. Slavii nicméně potkala další obrovská chyba v 59. minutě – brankáři Mandousovi se střetly myšlenky a při odkopu si kopl do stojné nohy, čehož využil znovu Dessers.

Sešívaným nezbývalo nic jiného než dotahovat skóre. V 71. minutě zkusil ohrozit Marciana Talovierov, jenž minul. Domácí šli potom během střídání na riziko, nechali vzadu jen tři obránce, a to se jim poměrně rychle nevyplatilo. V 78. minutě zvýšil vedení na 1:3 Sinisterra. O tři minuty pozděj útočil Dessers na hattrick, vychytal jej ale Mandous. Vršovičtí se pokusili v posledních 10 minutách o tlak, nebylo to však ono – nedařila se jak kombinace, tak docházely i síly.

Ani třetí pokus o semifinále evropské soutěže se tak hráčům z Edenu nepovedl. Ani střela Kačaraby, ani hlavička Olayinky ke konci zápasu nenašly síť Marcianovy branky, a proto se Slavia rozloučila s Evropskou konferenční ligou prohrou s Feyenoordem Rotterdam 1:3. Soupeř se v semifinále střetne s Marseille.