Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
20. januára 2022, 20:46
Čas čítania 1:05
Ema Stanovská TASR

Rakúsky parlament schválil veľkou väčšinou povinné očkovanie proti covidu. Za porušenie hrozí až 3600-eurová pokuta

Rakúsky parlament schválil veľkou väčšinou povinné očkovanie proti covidu. Za porušenie hrozí až 3600-eurová pokuta
Zdroj: TASR/AP Photo/Lisa Leutner
NEWS KORONAVÍRUS OČKOVANIE RAKÚSKO
Uložiť Uložené

Všeobecnú očkovaciu povinnosť proti ochoreniu covid-19 schválilo Rakúsko ako prvá krajina v rámci Európskej únie.

Dolná komora rakúskeho parlamentu vo štvrtok schválila návrh zákona o povinnom očkovaní proti ochoreniu covid-19 pre osoby od 18 rokov. 


Všeobecnú očkovaciu povinnosť Rakúsko schválilo ako prvá krajina v rámci Európskej únie. Vzťahovať sa bude na všetkých dospelých obyvateľov krajiny od 1. februára.

Výnimku budú mať tehotné ženy a všetci, ktorí nemôžu byť očkovaní zo zdravotných dôvodov. Tí, ktorí sa uzdravili, sú oslobodení od povinnosti zaočkovať sa do 180 dní po nákaze covidom. Za porušenie očkovacej povinnosti hrozia sankcie podľa príjmu až do výšky 3600 eur.


Zákon ešte bude musieť (zrejme 3. februára) schváliť aj Spolková rada, teda parlamentná komora spolkových krajín, čo sa však považuje za formalitu.

Za hlasovali takmer všetky parlamentné strany

„Vakcinácia je pre našu spoločnosť príležitosťou, ako dosiahnuť trvalú slobodu, pretože tento vírus nás už nemôže ďalej obmedzovať," povedal novinárom ešte pred debatou v parlamente kancelár Karl Nehammer.

rakúsko
Zdroj: TASR/AP Photo/Lisa Leutner


Pred začiatkom hlasovania v Národnej rade sa pred Hofburgom v centre Viedne zišli odporcovia povinného očkovania. Keďže počas zasadnutia parlamentu sú zhromaždenia v okolí 300 metrov od jeho sídla zakázané, tento protest bol rozpustený. Okolo 9.30 h sa podľa polície zišlo približne 200 osôb v okolí ulice Mariahilfer Straße, parku Volksgarten a námestia Josefsplatz. V centre Viedne došlo pre protesty i k dočasnému narušeniu dopravy.


Návrh zákona vypracovala vládna koalícia zložená z konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a Zelených spoločne s dvoma z troch opozičných strán – so sociálnymi demokratmi z SPÖ a s liberálmi zo strany NEOS. Proti tomuto kroku však ostro vystupuje krajne pravicová Slobodná strana Rakúska (FPÖ). Vláda oznámila plány na prijatie povinného očkovania v novembri.


Do stredy bolo v Rakúsku plne zaočkovaných 71,8 percenta z takmer deväťmiliónovej populácie.

Domov
Zdieľať
Diskusia