Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
5. decembra 2021, 15:15
Čas čítania 1:51
Daniel Mikolášik

Gröhling: Za hospitalizáciu z dôvodu covidu by si mohli nezaočkovaní priplatiť. Vianočné prázdniny sa nepredĺžia

NEWS ŠKOLSTVO VAKCÍNA VLÁDA EDUARDA HEGERA
Uložiť Uložené

Gröhling je za povinné očkovanie zdravotníkov, vojakov či učiteľov.

Minister školstva Branislav Gröhling tvrdí, že na stole je možnosť, že by si nezaočkovaní hradili spoluúčasť pri hospitalizácii z dôvodu covidu. Mohlo by to podľa neho motivovať ľudí dať sa zaočkovať.

Priemerné náklady na liečbu nezaočkovaného pacienta sa podľa dát ministerstva zdravotníctva pohybujú v stovkách až tisíckach eur.

Priemerné náklady na liečbu nezaočkovaného pacienta podľa MZ SR
0 – 9 rokov – 52 €
10 – 19 rokov – 15 €
20 – 29 rokov – 27 €
30 – 39 rokov – 50 €
40 – 49 rokov – 94 €
50 – 59 rokov – 212 €
60 – 69 rokov – 560 €
70 – 79 rokov – 1 159 €
80 – 89 rokov – 1 516 €
90 – 99 rokov – 1 328 €

Gröhling v diskusnej relácii TV Markíza Na telo tiež povedal, že ak v novom návrhu na pokračovanie lockdownu nebudú výhody pre zaočkovaných, SaS takýto lockdown z veľkej časti nepodporí.

Naďalej tiež odmieta plošné zatváranie škôl. Nechce, aby regionálni hygienici plošne zatvárali školy v celých okresoch. Tvrdí, že sa ich snaží kontaktovať a ukazovať im dáta. 

„Vypočujeme si ten návrh, ale ako povedal predseda, my budeme podporovať lockdown, ktorý bude zvýhodňovať očkovaných a tých, čo covid prekonali. Ak tam nebudú výhody pre zaočkovaných, tento lockdown z veľkej časti nepodporíme,“ vyhlásil Gröhling s tým, že ešte sa nevie, či bude SaS návrh na vláde vetovať. Chcú zistiť postoje koaličných partnerov.

V zatvorení škôl v Bratislave nevidí zmysel

Prioritou SaS pri ďalších opatreniach sú školy a podnikateľský sektor, aby si v obchodoch mohli nakúpiť očkovaní a tí, ktorí covid prekonali. Minister školstva si myslí, že ani aktuálny lockdown nebol správny, pretože mal obsahovať výhody pre zaočkovaných a vyliečených.

Gröhling nevidí zmysel v zatvorení škôl v Bratislave. Nie je podľa neho pravda, že ohniská sú vo všetkých školách. 

Branislav Gröhling
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

„Budeme stále argumentovať číslami a faktmi, ktoré máme. Zber, ktorý robíme každý pondelok, je poctivý. Overujeme ho aj cez ministerstvo zdravotníctva,“ povedal s tým, že jeho postoj nie je o položení funkcie, ale o komunikácii.

Odporúčané
Nakupuješ v Tescu? Zapoj sa do hlasovania priamo v supermarkete a zlepši život vo svojom meste Nakupuješ v Tescu? Zapoj sa do hlasovania priamo v supermarkete a zlepši život vo svojom meste 24. júla 2023, 9:30

Tvrdí, že kontaktuje regionálnych hygienikov, aby sa pozreli na dáta. „Zatvorené školy nevyriešia pandémiu,“ povedal a dodal, že ju vyrieši očkovanie. Gröhling nebude ani za to, aby sa pre covid predĺžili vianočné prázdniny. 

Ladislav Kamenický zo Smeru-SD si myslí, že lockdown by mal byť napríklad na tri týždne a pred Vianocami opatrenia uvoľniť.

Gröhling je za povinné očkovanie zdravotníkov, vojakov či učiteľov

SaS nebude mať podľa Gröhlinga jednotné stanovisko pri téme povinného očkovania. Minister je za povinné očkovanie zdravotníkov, vojakov, učiteľov či zamestnancov sociálnych služieb, alebo s ohľadom na vek, napríklad 60 a vyššie. Smer-SD odmieta povinné očkovanie, aj keby šlo len o niektoré profesie.


Návrh vicepremiéra Igora Matoviča (OĽaNO) na poukazy v hodnote 500 eur pre zaočkovaných seniorov Gröhling nepodporuje, označil to za populistické a nerozumné. „Ak máme 500 miliónov eur, poďme ich prerozdeliť do školstva, zdravotníctva a ešte stále nám ostane 100 miliónov na jednotlivé opatrenia,“ povedal. Kamenický navrhuje, aby 500 eur seniori dostávali plošne v hotovosti.

Domov
Zdieľať
Diskusia