Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
23. septembra 2021, 7:05
Čas čítania 0:50
Tímea Krauszová

Znečistenie vzduchu je ešte horšie, než sme si mysleli, vravia vedci. WHO opäť znižuje maximálne hodnoty pre emisie

Znečistenie vzduchu je ešte horšie, než sme si mysleli, vravia vedci. WHO opäť znižuje maximálne hodnoty pre emisie
Zdroj: Pixabay/CC0/volně k užití
NEWS EKOLÓGIA KLIMATICKÁ ZMENA
Uložiť Uložené

Milióny ľudí ročne zomierajú na následky znečistenia vzduchu.

Svetová zdravotnícka organizácia varuje pred znečistením vzduchu. Vedci vravia, že je ešte nebezpečnejšie, než si pôvodne mysleli. WHO preto opäť raz znižuje maximálne hodnoty pre emisie mikročastíc, uvádza BBC.

Sme na tom oveľa horšie

Znečistené ovzdušie je jednou z najväčších environmentálnych hrozieb pre ľudské zdravie. Ročne na následky vdýchnutia mikročastíc predčasne zomrie v priemere sedem miliónov ľudí. WHO preto ešte v predstihu pred konferenciou OSN o klimatických zmenách, ktorá bude tento rok v novembri v Glasgowe, vyzýva členské štáty, aby znížili svoje emisie. Zdravotnícka organizácia zároveň upozorňuje na zdravotné riziká znečisteného vzduchu. 

Podľa WHO je to rovnako nebezpečné ako fajčenie alebo nezdravé stravovanie. Chudobnejšie krajiny pritom trpia podstatne viac, pretože sú úplne odkázané na fosílne palivá.

Na archívnej snímke zo 16. októbra 2020 smog zahaľuje panorámu na predmestí Naí Dillí v Indii.
Na archívnej snímke zo 16. októbra 2020 smog zahaľuje panorámu na predmestí Naí Dillí v Indii. Zdroj: TASR/AP

WHO prehodnotila aj maximálne limity mikročastíc, pri ktorých nehrozí poškodenie zdravia. Tie sú až o polovicu nižšie, ak ide o znečistenie, ktoré produkuje energetický priemysel, kúrenie či motory vozidiel (skupina PM2,5). Podľa WHO by sa dodržiavaním nových smerníc mohlo predísť až 80 % úmrtí spôsobených znečisteným ovzduším.

Odporúčané
Lidl prekvapil zákazníkov príjemnou zmenou. Touto iniciatívou chce poukázať na vážny problém, ktorý sa týka nás všetkých Lidl prekvapil zákazníkov príjemnou zmenou. Touto iniciatívou chce poukázať na vážny problém, ktorý sa týka nás všetkých 1. marca 2024, 13:30

O 25 % znížili pôvodne odporúčané hodnoty pre mikročastice PM10. Tam spadajú napríklad prach, peľ či plesne. Samostatné hranice určili pre ďalšie znečisťujúce látky, ako napríklad ozón, oxid dusičný, oxid siričitý či oxid uhoľnatý.

Znečistenie ovzdušia zapríčiňuje srdcové ochorenia či infarkty. V prípade detí ovplyvňuje vývoj pľúc a spôsobuje astmu.

Domov
Zdieľať
Diskusia