Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
12. septembra 2021, 11:30
Čas čítania 6:05
Viktor Kniš TASR

PREHĽAD: Návšteva pápeža sa dotkne väčšiny Slovenska, čakajú nás veľké obmedzenia

PREHĽAD: Návšteva pápeža sa dotkne väčšiny Slovenska, čakajú nás veľké obmedzenia
Zdroj: Kancelária prezidenta SR
NEWS PÁPEŽ
Uložiť Uložené

Návštevu pápeža Františka na Slovensku budú sprevádzať intenzívne dopravné aj bezpečnostné opatrenia.

Pápež František pricestuje v nedeľu na prvú návštevu Slovenska. Na letisku v Bratislave pristane o 15.30 h, privíta ho prezidentka Zuzana Čaputová. Svätý Otec sa stretne s tromi najvyššími ústavnými činiteľmi, ale aj so zástupcami židovskej či rómskej komunity. Navštívi Bratislavu, Košice a Prešov. Program cesty vyvrcholí v Šaštíne, kde sa uskutoční svätá omša. 

Aj keď pôvodne organizátori umožnili účasť len zaočkovaným, pár dní pred príchodom zmenili pravidlá a prísť môžu aj ľudia, ktorí majú negatívny výsledok testu alebo koronavírus prekonali. Na pápeža Františka sa príde pozrieť približne 100-tisíc Slovákov, akreditovaných je skoro 600 novinárov. 

Podujatia s návštevou pápeža výrazne ovplyvnia dopravu v jednotlivých mestách, s obmedzeniami treba rátať aj na hraniciach. Prinášame ti podrobný prehľad všetkých dôležitých informácií počas najbližších troch dní. 

V tomto článku si prečítaš:
 • Ako sa (ne)obliecť na návštevu pápeža.
 • Na akom aute bude jazdiť pápež a prečo bude ťažké priblížiť sa k nemu.
 • Aké protesty proti cirkvi organizujú Slováci.
 • Ako investovala vláda do návštevy pápeža. 
 • Na ktoré miesta určite nechoď v nasledujúcich 4 dňoch autom.
 • Ktoré úseky diaľnic zatvoria.
 • Ktoré časti Bratislavy budú úplne uzavreté od nedele do stredy.

Program

Nedeľa:

15:30 – 
Prílet na medzinárodné letisko v Bratislave
15:30 –
Oficiálne prijatie na letisku
16:30 –
Ekumenické stretnutie na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave, príhovor Svätého Otca
17:30 –
 Súkromné stretnutie s členmi Spoločnosti Ježišovej na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave

Pondelok:


09:15 Privítací ceremoniál v Prezidentskom paláci v Bratislave
09:30 Zdvorilostná návšteva u prezidentky SR v zlatom salóne Prezidentského paláca
10:00 Stretnutie s predstaviteľmi štátu, občianskej spoločnosti a diplomatického zboru v záhrade Prezidentského paláca v Bratislave, príhovor Svätého Otca
10:45 Stretnutie s biskupmi, kňazmi, so zasvätenými osobami, seminaristami a s katechétmi v Katedrále sv. Martina v Bratislave, príhovor Svätého Otca
15:00 Stretnutie predsedu vlády s predstavenými Štátneho sekretariátu
16:00 Súkromná návšteva centra Betlehem v Bratislave
16:45 Stretnutie so židovskou komunitou na Rybnom námestí v Bratislave, príhovor Svätého Otca
18:00 Stretnutie s predsedom parlamentu na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave
18:15 Stretnutie s predsedom vlády na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave

Utorok:

08:10 Odlet do Košíc
09:00 Prílet na letisko v Košiciach
10:30 Božská liturgia svätého Jána Zlatoústeho, ktorej bude predsedať Svätý Otec na priestranstve pred Mestskou športovou halou v Prešove, homília Svätého Otca
16:00 Stretnutie s rómskou komunitou na Luníku IX v Košiciach, pozdrav Svätého Otca
17:00 Stretnutie s mladými na štadióne Lokomotíva v Košiciach, príhovor Svätého Otca
18:30 Odlet do Bratislavy

Streda: 

9:10 Modlitbové stretnutie s biskupmi v Národnej svätyni v Šaštíne
10:00 Svätá omša na otvorenom priestranstve pri Národnej svätyni v Šaštíne, homília Svätého Otca
13:30 Rozlúčkový ceremoniál na medzinárodnom letisku v Bratislave
13:45 Odlet do Ríma
Pápež František
Zdroj: TASR/AP

Pápež bude jazdiť na škodovke

Svätý Otec mal špecificky skromné požiadavky, ak ide o vozidlo, v ktorom sa bude prevážať po Slovensku. Nepreferuje luxusné vozidlá, ale elektromobily alebo autá s nízkou emisnou záťažou. Podľa TV Markíza si protokolisti vybrali českú značku Škoda, ktorú si pápež vybral už aj v minulosti. Malo by ísť o model ENYAQ iV.

Odporúčané
Boli sme s pápežom na Luníku IX: Z bytovky sa ozýval Rytmusov Cigánsky sen, z vlajok Vatikánu mali futbalovú bránku Boli sme s pápežom na Luníku IX: Z bytovky sa ozýval Rytmusov Cigánsky sen, z vlajok Vatikánu mali futbalovú bránku 14. septembra 2021, 21:47

Pápež sa už krátko po svojom zvolení vyhol pápežskej limuzíne a namiesto nej cestoval na večeru vo vatikánskej rezidencii kyvadlovým autobusom s ďalšími kardinálmi.

Presun pápeža Františka v papamobile je naplánovaný v utorok v Prešove a Košiciach, v Bratislave by sa mal presúvať v neopancierovanej škodovke, čo znamená náročnejšiu prácu pre bezpečnostné zložky. 

Podľa hovorcu prezidentky Martina Strižinca dostať sa blízko k Svätému Otcovi v hlavnom meste nebude úplne ľahké. „Všade, kde sa vyskytne, ide o pomerne malý priestor. Či už hovoríme o prezidentskej záhrade, kde ide o špecifické podujatie na pozvánky, alebo poobede na Rybnom námestí, kde sa stretne so židovskou komunitou. Takisto aj priestor pred Katedrálou svätého Martina je stiesnený a ľudia, ktorí tam budú prichádzať, sa museli takisto registrovať,“ vysvetlil Strižinec.

Čo si (ne)obliecť? 

Muži si majú počas návštevy pápeža obliecť tmavý oblek, ženy šaty či kostým, ktorý môže byť aj nohavicový. Vyplýva to z odporúčaní Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky. Ženy majú zvoliť oblečenie tak, aby im zakrylo nohy pod kolená.

„Farby môžu byť rôzne, avšak nemali by byť určite krikľavé a mali by byť pastelové. Nemusí byť výlučne čierna,“ priblížil odborník na protokol Roman Roth. Poznamenal, že je potrebné vyhnúť sa bielej, krémovej a žltej farbe, ale pokrývka hlavy nie je povinná. 

Dôležité je pri výbere šiat dbať na to, aby mali ženy zahalené ramená. Potrebné je vyhnúť sa obuvi s otvorenou špičkou. 


Podľa slov Rotha sa oblečenie prezidentky SR Zuzany Čaputovej ešte pripravuje. „Keď sme boli vo Vatikáne, prezidentka bola oblečená v zmysle protokolu, ktorý je zaužívaný vo Vatikáne. Mala šaty čiernej farby a fascinátor ako pokrývku hlavy,“ povedal protokolista. „Išlo o prejav rešpektu a úcty. Veľká väčšina dám, ktoré idú na návštevu k Svätému Otcovi vo Vatikáne, má pokrývku hlavy a šaty čiernej farby,“ priblížil Roth s tým, že na Slovensku bude uvoľnenejšia forma vo vzťahu k oblečeniu. Prezidentka sa v tomto prípade prispôsobí slovenskej etikete. 

Zuzana ČaputováPápež
Zdroj: TASR/Kancelária prezidenta SR

Luník IX sa stáva výkladnou skriňou Slovenska

Vláda na prípravy pred návštevou pápeža vyčlenila približne 8 miliónov eur. Vládny kabinet schválil ešte v auguste na tento účel viac ako 5,4 milióna eur, pred niekoľkými dňami schválili aj dodatočných 2,2 milióna na „nepredvídané dodatočné alebo vyvolané výdavky na organizačné či technické a administratívne zabezpečenie návštevy“. 

Odporúčané
Boli sme čakať pápeža Františka na letisku: privítala ho aj prezidentka, ponúkli mu chlieb a soľ Boli sme čakať pápeža Františka na letisku: privítala ho aj prezidentka, ponúkli mu chlieb a soľ 12. septembra 2021, 15:55

Na Luníku IX zrekonštruovali školu, využívať ju budú ako presscentrum. Zároveň prebehlo veľké upratovanie ulíc, väčšie rekonštrukcie ciest aj vizuálna úprava detailov, vďaka čomu bude prvý dojem návštevníkov pozitívnejší. Štát vyčlenil na úpravu sídliska do reprezentatívneho stavu 180-tisíc eur, ktoré použijú aj na opravu príjazdovej cesty a obratiska autobusov MHD. 

Starosta zároveň tvrdí, že školu plánovali opraviť už dlhšie, práve príchod pápeža však všetko ešte urýchli.

Peniaze dostali aj cirkevné organizácie, aby zabezpečili samotné udalosti pre ľudí. Vyše 780 000 eur vláda vyčlenila pre Rímskokatolícku cirkev – Bratislavskú arcidiecézu na návštevu pápeža a zabezpečenie liturgie v Šaštíne. Viac než 640 000 eur dostali na technické zabezpečenie liturgií na štadióne Lokomotíva a na Luníku IX.

Pápež
Zdroj: TASR
Pápež
Zdroj: TASR
Pápež
Zdroj: TASR
Pápež
Zdroj: TASR

Protesty za odluku cirkvi od štátu

Občianske združenia v nedeľu popoludní pripravujú demonštráciu za odluku cirkvi od štátu na Námestí SNP v Bratislave. Protestujúci chcú upozorniť politikov, že už 30 rokov nesplnili požiadavku z čias novembra 1989. Ako problém vidia financovanie cirkví zo štátneho rozpočtu. 

  
„Náboženstvo máme v školách, v zdravotníctve, ale aj v armáde. Politici neustále prizývajú cirkevných predstaviteľov k participácii pri pripomienkovaní alebo navrhovaní zákonov,“ povedal predseda občianskeho združenia Ethos Metod Rybár. 

Odporúčané
Pápež František: exvyhadzovač z klubu či fanúšik Pána prsteňov. Týchto 10 vecí si o ňom možno nevedel Pápež František: exvyhadzovač z klubu či fanúšik Pána prsteňov. Týchto 10 vecí si o ňom možno nevedel 11. septembra 2021, 12:30

Organizátori zároveň tvrdia, že ich cieľom nie je protestovať proti pápežovi, len využívajú udalosť, aby upozornili na problém. Súčasný stav vnímajú ako diskriminačný voči ateistom a malým a neregistrovaným náboženstvám. Očakáva sa účasť nižších tisícok ľudí, protest by mal byť pokojný. Organizátori by sa radi s pápežom stretli. 

Dopravné obmedzenia

Bratislava

V nedeľu a pondelok bude obmedzený vjazd do historického centra. Po trasách presunov bude zároveň zakázané zastavenie i státie, a to vrátane chodníkov. S obmedzeniami bude potrebné počítať aj na priľahlých cestách, ktoré sa napájajú na uzatvorené komunikácie. Polícia vyzýva na dodržiavanie pokynov policajtov. 

V pondelok treba počítať so zdržaním na diaľničnom obchvate D1 a diaľnice D2 od hraničného priechodu s Rakúskom a Maďarskom, v Mlynskej doline a v Starom Meste v okolí Horského parku. Na rovnakých miestach treba počítať so zdržaním aj v utorok a v stredu. 

Košice

Už od pondelka od 6.00 h do stredy do 6.00 h budú uzatvorené cesty v okolí štadióna Lokomotíva, a to ulica Za štadiónom, Kavečianska ulica, Kostolianska cesta a Čermeľská cesta. Uzatvorenie ciest bude v utorok od 8.45 do 10.30 h na úseku Pereš – diaľnica D1, od 12.00 h na úseku Zelený dvor, Prešovská cesta, Hlinkova ulica, Komenského ulica a od 15.00 h na úseku Komenského ulica, Hlinkova ulica, Prešovská cesta, Južné nábrežie, Mosty VSS, Červený rak, Trieda KVP a Luník IX. Nákladnú dopravu uzatvoria v utorok úplne. 

MHD bude v utorok s výnimkou nočných spojov premávať zadarmo. Z piatich záchytných parkovísk bude na obe podujatia premávať bezplatná kyvadlová doprava.

Mesto za 830 000 eur zrekonštruovalo aj viaceré úseky ciest v lokalitách, v ktorých sa bude pápež pohybovať. Celkové náklady na jeho návštevu z mestského rozpočtu predstavujú zhruba milión eur.

 

Prešov

V pondelok bude uzatvorená Ulica Jána Pavla II. od križovatky s Pražskou ulicou po Ulicu 17. novembra a od 23.00 h bude uzatvorená Ulica 17. novembra. V utorok bude vylúčená doprava nad 3,5 tony od križovatky ulíc Levočská, cesta I/18 a Obrancov mieru, cesta I/68 na úseku ulíc Obrancov mieru, Pod Kalváriou, Pražská. Vylúčená doprava bude vedená po obchádzkovej trase.

Počas prejazdu Svätého Otca po diaľnici bude od 8.30 do 10.00 h doprava na D1 úplne uzatvorená v smere od Košíc do Prešova.

Uvedené časy sú podľa slov polície orientačné, môžu sa operatívne meniť podľa programu.


Hranice

Obmedzenia na hraniciach sa týkajú najmä nákladnej dopravy. 

Nedeľa:

 • hraničné priechody Jarovce – Kittsee a Čunovo – Rajka v smere do SR pre nákladnú dopravu: 15.00 – 16.00 h

Utorok: 

 • hraničný priechod Brodské – Břeclav pre nákladnú dopravu v smere do SR: 5.30 – 7.30 h, 17.30 – 19.30 h
 • hraničné priechody Jarovce – Kittsee a Čunovo – Rajka v smere do SR pre nákladnú dopravu: 6.30 – 8.00 h, 19.00 – 20.00 h

Streda: 

 • hraničné priechody Jarovce – Kittsee a Čunovo – Rajka v smere do SR pre nákladnú dopravu: 6.00 – 8.00 h
 • hraničné priechody Brodské – Břeclav v smere do SR pre všetky druhy dopravy: 11.00 – 13.00 h
 • hraničné priechody Jarovce – Kittsee a Čunovo – Rajka v smere do SR pre nákladnú dopravu: 12.30 – 13.30 h 
Domov
Zdieľať
Diskusia