Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 27. 9. 2021 meniny má Cyprián

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
VIDEO: Slovenka sa v banke vyzliekla do podprsenky, len aby si nemusela nasadiť rúško. Odmietala dohováranie od zamestnancov VIDEO: Slovenka sa v banke vyzliekla do podprsenky, len aby si…
Čakala na Lamborghini, prišla po ňu NAKA: Nech mi aspoň follow dajú, kričala Plačková, keď ju brali v putách Čakala na Lamborghini, prišla po ňu NAKA: Nech mi aspoň follow…
Plačkovú zatkli a internety explodovali. Toto sú najlepšie memečka Plačkovú zatkli a internety explodovali. Toto sú najlepšie…
VIDEO: Takto NAKA zadržala Zuzanu Plačkovú a jej manžela Reného VIDEO: Takto NAKA zadržala Zuzanu Plačkovú a jej manžela Reného
Slovenský youtuber Tuči ukradol služobné auto a tri litre alkoholu. Kedysi ho preslávili slovenskí raperi Slovenský youtuber Tuči ukradol služobné auto a tri litre…
Elon Musk a Grimes sa rozišli. O potomka menom X Æ A-12 sa vraj budú starať spolu Elon Musk a Grimes sa rozišli. O potomka menom X Æ A-12 sa vraj…
Exkluzívny obsah pre predplatiteľov. Článok môžeš čítať vďaka špeciálnemu odkazu od Timea Krauszová
Refresher - Reportáže

O čom sníva sedemdesiatnik na ulici a ako príde skúsený stavbár o strechu nad hlavou? Vyrazili sme do ulíc za ľuďmi bez domova

Majú prehľad o tom, čo práve fičí? Ako ostávajú v kontakte s okolitým svetom a prečo sa im nedarí opäť si nájsť bývanie?

Timea Krauszová
27. apríl 2021, 9:30 Čas čítania: 7:07
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
O čom sníva sedemdesiatnik na ulici a ako príde skúsený stavbár o strechu nad hlavou? Vyrazili sme do ulíc za ľuďmi bez domova
Zdroj: Refresher/Paulína Ščepková
Refresher - Reportáže
3
Timea Krauszová
27. apríl 2021, 9:30
Čas čítania: 7:07

O čom sníva sedemdesiatnik na ulici a ako príde skúsený stavbár o strechu nad hlavou? Vyrazili sme do ulíc za ľuďmi bez domova

Majú prehľad o tom, čo práve fičí? Ako ostávajú v kontakte s okolitým svetom a prečo sa im nedarí opäť si nájsť bývanie?

Timea Krauszová
27. apríl 2021, 9:30
Čas čítania: 7:07
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
O čom sníva sedemdesiatnik na ulici a ako príde skúsený stavbár o strechu nad hlavou? Vyrazili sme do ulíc za ľuďmi bez domova
Zdroj: Refresher/Paulína Ščepková

„Mnohí ľudia nevedia, že taxikári, kuriéri či dokonca zamestnanci železničnej spoločnosti sú často ľuďmi bez domova,“ povedal nám Pavol Sabela z občianskeho združenia Stopa Slovensko. Ďalší sú zas príliš starí, no bytov pre túto skupinu ľudí je v meste primálo.

 

Iní majú aj rodiny, deti či iných príbuzných, no sami sú na ulici. Podľa Pavla Sabelu existuje mnoho ľudí, ktorí síce majú prácu, no nemajú domov. Sú pre nás skrytí a neviditeľní, no sú medzi nami. Nocľahárňam či útulkom sa niektorí vyhýbajú, pretože sa tam necítia dobre či bezpečne; nie vždy je to len preto, že nafúkajú.

 

Jedna z lokalít, ktoré sme navštívili. Staré kusy nábytku im podonášali ľudia alebo ich niekde našli. Zdroj: Refresher/Paulína Ščepková

 

S dvomi z nich sme sa rozprávali aj osobne. Vzali nás za nimi pracovníci Stopy v rámci streetworkového výjazdu. Títo muži sú na ulici dlhší čas a ich situácia sa nemení. Kvôli ochrane bezpečia týchto ľudí nebudeme v článku uvádzať presné lokality, ktoré sme navštívili.

 

Mali sme príležitosť rozprávať sa nielen o ich životných príbehoch, ale aj o tom, ako sa v dnešnej spoločnosti orientujú. Majú prehľad o aktuálnom dianí v spoločnosti? Majú kamarátov? O čom snívajú? S týmito otázkami sme za nimi vyrazili, no ešte predtým sme zisťovali, prečo niekto dlhodobo ostáva na ulici.

Mám tu svoj rajón, najradšej by som si pestoval v záhradke

Najskôr si všimneme malého psíka, potom nižšieho pána v zjavne starom, no zachovanom oblečení. V ruke nesie biele vedro a už z diaľky pozdravuje sociálnych pracovníkov, ktorí nás na miesto, kde sa bežne zdržiava, vzali.

Zdroj: Refresher/Paulína Ščepková

 

Ide o jedno z kontaktných miest v Bratislave, v ktorého okolí sa zdržiava viacero ľudí bez domova. Tento pán je na ulici už 12 rokov a žije so svojou manželkou a psíkom Ťuťom, ktorého má už pätnásty rok.

 

Spočiatku si nás plietol so zástupcami časopisu Nota Bene. Pri tej zmienke – a po našej predchádzajúcej skúsenosti s predajom – sme sa ho opýtali, či si tak niekedy skúšal privyrobiť. „Ja aby som stál s časopisom? Ja nemám na to vlohy!“ reaguje s úsmevom. Vraj by sa mu v predaji nedarilo.

 

Ako prvé nás prekvapuje prehľad, ktorý má o aktuálnej situácii na Slovensku. „Ja všetko viem!“ povie žoviálne a priznáva, že počas dňa rád počúva správy a šport v rádiu. „Že sa menili premiéri aj všetko. Ja som normálne v obraze.“ Dokazuje nám to svojím prehľadom o opatreniach či dianí v Rusku. Dokonca chodí aj voliť, pretože „musí“.

 

Je veselý, chvíľu s nami žartuje, potom spomenie, že sa s pomocou OZ Vagus snaží získať byt, v ktorom by mohol prežiť starobu. Momentálne má už vyše 70 rokov. Viac než na byte mu však záleží na tom, aby mal záhradu. Chce si sám pestovať zeleninu, je vyučený poľnohospodár. 

 

Zdroj: Refresher/Paulína Ščepková

 

Hoci sa v okolí miesta, kde sme ho stretli, zdržiava veľa ľudí bez domova, on sám nie je súčasťou tejto komunity. Slušne sa zdravia, no o nejakých bližších vzťahoch či kamarátstve nemôže byť reči.

 

Pri otázke, čo počas dňa bežne robí, odpovedá, že behá hore-dole. „Ja tu mám svoj rajón. Aj dnes som tu bol po koláčiky,“ hovorí a ukazuje na potraviny v okolí. Nemá peniaze, za ktoré by si mohol nakúpiť jedlo; podľa jeho slov mu ho darujú v obchode. Ide o tovar, ktorý by už na druhý deň nemohli vyložiť a predávať, no on z toho bežne aj varí. Streetworkoví pracovníci mu však doniesli balíčky s jedlom. 

 

4 000 ľudí na ulici a len zopár voľných bytov 

Len v Bratislave sú tisícky ľudí bez domova: mesto oficiálne sčítalo v roku 2016 približne 2 000 ľudí, no podľa Pavla Sabelu ich je aj dvojnásobne viac, približne 4 000 – 4 500. Najpresnejšie čísla sú vždy z oblastí, kde sociálni pracovníci pôsobia dlhodobo a pri sčítaní vedia, kam ísť. 

 

Mnohí na ulici končia pre finančné problémy, no za pomoci sociálnych pracovníkov a rôznych neziskových organizácií sa môžu postaviť na nohy. Nie každému sa to podarí a nie každý to aj chce. Po rokoch na ulici si už viacerí na svoj spôsob života zvykli, dlhy sa zmiešali so silou zvyku, zdravotnými problémami a niekedy aj so závislosťou od drog či alkoholu.

 

S tou majú problémy najmä skupiny, ktoré sa koncentrujú na známejších miestach v hlavnom meste. No podľa Pavla Sabelu je to len časť ľudí bez domova a nie všetci spĺňajú stereotypnú predstavu o špinavom, opitom a nebezpečnom človeku.

 

Keďže pán sa ešte chystal na prechádzku, jedlo mu nechali zavesené na plote pri ceste k jeho úkrytu. Zdroj: Refresher/Paulína Ščepková

 

Podľa Pavla Sabelu si mnohí ľudia, ktorí sú na ulici roky, už nevedia predstaviť iný život. Zároveň však nemajú kde začať. Hoci v Bratislave testujú projekt Housing first, ktorý mal úspech v zahraničí, a existuje aj niekoľko nájomných bytov pre ľudí v núdzovej situácii, je ich veľmi málo. V zásade platí, že ak sa človek ocitne na ulici, je pravdepodobné, že prežije ako človek bez domova niekoľko rokov, ba až celý život, upozorňujú ľudia z OZ Stopa.

 

Možnosťou pre týchto ľudí je aktuálne buď ulica, alebo nízkoprahová veľkokapacitná nocľaháreň. Preto spustili projekt Housing+ v snahe zabezpečiť dôstojné bývanie a priestor a čas na „premenu“: nielen tú vonkajšiu, ktorú uvidí spoločnosť, ale aj na premenu myslenia. V Stope si stoja za tým, že bezdomovectvo sa končí vtedy, keď človek bez domova začne o sebe premýšľať ako o človeku.

   

Do nocľahárne nejdem, tam vám ukradnú aj topánky

Ďalšie miesto, na ktoré nás ľudia zo Stopy vzali, nás prekvapilo. Pred sídliskovými garážami to vyzerá ako počas záhradného výpredaja. Stará kancelárska stolička, stôl, matrace, deky a najmä tašky a kufre plné oblečenia.

 

Pod dekou sa skrýva plynový ohrievač, na stole je ovocie a v tieni pod ním ostávajú v aprílovom chlade schované zaváraninové fľaše so zeleninou či nedopitý pohár vína. Na matraci sedí muž so ženou. Majú aj psa. Prisadneme si a rozprávame sa s mužom, ktorý o sebe prezradí, že sa volá Pavel.

 

Zdroj: Refresher/Paulína Ščepková

 

Na ulici je zhruba dva roky. Predtým pracoval v stavbárstve, roky žil v zahraničí, najmä v období pandémie však vôbec nemá možnosť pracovať. Zvykol napríklad opravovať kúpeľne, no podomová práca teraz neprichádza do úvahy. O zárobok ho však nepripravil len koronavírus, má aj zdravotné problémy.

 

„Mám šedý zákal, na druhé oko vidím na polovicu. Vyše roka si to vybavujem, nedá sa to, lebo teraz vám operáciu nespravia,“ vysvetľuje nám a ukazuje, že keď si jedno oko prekryje, už nás s fotografkou nevidí. V čase pandémie sa vykonávajú len akútne operačné zákroky.

 

Prekvapí nás svojím prehľadom o vakcinačnej stratégii: eviduje, že možno budeme potrebovať preočkovanie a že v prihlasovacom systéme je chaos. Pravidelne chodí na antigénové testy, na očkovanie ešte len čaká. Keď sa ho opýtame, odkiaľ všetko vie, vytiahne z vrecka starší smartfón. Obrazovka je prakticky na šrot rozbitá, no stále funguje.

 

Na mobile si číta správy, zvyčajne si pozerá Facebook. „Aj keď nemám kredit, ja sa pripojím na wifi cez kamaráta,“ hovorí so smiechom a ukazuje smerom k jednému z panelákov. „Keď mi raz policajt povedal, nech idem do lesa, tak som sa opýtal, čo tam budem robiť,“ vysvetľuje oduševnene.

 

Spolu s Lenkou sa na tom zasmejú; do lesa by za nimi zrejme nikto dobrosrdečný nechodil, pri garáži majú všetko potrebné. Navyše neustále by jeden z nich musel ostať pri veciach, keďže už majú skúsenosti s krádežou. Najdrahšie sú plynové bomby, ktoré stoja aj desiatky eur.

 

Zdroj: Refresher/Paulína Ščepková

 

„Nechcem ísť niekam do nocľahárne,“ hovorí nám. „Minule tam bolo štrnásť pozitívnych, potom to bolo v karanténe. Radšej budem takto na ulici. Tu sú takí dobrí ľudia,“ vraví a ukazuje na bloky v okolí. Hoci niektorí obyvatelia panelákov sa na nich sťažujú, má tam známych, ktorí mu pomáhajú. Jeden mu dovolí občas sa osprchovať, ďalší mu vyperie oblečenie. Nosia im jedlo, hygienické potreby, minule dostali aj matrac. Pravidelne za ním prichádza aj sociálny pracovník, ktorý pracuje pre mestskú časť a má na starosti aj bezdomovectvo. 

 

Pavel pôsobí pokojne a vyrovnane a pri rozhovore s ním je ľahké pozabudnúť, že je vlastne na ulici v kritickej situácii. Potom však opisuje svoj spánkový rytmus: uprostred sídliska pri garáži ho po nociach bežne každú chvíľu budia autá. Počas dňa je teda unavený a zvykne si zdriemnuť. Cez deň je pripojený na susedovu wifi sieť, v okolí má aj kamarátov.

 

Nepopiera, že si občas vypije: veď si vypijú aj ľudia, ktorí majú kde bývať, argumentuje. Podľa jeho slov sa však neopíja. Peniaze radšej minie na niečo zmysluplnejšie.

 

Zdroj: Refresher/Paulína Ščepková

 

Veci si musia chrániť; už sa stalo, že im niečo ukradol iný človek na ulici. Raz im chceli ukradnúť aj pitnú vodu, ktorú si vo veľkých bandaskách musia odniekiaľ vždy zohnať. Vtedy im pomohol policajt, ktorý bol akurát blízko; s policajtmi vraj majú dobré vzťahy. Kradne sa podľa jeho slov aj v nocľahárňach, čo je ďalší dôvod, prečo tam nejde.

 

„Neverím charitám, chodí tam veľa všelijakých ľudí. Ja si dávam pozor na čistotu a tak, nepotrebujem chytiť nejakú pleseň,“ povedal nám. Raz na niektorom z takýchto miest dostal vši a odvtedy sa im radšej vyhýba. „Mali sme v zime trošku problémy, keď bolo –10, lebo Lenka má omrznuté nohy,“ uznáva. Na otázku, či by teda radšej chceli bývať kdesi v teple, odpovedá, že si to nemôže dovoliť.

 

Pitnú vodu majú v takýchto bandaskách. Zdroj: Refresher/Paulína Ščepková

 

Predtým pracoval dlhodobo a zarábal na stavbách desiatky eur denne. „Ja som býval v ubytovni, nemal som problémy s peniazmi. Lenže potom sa to [možnosť pracovať na stavbách] skončilo. Začal som si potom vybavovať ošetrenie očí cez Vagus,“ vysvetľuje. Ošetrenie očí by mu mohlo pomôcť vrátiť sa do práce, čo by veľmi chcel. O dôchodku či starobe zatiaľ neuvažuje, je päťdesiatnik.

Kam okrem ubytovní a nocľahární môžu ísť?

Stopa prevádzkuje dva byty pre ľudí, ktorí boli predtým na ulici, a pripravuje nové projekty v spolupráci s medzinárodnými partnermi. Tie by mali poskytnúť bývanie viacerým ľuďom podľa princípov projektu Housing first. Housing first patrí aj medzi hlavné zbrane mesta Bratislavy v stratégii z roku 2018.

 

Momentálne je takýchto bytov deväť a žiadosť sa vypĺňa online. Sú určené pre šesť jednotlivcov alebo bezdetných párov bez domova, ktorí spolupracujú s organizáciami OZ Vagus a Proti prúdu, a pre tri rodiny v bytovej núdzi ubytované v ubytovacom zariadení Fortuna, ktoré je zriadené hlavným mestom.

 

Združenie Proti prúdu okrem toho prevádzkuje osem nájomných bytov, rovnako sme sa už v Refresheri rozprávali aj s pani Oľgou, ktorá predáva Nota Bene a s ich pomocou si našla byt pre seba a svojho manžela. Často to závisí od ochoty majiteľov, a keďže v Bratislave žije oveľa viac ľudí, než je tu bytov (a väčšina majiteľov má hypotéky na desiatky rokov), prenajímať ľuďom bez domova byty nie je bez pomoci mesta a najmä štátu dlhodobo udržateľné. 

Zdroj: Refresher/Paulína Ščepková

 

V Bratislave majú ľudia bez domova možnosť občas sa aj najesť. Napríklad spolok Kresťania v meste pravidelne varí a rozdáva polievku – v zime trikrát týždenne a teraz na jar v utorky a vo štvrtky. Jednotlivé mestské časti, napríklad Petržalka či Rača, podporujú alebo v spolupráci so sociálnymi pracovníkmi prevádzkujú streetwork, teda výjazdy za ľuďmi bez domova.

 

Tí podľa potreby dostávajú poradenstvo, oblečenie či jedlo. V teréne to býva pečivo a teplé nápoje, na stacionárnych miestach aj horúca polievka. Pomáhajú im vybaviť si doklady, dávajú im napríklad poukážky na nákup nevyhnutných vecí a zároveň monitorujú aktuálnu situáciu v meste.


Prehľad miest, kde môžu ľudia bez domova spať, získať sociálne či pracovné poradenstvo, zdravotnú starostlivosť, jedlo alebo šaty, nájdeš aj v tomto dokumente.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Refresher / Paulína Ščepková
NAHOR
Exkluzívny obsah pre predplatiteľov. Článok môžeš čítať vďaka špeciálnemu odkazu od Timea Krauszová
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy refresher
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
pred 15 minútami
pred hodinou
Prezidentka Čaputová na stretnutí s Robertom Ficom. Chce zistiť, ako upokojiť situáciu v krajine.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Dnes populárne články
VIDEO: Slovenka sa v banke vyzliekla do podprsenky, len aby si nemusela nasadiť rúško. Odmietala dohováranie od zamestnancov VIDEO: Slovenka sa v banke vyzliekla do podprsenky, len aby si…
Čakala na Lamborghini, prišla po ňu NAKA: Nech mi aspoň follow dajú, kričala Plačková, keď ju brali v putách Čakala na Lamborghini, prišla po ňu NAKA: Nech mi aspoň follow dajú,…
Plačkovú zatkli a internety explodovali. Toto sú najlepšie memečka Plačkovú zatkli a internety explodovali. Toto sú najlepšie memečka
VIDEO: Takto NAKA zadržala Zuzanu Plačkovú a jej manžela Reného VIDEO: Takto NAKA zadržala Zuzanu Plačkovú a jej manžela Reného
Slovenský youtuber Tuči ukradol služobné auto a tri litre alkoholu. Kedysi ho preslávili slovenskí raperi Slovenský youtuber Tuči ukradol služobné auto a tri litre alkoholu.…
Elon Musk a Grimes sa rozišli. O potomka menom X Æ A-12 sa vraj budú starať spolu Elon Musk a Grimes sa rozišli. O potomka menom X Æ A-12 sa vraj budú…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť