Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Článok už nie je dostupný cez tento odkaz. Počet bezplatných prečítaní na tomto odkaze bol vyčerpaný. Pre dočítanie článku si predplať REFRESHER+
27. apríla 2021, 9:30
Čas čítania 7:07
Tímea Krauszová

O čom sníva sedemdesiatnik na ulici a ako príde skúsený stavbár o strechu nad hlavou? Vyrazili sme do ulíc za ľuďmi bez domova

O čom sníva sedemdesiatnik na ulici a ako príde skúsený stavbár o strechu nad hlavou? Vyrazili sme do ulíc za ľuďmi bez domova
Zdroj: Refresher/Paulína Ščepková
REFRESHER BEZDOMOVECTVO
Uložiť Uložené

Majú prehľad o tom, čo práve fičí? Ako ostávajú v kontakte s okolitým svetom a prečo sa im nedarí opäť si nájsť bývanie?

„Mnohí ľudia nevedia, že taxikári, kuriéri či dokonca zamestnanci železničnej spoločnosti sú často ľuďmi bez domova,“ povedal nám Pavol Sabela z občianskeho združenia Stopa Slovensko. Ďalší sú zas príliš starí, no bytov pre túto skupinu ľudí je v meste primálo.

Iní majú aj rodiny, deti či iných príbuzných, no sami sú na ulici. Podľa Pavla Sabelu existuje mnoho ľudí, ktorí síce majú prácu, no nemajú domov. Sú pre nás skrytí a neviditeľní, no sú medzi nami. Nocľahárňam či útulkom sa niektorí vyhýbajú, pretože sa tam necítia dobre či bezpečne; nie vždy je to len preto, že nafúkajú.

Jedna z lokalít, ktoré sme navštívili. Staré kusy nábytku im podonášali ľudia alebo ich niekde našli.
Jedna z lokalít, ktoré sme navštívili. Staré kusy nábytku im podonášali ľudia alebo ich niekde našli. Zdroj: Refresher/Paulína Ščepková

S dvomi z nich sme sa rozprávali aj osobne. Vzali nás za nimi pracovníci Stopy v rámci streetworkového výjazdu. Títo muži sú na ulici dlhší čas a ich situácia sa nemení. Kvôli ochrane bezpečia týchto ľudí nebudeme v článku uvádzať presné lokality, ktoré sme navštívili.

Odporúčané
VIDEO: „Každé ráno sa musím nahúliť, inak nezvládam túto sprostú realitu.“ Pýtali sme sa ľudí bez domova, ako prežívajú zimu VIDEO: „Každé ráno sa musím nahúliť, inak nezvládam túto sprostú realitu.“ Pýtali sme sa ľudí bez domova, ako prežívajú zimu 2. februára 2023, 18:30

Mali sme príležitosť rozprávať sa nielen o ich životných príbehoch, ale aj o tom, ako sa v dnešnej spoločnosti orientujú. Majú prehľad o aktuálnom dianí v spoločnosti? Majú kamarátov? O čom snívajú? S týmito otázkami sme za nimi vyrazili, no ešte predtým sme zisťovali, prečo niekto dlhodobo ostáva na ulici.

Mám tu svoj rajón, najradšej by som si pestoval v záhradke

Najskôr si všimneme malého psíka, potom nižšieho pána v zjavne starom, no zachovanom oblečení. V ruke nesie biele vedro a už z diaľky pozdravuje sociálnych pracovníkov, ktorí nás na miesto, kde sa bežne zdržiava, vzali.

bezdomovec, bezdomovci
Zdroj: Refresher/Paulína Ščepková

Ide o jedno z kontaktných miest v Bratislave, v ktorého okolí sa zdržiava viacero ľudí bez domova. Tento pán je na ulici už 12 rokov a žije so svojou manželkou a psíkom Ťuťom, ktorého má už pätnásty rok.

Spočiatku si nás plietol so zástupcami časopisu Nota Bene. Pri tej zmienke – a po našej predchádzajúcej skúsenosti s predajom – sme sa ho opýtali, či si tak niekedy skúšal privyrobiť. „Ja aby som stál s časopisom? Ja nemám na to vlohy!“ reaguje s úsmevom. Vraj by sa mu v predaji nedarilo.

Ako prvé nás prekvapuje prehľad, ktorý má o aktuálnej situácii na Slovensku. „Ja všetko viem!“ povie žoviálne a priznáva, že počas dňa rád počúva správy a šport v rádiu. „Že sa menili premiéri aj všetko. Ja som normálne v obraze.“ Dokazuje nám to svojím prehľadom o opatreniach či dianí v Rusku. Dokonca chodí aj voliť, pretože „musí“.

Odporúčané
Predajkyňa Notabene Oľga: Tri roky som strávila na ulici, cez deň sme sa chodili schovávať do ružinovskej nemocnice (Rozhovor) Predajkyňa Notabene Oľga: Tri roky som strávila na ulici, cez deň sme sa chodili schovávať do ružinovskej nemocnice (Rozhovor) 31. augusta 2020, 10:31

Je veselý, chvíľu s nami žartuje, potom spomenie, že sa s pomocou OZ Vagus snaží získať byt, v ktorom by mohol prežiť starobu. Momentálne má už vyše 70 rokov. Viac než na byte mu však záleží na tom, aby mal záhradu. Chce si sám pestovať zeleninu, je vyučený poľnohospodár. 

bezdomovec, bezdomovci
Zdroj: Refresher/Paulína Ščepková

Hoci sa v okolí miesta, kde sme ho stretli, zdržiava veľa ľudí bez domova, on sám nie je súčasťou tejto komunity. Slušne sa zdravia, no o nejakých bližších vzťahoch či kamarátstve nemôže byť reči.

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 97517 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Koľko ľudí je v Bratislave bez domova a aké projekty bývania momentálne bežia.
  • Aké sú najčastejšie dôvody, pre ktoré ľudia ostávajú na ulici dlhodobo.
  • Kde môžu ľudia v núdzi dostať jedlo či oblečenie.
  • Prečo si skúsený stavbár nedokáže zarobiť na život a žije na ulici.
Domov
Zdieľať
Diskusia