Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 26. 9. 2022 meniny má Edita

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Politika

Naď aj Matovič zdieľajú anonyma, ktorý obraňuje členov OĽaNO a kritizuje opozíciu, SaS aj médiá

Utajený svedok je názov anonymného profilu s 15-tisíc sledujúcimi, ktorý zdieľa svoje názory postavené na rovnakých pilieroch ako komunikačná stratégia Matovičovho hnutia OĽaNO.

Viktor Kniš
7. február 2021, 15:30 Čas čítania: 4:34
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Naď aj Matovič zdieľajú anonyma, ktorý obraňuje členov OĽaNO a kritizuje opozíciu, SaS aj médiá
Zdroj: TASR - Martin Baumann
Politika
9
Viktor Kniš
7. február 2021, 15:30
Čas čítania: 4:34

Naď aj Matovič zdieľajú anonyma, ktorý obraňuje členov OĽaNO a kritizuje opozíciu, SaS aj médiá

Utajený svedok je názov anonymného profilu s 15-tisíc sledujúcimi, ktorý zdieľa svoje názory postavené na rovnakých pilieroch ako komunikačná stratégia Matovičovho hnutia OĽaNO.

Viktor Kniš
7. február 2021, 15:30
Čas čítania: 4:34
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Naď aj Matovič zdieľajú anonyma, ktorý obraňuje členov OĽaNO a kritizuje opozíciu, SaS aj médiá
Zdroj: TASR - Martin Baumann
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.
Aktualizované 7. februára o 18:00 o stanovisko ministra obrany Jaroslava Naďa a doplňujúce stanovisko poslanca OĽaNO Andreja Stančíka. 

 

Minister obrany Jaroslav Naď zdieľal na Facebooku príspevky anonymného profilu, ktorý dlhodobo propaguje názory OĽaNO, kritizuje opozíciu, médiá, ale aj členov strany SaS. Profil s názvom Utajený svedok vystupuje pod neznámou identitou.

 

„Som obyčajný človek, ktorý má svoje každodenné zamestnanie a zaujíma sa o politiku. Identitu neprezradím, nie je to dôležité, aj tak ma nikto nepozná a mám rád svoje súkromie,“ uviedol autor v jednom z príspevkov s tým, že na stránke zdieľa iba subjektívne pocity. 

 

Sledovatelia pôvodne poznali stránku pod názvom Svätý otec. Podľa informácií o transparentnosti stránky majú momentálne k možnosti spravovať ju prístup až traja ľudia. „Obyčajný človek“ však ďalších dvoch administrátorov stránky v žiadnom zo statusov nespomína. Profil vznikol krátko po tom, čo prezidentka vymenovala Matovičovu koalíciu.

Zdroj: Facebook reprofoto

 

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Prečo sa zdieľanie príspevkov Utajeného svedka podobá zdieľaniu dezinformačných médií
  • Koľko príspevkov venoval profil bez identity kritike členov SaS, Za ľudí a opozície a ako pristupuje ku komentovaniu postupov OĽaNO 
  • Ako minister obrany v televízii prezentoval informácie, ktoré neskôr zverejnil anonymný profil
  • Ktorí poslanci lajkujú subjektívne názory anonyma
  • Prečo kvôli Utajenému svedkovi avizoval podanie žaloby Richard Raši

 

Preberá komunikačnú stratégiu OĽaNO

Aj keď profil tvrdí, že nie je zaujatý voči žiadnej strane, zdieľa názory postavené na rovnakých pilieroch ako komunikačná stratégia Matovičovho hnutia OĽaNO. Týka sa aj kritiky konkrétnych médií alebo koaličnej strany Sloboda a Solidarita. 

 

Keď anonym kritizuje prieskumy, nesedia mu najmä percentá OĽaNO. „Hlas 24 % a Oľano 10 %, tomu snáď nemôže veriť ani ten najväčší optimista z tábora Pelleštuplíka,“ sťažuje sa napríklad na najnovší prieskum agentúry Focus.

 

Podobným spôsobom často pracujú dezinformačné médiá, v ktorých sa autori štandardne pod články nepodpisujú, nepracujú s faktami a zdieľajú aj nepodložené informácie. Minister Naď napriek tomu zdieľal príspevok, v ktorom Utajený svedok bráni jeho straníckeho kolegu Mareka Krajčího. Status olajkovali aj niektorí ďalší poslanci OĽaNO. Naď pridal aj súhlasný komentár „Absolútna pravda. Absolútna!“

 

Neznámy prispievateľ je tiež veľkým fanúšikom plošného skríningu. Keď ho predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová odmietla pred rokovaním vlády, vyslúžila si status. 

 

Zdroj: Facebook reprofoto

Bojuje proti médiám aj strane Sloboda a Solidarita: Dúfam, že strana SaS spadne v prieskumoch pod 5 percent

SaS nebola ochotná podporiť niektoré konkrétne opatrenia navrhnuté predsedom vlády Igorom Matovičom a následne Richard Sulík nenakúpil antigénové testy na plošné testovanie, čo v koalícii vyústilo do ostrého sporu. Jednostranne ho preciťuje aj Utajený svedok.

 

„Ako tak pozerám mediálne vystúpenia opozičnej strany SaS v reláciách, kde je zastúpená aj strana Hlas, tak mám dojem, že ide o jednu a tú istú stranu,“ uviedol anonym v jednom z príspevkov. „Raz teda bodne vlastných Cigániková, potom Nicholsonová, inokedy Sulík či Droba,“ dodal v rovnakom príspevku. Ide o rovnakých členov SaS, na ktorých osobne dlhodobo útočí aj Igor Matovič ako predseda vlády.

 

Cigánikovú v minulosti nazval slúžkou Penty, Sulíka obvinil zo smrti tisícok ľudí. Nicholsonová už premiéra vyzvala, aby odstúpil Juraj Droba stojí v spore Sulík-Matovič dlhodobo na strane predsedu SaS. 

 

Anonym, ktorého obľubujú členovia OĽaNO, kritizuje aj Denník N, ktorý opakovane poukázal na kauzy súčasnej vlády, objavil aj plagiát Matovičovej diplomovky. Premiér následne vyhlásil, že je presvedčený o tom, že Denník N je zaujatým médiom, ktoré inak pristupuje k strane Progresívne Slovensko a inak k ostatným stranám. 

 

„Nevidím vo vašej práci žiadny zmysel. Ste obyčajní blogeri, ktorí prezentujú svoje subjektívne neodborné názory a takí patria na osobné blogové stránky a nie na titulky v top médiách,“ uviedol anonym na adresu editorov Denníka N. 

 

Problém mal anonym aj s moderátorom TV Markíza Michalom Kovačičom, nepáčili sa mu otázky pre Igora Matoviča. 

 

Zdroj: Facebook reprofoto

Príspevková matematika

Nepodpísaný autor prispieva na svoj Facebook aj viackrát denne, od začiatku roka 2021 pridal približne 50 príspevkov. V menšej polovici – približne 20 príspevkoch – kritizuje opozíciu, primárne Hlas-SD. Približne 10 príspevkov venoval obhajobe Igora Matoviča, prípadne ministrov OĽaNO – hlavne Jaroslava Naďa a Mareka Krajčího. Ďalších približne 10 príspevkov sa týka kritiky hlavných predstaviteľov strán Sloboda a Solidarita a Za ľudí, v jednom príspevku kritizuje Sme Rodina. 

 

Zvyšné príspevky sa týkajú útočenia na médiá (Markíza a Denník N), prípadne obranu plošného testovania alebo iných opatrení a obranu postupu pri vyšetrovaní samovraždy Milana Lučanského. 

 

Zdroj: Facebook reprofoto

Utajený profil kritizuje Matoviča len za jeho nemiestne vyjadrenie, keď sa ľudia skoro pobili o respirátory v jednom z obchodných reťazcov. Z OĽaNO kritizuje ešte poslanca Čepčeka, ktorý bez predošlej diskusie na klube predložil zákon o potratoch podľa poľského modelu. Poslanca však v hnutí kritizujú dlhodobo a mnohí si myslia, že by mal byť suspendovaný. 

 

Zdroj: Facebook reprofoto

OĽaNO si anonymnú stránku obľúbilo, lajkami nešetrí

Príspevok, v ktorom anonym obhajuje Mareka Krajčího, sa páči viacerým poslancom Matovičovho hnutia, predsedovi poslaneckého klubu Michalovi Šipošovi aj samotnému ministrovi obrany, ktorý ho ohodnotil srdiečkom a následne zdieľal na svojej osobnej rezortnej nástenke, kde zdieľa úspechy ministerstva aj aktuálne informácie. 

 

Lajky od poslancov sa objavujú aj na niektorých starších príspevkoch. 

 

Andrej Stančík z OĽaNO, ktorý na sociálnych sieťach aktívne vystupuje, tvrdí, že nemá informáciu o tom, že by profil riadil člen hnutia alebo poslaneckého klubu. Viackrát podľa neho túto tému rozoberali. „Vždy sa ale dokáže trafiť do jadra problému a má rozhľad, ktorý by mu mohli závidieť mnohí komentátori z médií,“ dodal Refresheru.

 

Po publikácii článku Andrej Stančík Refresheru doplnil, že anonym sa netrafí „vždy“ ale „často“. „Nemôžem sa ale stotožniť s útokmí na médiá, ktoré sú niekedy až prehnané. Možno by sme si od neho zaslúžili tvrdšiu kritiku aj my,“ dodal poslanec Stančík z OĽaNO.

 

Stanovisko na sociálnej sieti zverejnil aj minister obrany Jaroslav Naď, ktorý upozornil, že nie je administrátorom stránky Utajený svedok. 

 

„... aj keď s názormi tohto pána (či dámy) väčšinou súhlasím, naozaj ani len netuším, kto je za stránkou Utajený Svedok. Ale robí to dobre a väčšinou je naozaj dobre informovaný. Čiže milí kolegovia novinári, nemusíte mi kvôli tomu volať, písať, či to medzi sebou riešiť. Ja to naozaj nie som a naozaj netuším, kto to je...,“ uviedl Naď. 

 

Zdroj: Facebook reprofoto

Raši kvôli Utajenému svedkovi podal na Matoviča a Naďa žalobu

Anonym rozšíril na sociálnych sieťach príspevok, v ktorom tvrdí, že poslanec a člen Hlasu-SD Richard Raši má vilu v Chorvátsku, na ktorú si nemohol legálne zarobiť. Rovnaké informácie spomenul ešte niekoľko dní pred zverejnením tejto novej informácie v relácii Na Telo minister obrany Jaroslav Naď, bližšie však nešpecifikoval, akú chatu má na mysli a odkiaľ túto informáciu má. 

 

Keď anonym príspevok pridal, zdieľali ho Matovič aj Naď. Podpredseda Pellegriniho strany Hlas Richard Raši preto oznámil, že sa chystá oboch zažalovať.

 

„Ostro sa ohradzujem voči klamstvám ministra obrany Jaroslava Naďa a premiéra Igora Matoviča, ktoré odzneli v nedeľnej relácii TV Markíza NA TELO a na sociálnych sieťach, že vlastním nehnuteľnosť v Chorvátsku. Nikdy som v tejto krajine žiadnu nehnuteľnosť nevlastnil, nevlastním a ani nad tým neuvažujem," uvádza Raši v stanovisku.

 

Dodáva, že nikdy nebol ubytovaný v nehnuteľnosti, ktorej fotka koluje po Facebooku. 

 

„Keď som v minulosti v Chorvátsku dovolenkoval, vždy som bol ubytovaný v hoteloch alebo v oficiálnych apartmánových domoch určených na prenájom, za ktoré som tak, ako každý turista, musel riadne zaplatiť cenu obvyklú v danom mieste a v danom čase," uvádza podpredsa strany Hlas. Údajné klamstvá chce preto riešiť trestnoprávne. 


 

Zdroj: Matovič/FB

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR - Martin Baumann
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy politika
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dostávaj upozornenia na aktuálne udalosti, ako je táto. Zapnúť upozornenia
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.