Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 24. 1. 2021 meniny má Timotej

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
News
7
Viktor Kniš
27. február 2020, 8:13
Čas čítania: 6:15

Záznam posledného dňa súdu s Kočnerom a Ruskom: Rozsudok – vinní, obaja dostali 19-ročný trest

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta obžalovaným navrhol 20-ročný trest vo väzení s maximálnym stupňom stráženia.

Viktor Kniš
27. február 2020, 8:13
Čas čítania: 6:15
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
• Marian Kočner a Pavol Rusko sú vinní, predseda senátu obom vymeral trest na 19 rokov vo väzení s maximálnym stupňom stráženia, Kočner dostal aj peňažný trest 10-tisíc eur

 

11:40 – Ukončujeme živú reportáž, ďakujeme za pozornosť. 

 

11:38 – Právny zástupca Pavla Ruska Marek Para potvrdil, že určite podajú odvolanie.

 

11:35 – Právny zástupca Markízy Daniel Lipšic tvrdí, že dnes je dobrý deň pre spravodlivosť. Všetci, ktorí si do dnešného dňa mysleli, že stoja nad zákonom, dostali ráznu odpoveď od Špecializovaného trestného súdu, myslí si. Dodáva, že si nevie predstaviť, že by v prípade odvolania Najvyšší súd rozhodol inak, ako dnes Klemaničov senát. 

 

11:30 – Prokurátor, právni zástupcovia poškodenej televízie Markíza, ani obhajca Kočnera sa zatiaľ nevyjadrili, či podajú odvolanie, ak by sa tak stalo podľa Šantu odvolacie konanie na Najvyššom súde môžeme očakávať na konci leta, alebo začiatkom jesene. S rozsudkom je spokojný. 

 

11:20 – Predseda súdu ukončil hlavné pojednávanie. 

 

11:17 – „Bol tu návrh na peňažný trest 300-tisíc.“ hovorí ďalej Klemanič. Nakoniec však nevedel súd vyhodnotiť, nakoľko je Kočner bohatý a nemohol to posudzovať na základe medializovaných informácií. Súd pre to uložil Kočnerovi peňažný trest 10-tisíc eur, ktorý považuje za primeraný a vymožiteľný. 

 

11:15 – Predseda senátu tvrdí, že sa súd zamýšľal nad rozdielnymi trestami pre Ruska a Kočnera, nakoniec však nebolo možné určiť, kto je zodpovedný viac a kto menej. Pri výške trestu zohľadňoval súd aj hodnotu zmeniek. 69 miliónov okomentoval ako „nehorázne sumy.“

 

11:14 – Rozsudok nie je právoplatný, Marian Kočner aj Pavol Rusko sa odvolajú a konanie bude pokračovať na Najvyššom súde.

 

Záznam posledného dňa súdu s Kočnerom a Ruskom: Rozsudok – vinní, obaja dostali 19-ročný trest
Zdroj: TASR - Michal Svítok

 

11:13 – Aj desiatky dopravných priestupkov svedčia o povahe, hovorí ďalej Klemanič. Komentuje poľahčujúce a priťažujúce okolnosti a dodáva, že trest sa nachádza v právnej kvalifikácii, ktorá bola v tomto prípade určená. 

 

11:10 – Na záver ešte Klemanič skonštatoval, že zmenky nikto nevidel a to, že sa niečo v závere tesne pred rozusudkom objavilo na sociálnej sieti, nič nemení. 

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1630 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

11:05 „Súd verí obsahom tejto komunikácie,“ komentuje Klemanič Threemu s tým, že verí, že do obsahu správ nikto nezasahoval a nepamätá si, že by Kočner niekedy pravosť správ vyvrátil. Pred tým konštatoval, že je dôveryhodná aj preto, že svedok Peter Tóth nevydal komunikáciu, ale telefóny, z ktorých bola následne získaná. 

 

11:00 – Emil Klemanič rozpráva voľne, nečíta zo žiadnych papierov ani iných podkladov. 

 

 

10:55 – Klemanič ďalej vyhodnocuje dôkazy. Spomína dve najpodstatnejšie a „citlivé veci“ – svedka Petra Tótha a Threemu. Predseda senátu Klemanič nebude špecifikovať všetky konkrétne podrobnosti, ktoré Tóth vo výpovedi spomenul, pretože bola v tom čase vylúčená verejnosť. „Nebudem hovoriť, čo o kom povedal, ale môžem si dovoliť, čo nepovedal. Jedna procesná skupina vyšla z toho veľmi dobre,“ skonštatoval. Podľa neho Tóth nepovedal nič, čo by kompromitovalo sudcov.

 

10:52 – Vyjadruje sa aj k slovám Pavla Ruska, ktorý tvrdil, že bolo vypočutých málo svedkov. Emil Klemanič si nespomína, kedy naposledy predvolal toľko veľa svedkov pri hlavnom pojednávaní. Obhajoba tvrdila, že súd nevypočul kľúčového znalca zo Spojených štátov LaPorteho, Klemanič však tvrdí, že sa LaPorte súdu neozval, aj keď mu americká administratíva najprv zakázala na Slovensku svedčiť po tom, čo sa Kočner objavil na Magnitského sankčnom zozname, v rámci ktorého jemu a jeho firmám zablokovali účty.

 

10:50 – Predseda senátu ďalej odôvodňuje výšku trestov. Hovorí, že do tohto pojednávania netušil, čo je Threema. „Sladká nevedomosť,“ skonštatoval a novinári sa pousmiali. Aj táto komunikácia však výrazným spôsobom pomohla pri dokazovaní. 

 

10:47 – Na oficiálnom facebookovom profile sa vyjadril aj právny zástupca Makrízy Daniel Lipšic: „Po 25 dlhých dňoch hlavného pojednávania dnes padol rozsudok – Marián Kočner a Pavol Rusko boli uznaní vinnými z obzvlášť závažného zločinu falšovania cenných papierov a zločinu marenia spravodlivosti. Špecializovaný trestný súd im za to uložil: Mariánovi Kočnerovi 19 rokov odňatia slobody a Pavlovi Ruskovi 19 rokov odňatia slobody,“ píše Lipšic a konštatuje, že spravodlivosť dnes vyhrala. 

 

 

10:45 – Predseda senátu teraz odôvodňuje svoje rozhodnutie, médiá už nemôžu prenášať zvuk naživo, zverejnia ho bezprostredne po pojednávaní. Najprv sa vyjadruje k tomu, čo dnes hovorili Kočner a Rusko. Povedal, že to súd posúdil, ale aj napriek tomu nie je potrebné dokazovanie obnovovať. Hovorí, že ide o „objektívne nezmysly.“

 

10:40 – Marian Kočner neprávoplatne odsúdený na trest odňatia slobody na 19 rokov  vo väzení s maximálnym stupňom stráženia. Pavol Rusko je rovnako neprávoplatne odsúdený  na trest odňatia slobody na 19 rokov vo väzení s maximálnym stupňom stráženia. 

 

10:36 – Predseda senátu Emil Klemanič číta, z čoho sú Pavol Rusko a Marian Kočner vinní, spomína všetky 4 predmetné zmenky, o ktorých dvojica do teraz tvrdila, že sú pravé a boli podpísané v roku 2000. 

10:30 – Senát ŠTS rozhodol, že Marian Kočner a Pavol Rusko sú vinní. 

10:27 – Súd povolil živý zvukový prenos pri čítaní rozsudku. Počúvať ho verejnosť napríklad môže na YouTube vďaka denníku SME. 

 

 

10:25 – Novinári sú opäť v pojednávacej miestnosti, o chvíľu budeme počuť rozsudok v kauze zmenky. Marianovi Kočnerovi a Pavlovi Ruskovi hrozí maximálne 20-ročný trest vo väzení s maximálnym stupňom stráženia.

 

10:15 – Aj po 40 minútach sa senát Špecializovaného trestného súdu stále radí o tom, či Kočnera a Ruska odsúdi a aký trest im v tomto prípade vymeria. 

 

9:50 – Senát sa stále radí, aj novinári a právni zástupcovia museli opustiť pojednávaciu miestnosť. Následne by sme sa mali dozvedieť rozsudok.

 

9:35 – Marian Kočner a Pavol Rusko opustili pojednávaciu miestnosť a predseda senátu Klemanič vyhlásil krátku prestávku, aby sa senát poradil. 

 

9:31„Vy píšete dejiny Špecializovaného trestného súdu,“ apeluje opäť Rusko na predsedu senátu Klemaniča a prosí ho, aby sa vrátil k dôkazom. Rovnako žiada o pokračovanie pojednávania v neprítomnosti.

 

9:30„Ak niekto potrebuje vyhlásiť odsudzujúci rozsudok pred voľbami, tak prosím, aj tak im to nepomôže,“ dodáva s tým, že to takto nefunguje, keďže má s politikou skúsenosti. 

 

9:25 – Už 5 minút sa Pavol Rusko sťažuje na priebeh hlavného pojednávania, podľa jeho názoru neboli vypočutí správni svedkovia. Myslí si, že senát rozhoduje aj pod tlakom médií. „Čo sme horší ako Lipšic (pozn. red. právny zástupca Markízy) a Šanta (pozn. red. prokurátor)? Naše slová sú slová kriminálnikov?“ pýta sa ďalej.

 

9:21 – „Naše slová a slová tých, ktorých sme zavolali, sú ignorované,“ sťažuje sa Rusko a dodáva. Pavol Rusko si myslí, že všetko bolo rozhodnuté dopredu. 

 

9:20 – Priestor na záverečné slovo využil Pavol Rusko, sedí na stoličke pre svedkov. „Je pre mňa šokujúce poznať skutočnosť, že sa tu bojuje s nerovnými zbraňami,“ hovorí Rusko a opakuje, že súd odmieta vypočuť dvoch svedkov, ktorí údajne vedia o zmenkách. „Prečo si nevypočujete aj nás?“ pýta sa Klemaniča. „Dnes keby ste povedali, že Marian Kočner a Pavol Rusko sú nevinní tak vás zlinčujú,“ pokračuje Rusko.

 

LIVE zo súdu s Kočnerom a Ruskom: Hrozí im 20-ročný trest vo väzení s maximálnym stupňom stráženia
Zdroj: TASR - Michal Svítok

 

9:17 – Marian Kočner chce, aby bol rozsudok vynesený v jeho neprítomnosti. 

 

9:16 „Pán La Porte môže prísť na konci marca alebo začiatkom apríla,“ hovorí Marian Kočner. Ide o znalca zo Spojených štátov, ktorý by mal pomôcť Kočnerovi v jeho verzii, ten sa však nemohol dostaviť.

 

9:15 – „Opäť zdôrazňujem, že chceme pokračovať v dokazovaní, aj z dôvodov niektorých informácii, ktoré v posledných dňoch vyšli v niektorých médiách, ktoré dokazujú, že sme zmenky nefalšovali,“ pokračuje Kočner. Hovorí, že jeho obhajca Michal Mandzák už na predchádzajúcom dni navrhol vykonanie ďalších dôkazov. 

 

9:10 – Emil Klemanič vyhlasuje pokračovanie hlavného pojedávnia, v rýchlosti zároveň konštatuje prítomnosť procesných strán.

 

Marian Kočner využíva právo na záverečné slovo, začína fúknutím do mikrofónu. Hovorí, že 25. februára 2020 vypovedal svedok Osuský, ktorý potvrdil, že bol členom SIS. Vraj sa s ním stretol ešte v máji 2018 a požiadal ho, či vie niečo bližšie ohľadom rokov 1998 až 2000, keďže vedel, že v SIS pracoval a predpokladal, že tajná služba monitorovala kauzu Markíza. Osuský mu údajne povedal, že mu nemôže nič povedať.

 

Kočner pokračuje, že sa ho opýtal konkrétne na Pavla Ruska, snaží sa naznačiť, že Slovenská informačná služba o zmenkách vedela. 

 

9:05 – Marian Kočner nesedí na svojom tradičnom mieste blízko pri senáte, sadol si do rohu obrovskej miestnosti so svojim právnym zástupcom Michalom Mandzákom.

 

9:00 – Aj Pavol Rusko už je v pojednávacej miestnosti. Posledný deň pojednávania začne o niekoľko minút. 

 

8:55 Marian Kočner už je v pojednávacej miestnosti, sedí, má preloženú nohu cez nohu a okolo neho stojí 6 ozbrojených kukláčov. Prišiel už aj jeho právny zástupca Marek Para, vystrel smerom ku Kočnerovi ruku, ten mu však nemohol pozdrav opätovať, pretože má putá. Dole mu ich môžu dať až po pokyne predsedu senátu Klemaniča. V prípade pojednávania vraždy dávajú Kočnerovi dole putá automaticky ešte pred príchodom senátu. 

 

LIVE zo súdu s Kočnerom a Ruskom: Hrozí im 20-ročný trest vo väzení s maximálnym stupňom stráženia
Zdroj: TASR - Michal Svítok

 

8:50 – Novinári už sú v pojednávacej miestnosti, čaká sa na príchod právnych zástupcov, obžalovaných a senát. Mariana Kočnera eskortovali skoro ráno z Bratislavy, Pavol Rusko je zatiaľ na slobode a má sledovací náramok. 

 

8:35Sudca Emil Klemanič povolí živý zvukový prenos z výroku rozsudku. Zvuk bude prenášať napríklad denník SME.

 

8:30 – Zatiaľ nie je zrejmé, či sa na súd dostaví aj Pavol Rusko, rozsudok však súd vyriekne aj v jeho neprítomnosti. Následne budú mať v prípade uznania viny Rusko aj Kočner možnosť odvolať sa na Najvyšší súd. Ten by sa už nemal zaoberať skúmaním skutočností, riešiť by mal len procesnú stránku procesu na Špecializovanom trestnom súde. 

 

8:25 – Novinárska miestnosť sa plní, záujem je násobne väčší ako v predchádzajúcich dňoch.

 

8:10 – Pojednávanie začne o 9:00, najprv dostanú procesné strany priestor na záverečné slovo a po poslednej porade senátu by sme sa mali dozvedieť rozsudok. 

 

8:00 – Kvôli očakávanému záujmu médií sa záver hlavného pojednávania koná v Justičnej akadémii, kde je najväčšia pojednávacia miestnosť. Ide o rovnaký priestor, v ktorom prebieha proces v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, kde je Marian Kočner obžalovaný ako objednávateľ. 

 

 

Marian Kočner a Pavol Rusko sú obžalovaní za to, že sa podľa prokurátora pokúsili sfalšovať zmenky vo výške 69 miliónov eur proti spoločnosti TV Markíza. Hlavné pojednávanie prebieha už od leta 2019 a zatiaľ sa uskutočnilo 24 pojednávacích dní. 

 

Kým Rusko s Kočnerom tvrdia, že zmenky podpísali v roku 2000, obžaloba tvrdí, že to bolo po roku 2014. Usvedčiť ich môže to, akým spôsobom sa podpisovali, keďže sa podľa znalcov podpis človeka vekom vyvíja.

 

Vo svojej záverečnej reči navrhol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta obžalovaným  20-ročný trest odňatia slobody vo väzení s maximálnym stupňom stráženia. Naopak, právni zástupcovia obžalovaných žiadajú ich oslobodenie a žiadajú výpovede svedkov a znalcov.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.