Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 13. 7. 2020 meniny má Margita

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
1
Jakub Paulík
15. jún 2019, 8:47
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Spodné prádlo 11-ročného dievčatka si vzal ako trofej. Vzorný otec, veriaci muž a sadistický vrah

Dcéru i syna poučoval o morálke, no po večeroch vraždil.

Jakub Paulík
15. jún 2019, 8:47
 • 18+
CITLIVÝ OBSAH
 • Článok môže obsahovať:
 • produkty a služby určené pre osoby staršie ako 18 rokov
 • sex, nahotu a iný nsfw obsah
 • násilie, krv alebo obsah nevhodný pre citlivé povahy
MÁM NAD 18 A CHCEM ZOBRAZIŤ OBSAH SPÄŤ NA HLAVNÚ STRÁNKU
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Spútať, mučiť, zabiť (Bind, Torture, Kill). Skratkou BTK sa podpisoval nenásytný vrah, ktorý niekoľko desiatok rokov dokázal utekať pred spravodlivosťou. Aká bola jeho motivácia? Podľa slov samotného vraha malo ísť predovšetkým o uvoľnenie sexuálnych fantázií.

 

Pred verejnosťou však vystupoval ako vzorný manžel, otec dvoch detí a prezident kongregácie pre luteránov v severnej Wichite. Nikto z jeho blízkych spočiatku nemohol veriť, že slušne vystupujúci Dennis Rader je sériovým vrahom. Práve on totiž svoje deti podľa slov jeho dcéry učil o morálke a o rozlišovaní zla od dobra. Zrejme však opomenul spomenúť, že práve on je tým najväčším zlom v širokom okolí.

 

 

Denis Radder BTK

 

Od týrania korytnačiek po vraždu 11-ročného dievčatka

Dennis Rader sa narodil v roku 1945 a vyrastal v kansaskej Wichite. Spočiatku patril medzi málo výrazné deti. To sa zmenilo až v momente, kedy bol malý Dennis údajne pristihnutý pri tom, ako sa pokúša obesiť korytnačky.

 

Rader nebol prvým ani posledným sadistickým vrahom, ktorý sa svoje vražedné chúťky v mladosti snažil vybúriť na nevinných zvieratách. Pozorovanie toho, ako jeho stará mama zabíjala domácu hydinu, ho malo od malička veľmi priťahovať. Taktiež sa veľmi rád obliekal do ženských šiat.

 

Ako 26-ročný sa Dennis v roku 1971 oženil s Paulou Dietz, ktorú spoznal v kostole, a jeho život pôsobil viac-menej úplne obyčajným dojmom. Začiatkom roku 1974 sa ale od vražedných fantázií a zabíjania zvierat presunul k prvým ľudským obetiam.

 

Tými sa stala rodina Oterovcov. Životy otca rodiny Josepha (udusenie igelitom), matky Julie (uškrtenie lanom) a detí – 11-ročnej Josephine (obesenie v pivnici) a 9-ročného Josepha Jr. (udusenie igelitom) boli ukončené mimoriadne brutálnym spôsobom. Najbrutálnejším na celom akte bol ale najmä fakt, že deti Oterovcov boli prinútené sledovať, ako Rader vraždí ich rodičov.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1078 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

Na záver prišla malá Josephine. Tej pred zavraždeným stiahol spodné prádlo a na jej otázku, čo s ňou bude, mal podľa NY Times odpovedať, že sa stretne v nebi so zvyškom svojej rodiny. Dieťaťu sa pri jej obesení dovolil dotýkať špičkami prstov zeme preto, aby bolo jej umieranie pomalšie a brutálnejšie.

 

Práve to v Raderovi vzbudzovalo vzrušenie. Následne nad svojou umierajúcou obeťou masturboval.

 

 

Obete dusil, kým neomdleli – proces následne opakoval

Po vyvraždení celej rodiny si ešte na pamiatku spravil s telami niekoľko fotografií a ako trofej si so sebou vzal aj spodné prádlo 11-ročného dievčatka. Nebohých členov Oterovcov našiel neskôr ich 15-ročný syn.

 

Polícia si v tomto prípade nevedela rady a v televízii neskôr odznelo, že rodinu pravdepodobne vyvraždila trojica vrahov. To však Dennis Rader nenechal tak a polícii odoslal dopis, v ktorom objasnil, že vrah je len jeden a vyhrážal sa, že pokiaľ ho nechytia, jeho vražedná púť neprestane. Vtedy sa prvýkrát podpísal ako BTK (Bind, Torture, Kill).

 

Cestou ku svojim obetiam býval Rader vybavený aktovkou alebo taškou na bowling, kde mohol nosiť zväzovacie (lano, páska) či vražedné predmety. Obete sa mu viackrát podarilo presvedčiť, že ich chce iba znásilniť, kvôli čomu sa menej bránili. Následne ich samozrejme ale ako nebezpečných svedkov zavraždil. 

 

Ako už z názvu jeho prezývky vyplýva, Rader sa so svojimi obeťami veľmi rád pohrával. Nebolo vôbec výnimkou, keď obete dusil až do momentu, kedy omdleli, a potom znova počkal, kým sa preberú, aby mohol tento proces zopakovať. Sexuálne fantázie boli týmto spôsobom u Radera privedené až k vrcholu.

 

 

Spodné prádlo 11-ročného dievčatka si vzal ako trofej. Vzorný otec, veriaci muž a sadistický vrah

 

Nepodarilo sa mi ju uškrtiť, a tak som použil nôž“ – D. Rader

Ako ďalší projekt (tak nazýval sledovanie obete, u ktorej sa rozhodoval, či ju zavraždí) si v rovnakom roku vyhliadol 21-ročnú študentku Kathryn Bright, ktorú prepadol priamo v jej dome. Jeho plán však v tomto prípade nevyšiel úplne podľa predstáv, pretože Kathryn na miesto činu prišla aj so svojím bratom Kevinom.

 

Toho Rader neskôr umlčal strelením do hlavy. Kathryn sa ďalej pokúsil uškrtiť, ale vzhľadom na to, že sa dievča urputne bránilo, vytiahol na ňu nôž a v návale adrenalínu ju dobodal rovných 11-krát. „Nepodarilo sa mi ju uškrtiť, a tak som použil nôž,“ vyjadril sa Rader pred súdom v zázname z dokumentu Born to Kill?.

 

Jej brat Kevin zásah ako zázrakom prežil a podarilo sa mu od vraha utiecť do bezpečia. Podľa odborníkov mal byť Rader dostatočne inteligentný na to, aby si naštudoval chyby bývalých sériových vrahov a vzal si z nich príklad toho, čomu sa vyhýbať.

 

Táto obrovská chyba však tomu nenasvedčovala a mohla stáť Radera slobodu. No na jeho šťastie Kevin nevedel podať ruke zákona presný opis páchateľa. Spomínal si však na jeho psychopatický výraz v tvári.

 

Obeťou číslo 6 sa v roku 1977 stala 24-ročná slobodná matka Shirley Vian. Tentokrát sa o usmrtenie nevinnej osoby postaral zaškrtením, ktoré cez kľúčovú dierku sledoval jej 6-ročný syn. Ešte pred zavraždením Shirley Vian sa však nemilosrdnému Denisovi „BTK“ Raderovi narodila dcéra a syn.

 

Raderova dcéra o svojom otcovi

 

Básne o vraždách neboli výnimkou

Žiaden z jeho členov rodiny, samozrejme, v danej dobe netušil, že Denis nie je len vzorným otcom, ale taktiež chladnokrvným zabijakom. Predpokladá sa, že práve povinnosti a nadšenie z nového prírastku do rodiny ho istý čas udržiavali od vraždenia.

 

O tejto vražde napísal Rader báseň s názvom Shirley Locks, ku ktorej sa dostala aj jeho manželka. Podobne ako texty básní jej manžela, boli aj správy venované Raderom do novín plné výrazných preklepov. Paula si však naďalej nič neuvedomovala. Alebo možno nechcela uvedomiť. A urobila dobre, pretože podľa slov Radera by ju musel inak zabiť.

 

Koncom roku sa Raderovi podarila podľa jeho slov vykonať dokonalá vražda. Ňou bolo uškrtenie 25-ročnej Nancy Fox. Predtým, než sa Nancy dostala domov, jej páchateľ prerezal telefónny drôt (čo sa u neho začalo stávať zvykom), aby zabránil prípadnej možnosti volania na políciu. Počas škrtenia nad jej telom taktiež masturboval.

 

K telu opaskom uškrtenej Fox sa dostala polícia po tom, ako im Denis svoju vraždu nahlásil. Zaujímavosťou je, že po tejto vražde v pošte adresovanej médiám poslal básničku s názvom Oh Death to Nancy, ktorá mala byť práve o zavraždenej Nancy Fox. Z týchto a mnohých iných listov sa zistilo, že mal vrah veľké problémy so štylistikou i gramatikou.

 

Až v danom období si ale ruka zákona začala skutočne uvedomovať prepojenie jeho predošlých obetí. Vrah známy ako BTK mal pred sebou ešte 3 ďalšie vraždy. V roku 1977 však nastala u BTK dlhoročná pauza, kedy sa venoval svojej práci v bezpečnostnej agentúre. Počas nej stihol paradoxne namontovať bezpečnostné zariadenia do mnohých domácností, ktoré sa obávali útoku sériového vraha.

 

 

Spodné prádlo 11-ročného dievčatka si vzal ako trofej. Vzorný otec, veriaci muž a sadistický vrah

 

BTK sa na dlhý čas odmlčal, aby sa na záver nechtiac vydal ruke zákona

V roku 1985 sa BTK stal poriadne odvážnym a trúfal si zavraždiť svoju 53-ročnú susedku Marine Hedge, ktorá od jeho rodiny bývala iba niekoľko domov. Túto vraždu sa mu podarilo vykonať počas toho, ako robil vedúceho na skautskom tábore. Jej telo vrah naložil do auta a odviezol do blízkeho kostola, kde si mŕtvolu bývalej susedky stihol ešte odfotografovať. Neskôr telo nechal ležať v neďalekých kríkoch.

 

V ďalšom roku pančuchami uškrtil 28-ročnú Vicki Wegerle a k poslednej vražde sa nakoniec odhodlal až v roku 1991, kedy sa vrhol na postaršiu 62-ročnú Dolores Davis. Po vrahovi sa na dlhú dobu zľahla zem a nikto netušil, či odišiel krutý BTK na „dôchodok“, alebo v lepšom prípade náhodou nezomrel.

 

V roku 2004 sa Rader rozhodol hrať s políciou poriadne bizarnú hru. Informoval ich o miestach, kde vystavil bábiky upravené tak, aby znázorňovali smrti jednotlivých obetí. K bábikám navyše pridával aj svoje „trofeje“, a teda predmety, ktoré ukradol jednotlivým obetiam.

 

Na konci svojej dráhy zločinca však urobil BTK obrovskú chybu. Polície sa prostredníctvom novín spýtal, či im môže poslať disketu bez toho, aby zistili jeho totožnosť. Ruka zákona mu samozrejme odpovedala kladne, aj keď vedela, že pravda je odlišná. 

 

Odborníci totiž veľmi ľahko zistili, že súbor na diskete bol vyrobený v programe registrovanom na cirkev luteránov a vytvoril ho človek s prihlasovacím menom Dennis. Pasca na myš konečne zaklapla a Dennis začal byť políciou ihneď sledovaný. Následne polícia porovnala DNA jeho dcéry so vzorkou vrahovho DNA, ktoré policajní príslušníci získali zo spermií zabitej Vicki Wegerle.

 

Spodné prádlo 11-ročného dievčatka si vzal ako trofej. Vzorný otec, veriaci muž a sadistický vrah

Prosil Boha o odpustenie

25. februára 2005 Radera dolapili agenti ATF a FBI. Po tom, ako nastúpil Rader do policajného auta, sa ho dôstojník spýtal, či vie, kvôli čomu bol zadržaný. Chladnokrvný BTK mal s úsmevom odpovedať, že má isté podozrenie.

 

Sériového vraha následne v priebehu dvoch dní vypočúvali približne 33 hodín (z čoho vyhotovili 12 DVD záznamov). Ešte toho roku bol šialenec prezývaný BTK za vraždu desiatich ľudí (predpokladalo sa, že ich zabil omnoho viac) odsúdený na 10 doživotí

 

Svoje činy pred súdom oľutoval a ako sám prehlásil, dúfa, že mu raz Boh jeho činy odpustí. V neskoršom období mu ako odmenu za príkladné správanie povolili vo väzení počúvať rádio, sledovať televíziu alebo čítať. 74-ročný Dennis Rader si do dnešného dňa odpykáva svoj trest v nápravnom zariadení v El Dorade.

 

Manželka sa s ním pochopiteľne po tom, ako vyšla pravda najavo, ihneď rozviedla. Jeho dcéra Kerri napísala neskôr autobiografiu s názvom A Serial Killer’s Daughter. Vrahom BTK sa inšpiroval aj vynikajúci seriál Mindhunter.

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: allthatsinteresting.com, nytimes.com, kansas.com, Born to Kill - Sky Television / Channel 5 TelevisionFoto: Sky Television / Channel 5 Television, Pool/Getty Images Tagy: sérioví vrazi, masoví vrahovia, BTK, Dennis Rader
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
26
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.