Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
9. mája 2018 o 15:25
Čas čítania 0:00
Adam Novosad

Slovenský bloger otvorene priznal, koľko mesačne zarába. Milan vie mať za svoje cestovateľské články slušný príjem, ale aj skončiť v mínuse

ZAUJÍMAVOSTI
Uložiť Uložené

Zárobok sa mení z mesiaca na mesiac, ale občas nie je vôbec na zahodenie.

Na slovenskom internete vzniklo v posledných rokoch množstvo cestovateľských blogov. Väčšina je zameraná na najlacnejšie letenky a výhodné ponuky ubytovania, aby si mohol aj bežný Slovák dopriať vzrušujúcu dovolenku v zahraničí aj bez obrovského množstva peňazí. Milana Bardúna síce lacné cestovanie veľmi nebaví, ale jeho cestovateľský blog sa rýchlo zaradil medzi tie úspešnejšie.

Blogeri, vlogeri a podnikatelia z internetu musia vďaka zdanlivo jednoduchej práci často čeliť otázkam o tom, koľko peňazí zarábajú. Obyčajní Slováci majú zrejme pocit, že cestovateľský blog dokáže zarobiť desiatky tisíc eur mesačne, a preto Milan urobil zaujímavé rozhodnutie. Namiesto nekonečného zahovárania napísal na svojom blogu článok, kde presne opísal svoje príjmy aj výdavky.

Prejdime priamo k číslam, ktoré každého najviac zaujímajú. V roku 2017 mal Milan kolísavé výsledky. Najlepší mesiac preňho znamenal príjem 2006,42 eur, zatiaľ čo v najhoršom mesiaci zarobil len 693,11 eur. Ako však on sám upozorňuje, nejde o čistý príjem. Zo svojich zárobkov musí odvádzať odvody aj platiť dane, takže skutočný zisk je ešte o čosi nižší. Časť príjmu pritom tvorí aj pasívny zárobok. Milan zarába na článkoch, spolupráci so značkami, predaji svojich návodov aj e-booku.

Pasívny zárobok predstavuje finančnú odmenu, ktorú by Milan získal aj bez toho, aby celý mesiac sadol za počítač. Problém spočíva v tom, že pasívny príjem predstavuje len 30 percent celkového zárobku, a tak by po jednom mesiaci nečinnosti skončil Milan v mínuse. Mesačne si svoje výdavky stráži približne na hodnote 500 eur, a tak by mu 30 percentný pasívny príjem nestačil. Od pondelka do piatku preto pracuje približne 5 až 9 hodín denne.

Zdrojov zárobku našiel za posledné dva roky väčšie množstvo a dnes už odmieta pracovať zadarmo, takže ponuky na novinárske výlety za preplatenú cestu a ubytovanie rovno posiela do koša. Bližšiu analýzu jeho zárobkov nájdeš priamo na jeho blogu, vďaka čomu aspoň uvidíš, že ani slovenskí blogeri sa v peniazoch netopia.

Domov
Zdieľať
Diskusia