Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
8. marca 2018, 11:28
Čas čítania 0:00
Radka T.

Na heroíne bol 12 rokov, dnes o drogách prednáša a mladým vysvetľuje, o čo všetko môžu kvôli nim prísť

REFRESHER DROGY
Uložiť Uložené

Mladí jeho prednášky počúvajú s napätím, Samo totiž veľmi dobre vie, o čom hovorí.

Vie, aké je to byť na drogách, aj to, čo obnáša cesta k životu bez nich. Samuel Bogár bol kedysi závislý, bral heroín i pervitín. Dnes robí o živote na drogách i bez nich besedy či prednášky, kde ľudí o tejto problematike informuje, ale jeho prednášky pomáhajú aj závislým. 

„Nikdy neukazujem žiadne grafy a podobné veci, ktoré sú podľa mňa nudné. Nikdy nehovorím priamo - neberte drogy, lebo podľa mňa to nemá cenu hovoriť. Radšej ľuďom poviem, že ak by ich náhodou chceli začať brať, čo to prinesie do ich života, do života ich okolia, o čo všetko prídu. Nechávam na poslucháčovi, aby si vybral, čo v živote chce,“ hovorí spoluzakladateľ združenia NEzávislosť - nový začiatok.  

Na heroíne bol 12 rokov, dnes o drogách prednáša a mladým vysvetľuje, o čo všetko môžu kvôli nim prísť
Zdroj: asb

Združenie vzniklo, keď Samo práve uvažoval, ako naložiť so svojím životom a chcel sa zamestnať. „V tom čase som si uvedomil, že nič poriadne robiť neviem, ale mám kopec skúsenosti v tejto oblasti. Preto som založil toto združenie,“ dodáva. Keď chodí po prednáškach, začína hovoriť o svojom živote, detstve i etape, keď bral drogy. Mladým opisuje, aký bol život na drogách i o tom, ako sa z toho dostal. Prednášky s bývalým narkomanom dokážu na žiakov zapôsobiť a so svojimi pocitmi sa neváhajú zveriť ani samotnému združeniu.

Odporúčané
Halucinogénny med vyrábajú najväčšie včely na svete. Tisíce rokov slúžil ako zbraň, dnes je vyhľadávaným afrodiziakom Halucinogénny med vyrábajú najväčšie včely na svete. Tisíce rokov slúžil ako zbraň, dnes je vyhľadávaným afrodiziakom 15. januára 2024, 14:30

„Ďakujeme že ste sa podelili o príbeh, ktorý ste si vo svojom živote prešli. Nie každý by mal odvahu sa postaviť pred miestnosť plnú ľudí a začať rozprávať svoj príbeh. Teda, aspoň ja by som to nedokázala. Nebolo to ako vo filmoch. Bolo to precítené, lebo ste si to prežili,“ napísala jedna žiačka. Ostatní sa netaja tým, že pri takejto prednáške im hodiny ubiehajú veľmi rýchlo, pretože Samov príbeh počúvajú s napätím. 

Na heroíne bol 12 rokov, dnes o drogách prednáša a mladým vysvetľuje, o čo všetko môžu kvôli nim prísť
Zdroj: Facebook/NEzávislosť - Nový začiatok

Ako sa uvádza na webe združenia, Samo prežil 12 rokov s heroínom, pričom počas 6 rokov k tomu miešal aj pervitín. Žil na ulici alebo v chladnej pivnici, občas býval doma. Absolvoval 8 liečení, no nakoniec sa mu podarilo od závislosti oslobodiť. Ako nám prezradil, k drogám ho priviedla zvedavosť. Okrem toho neveril, že by mohol do toho spadnúť. Žiaľ, stalo sa, pričom Samo začal rovno s heroínom. Brali ho totiž aj jeho kamaráti.

Podľa neho je veľmi ľahké sa k drogám dostať, a to platí aj v súčasnosti. „Stačí mať ′kamaráta′, ktorý drogy berie, a, žiaľ, takto začína asi každý mladý človek.“

No, ak je jednoduché do toho spadnúť, o to ťažšie je závislosti sa zbaviť. „Celý čas, čo som bral drogy, som veľmi ľutoval, keď som si ich dal po prvý raz. No nedokázal som s tým nič robiť. Neveril som, že to je vôbec možné, nevedel som si sám seba predstaviť ako normálne žijúceho človeka. Nasledoval pád až na dno, keď som prakticky prišiel o všetkých a o všetko. Potom sa mi však zázrakom podarilo prestať, do dnešného dňa nerozumiem, prečo som prežil, ale som vďačný za každý jeden deň, ktorý ešte mám na tomto svete,“ opísal Samo. 

Na heroíne bol 12 rokov, dnes o drogách prednáša a mladým vysvetľuje, o čo všetko môžu kvôli nim prísť
Zdroj: asb

Obrovským úspechom preňho i pre združenie je, keď vidí, že prednášky mali reálny zmysel a že vďaka účasti na jeho besede sa niekto rozhodol viac nezobrať drogu, keď mohol. Poteší ho aj to, keď mu zavolá mama závislého dieťaťa, že prestalo brať drogy, začalo sa meniť a byť zodpovedné.

Odporúčané
Dokážu nám magické huby zabiť ego? Zisťovali sme, či môžu nelegálne lysohlávky nahradiť klasické antidepresíva Dokážu nám magické huby zabiť ego? Zisťovali sme, či môžu nelegálne lysohlávky nahradiť klasické antidepresíva 5. januára 2024, 16:30

Čo bude so združením ďalej, však Samo nevie. Momentálne žije na Ukrajine a teší sa na príchod vlastného potomka. Preto nevylučuje, že sa možno bude musieť živiť tak, aby sa mohol postarať o svoje dieťa. Hoci by bol rád, keby sa združenie podarilo udržať i do budúcnosti. Ako sa totiž ukazuje, osveta, ktorú šíri, má zmysel a pre mladých je z hľadiska prevencie oveľa prínosnejšia ako čítanie naučených poučiek. 

Na heroíne bol 12 rokov, dnes o drogách prednáša a mladým vysvetľuje, o čo všetko môžu kvôli nim prísť
Zdroj: Facebook/NEzávislosť - Nový začiatok
Domov
Zdieľať
Diskusia