Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
20. mája 2017 o 19:43
Čas čítania 0:00
Matúš Moravčík

Nové solárne panely z tlačiarne môžu zmeniť svet. Sú tenké, lacné a strach nemajú ani pred slabým svetlom

TECH
Uložiť Uložené

Zelená elektrická energia je opäť bližšie k širokej verejnosti.

Poslednú dobu sa mnoho vedcov a inžinierov snaží nájsť ten najekonomickejší a zároveň najefektívnejší recept, ako navrhnúť a zároveň i fyzicky zhotoviť tie najlepšie panely na produkovanie elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Kontroverzný vizionár Elon Musk teda nie je jediný, komu na osude našej krehkej prírody záleží.

Podobný cieľ majú aj odborníci z austrálskej univerzity, konkrétne University Of Newcastle, ktorým sa podarilo priniesť prekvapivo tenučké, prekvapivo lacné a tiež prekvapivo efektívne kúsky. A to všetko s pomocou špeciálnej priemyselnej tlačiarne.

"Sú úplne odlišné od tradičnej solárnej bunky. Tie zvyknú byť veľké, ťažké a integrované do skla - niekoľko desiatok milimetrov hrubého. My ich tlačíme na plastovú vrstvu, ktorá nepresahuje hrúbku 0,1 milimetra," uviedol na margo odhalenia inovatívnej novinky jeden z jej tvorcov, renomovaný profesor Paul Dastoor.

Pokročilé solárne panely tvorí takzvaný elektronický atrament, vďaka ktorému sa z obyčajného plastového materiálu (fľaše pre Coca-Colu a ďalšie známe nápoje, takže sa dá aj recyklovať) stane niečo, čo má kapacity premieňať slnečné lúče na zelenú elektrickú energiu. Stačí už iba pripojiť domácu batériu od Tesly a o dostatok šťavy na napájanie spotrebičov vrátane elektromobilov máme postarané aj po západe slnka.

Panelom však neprekážajú ani horšie svetelné podmienky, kde vedia byť efektívnejšie ako konvenčné fotovoltanické kúsky. Taktiež by mali byť z pohľadu dlhšieho časového horizontu nákladovo efektívnejšie ako tradičné spaľovanie fosílnych palív.

Lacnejšie ako strecha od Tesly

A čo cena? Výroba jedného metra štvorcového vraj stojí iba plus-mínus 7 dolárov. V porovnaní s cenovkou pri solárnej streche z dielne vyššie spomínaného vizionára ide teda o poriadne markantný rozdiel, pretože tam meter štvorcový vychádza až na 235 dolárov. V niektorých prípadoch dokonca aj viac, všetko záleží od náročnosti inštalácie či ďalších podstatných faktorov.

Aby sa však solárne panely z tlačiarne mohli dostať na pulty obchodov, musia ešte prejsť cez sériu náročných testov v reálnych podmienkach. Na strechu rodinného domu preto umiestnili 100 metrov štvorcových, prostredníctvom čoho postupom času zistia slabé miesta, ktoré potom musia napraviť, aby sa zákazníkovi po pár dňoch používania nerozpadli.

Nové solárne panely z tlačiarne môžu zmeniť svet. Sú tenké, lacné a strach nemajú ani pred slabým svetlom
Zdroj: UNIVERSITY OF NEWCASTLE
Domov
Zdieľať
Diskusia