Od pulzujúcich veľkomiest Ázie až po ľudoprázdne lokality Sahary.
Nadpolovičnú časť povrchu Zeme tvoria oceány a iné rozľahlé vodné plochy. Aby sme boli čo najpresnejší, pevná pôda pod nohami sa rozprestiera celkovo na ploche 510 100 000 kilometrov štvorcových. Samozrejme, hodnota sa neustále mení, nakoľko vznikajú nové ostrovčeky, iné územia sa zasa strácajú pod vodou, no ide iba o pár desiatok či stoviek kilometrov. Ale nás "pohyb" daného čísla zaujímať nemusí, nakoľko sa ideme pozrieť, kde všade a ako husto žijú ľudia. V okolo 200 štátov sveta býva momentálne vyše 7 miliárd ľudí.
Muž s menom Max Galka za pomoci informácií z NASA vytvoril zaujímavú mapu sveta ukazujúcu, kde a v akých počtoch žijeme. Hlavnú úlohu zohrávajú bunky dvoch farieb - čierne a žlté. Temnejšie ukazujú, v akých oblastiach Zeme je hustota zaľudnenia pod 900 osôb na jeden kilometer štvorcový. Žltá zasa znamená presný opak. Dokopy vytvoril 28 miliónov buniek a každá jedna má rozlohu okolo 5x5 kilometrov.
Začnime so severnou Afrikou, kde je ohromne veľa miesta pre desiatky miliónov Afričanov. Avšak ako je dobre známe, ide iba o nehostinnú, horúcu i chladnú púšť:
Presuňme sa ďalej na východ. Podlhovastú oblasť pod Himalájami a popri rieke Ganga v Indii obývajú miliardy ľudí. Známe sú sociálne, ekonomické i hospodárske problémy miestnych a mestá sú plné kontrastov, kde z ulíc chudobných štvrtí plných kriminálnikov a chudákov vidno lesknúce sa mrakodrapy bohatších vrstiev:
Indonézia je pre nás celkom exotickým miestom. Jej ostrov s názvom Jáva je však nie iba exotický, ale aj extrémny. Na 126 700 km² tu žije neuveriteľných 124 000 000 Indonézanov a ďalších občanov, čo ho tvorí najľudnatejším a najhustejšie zaľudneným ostrovom sveta. Jeho populácia sa rovná celému Japonsku! V krajine vychádzajúceho slnka sú síce sídla tiež dosť zaľudnené, no oproti juhoázijským sú rovnomerne rozmiestnené po celej krajine:
Teraz zasa nám známejší svet - Európa. Ak si ešte zo školy pamätáte, husto osídlené oblasti sa nachádzajú v centre nemeckého priemyslu (Porýnie) a na juhu Poľska okolo Katovíc, neďaleko od Ostravy. Samozrejme, výnimku netvoria ani mestá ako Moskva, Paríž, Londýn, Rím či Berlín:
Spojené štáty americké sú akoby rozdelené na dve časti. Väčšina Američanov obýva východné lokality, zatiaľ čo s každým kilometrom smerom na západ je ich menej a menej, až pokiaľ nenarazíme na západné pobrežie:
OSN do konca aktuálneho storočia predpovedá nárast populácie nad ohromných 10 miliárd, kedy Afrika bude tvoriť takmer polovicu. Očakáva sa nárast kriminality, znečistenia, chudoby i nepokojov.