Ako si režisér Ridley Scott predstavoval budúcnosť ľudstva v Blade Runnerovi a ako ďaleko bol od reality?
V 20. storočí bol sci-fi žáner mimoriadne obľúbený. Obzvlášť v prípade filmov, ktoré ukazovali futuristickú planétu Zem a nové predpovedali nové technológie. Dnes už vieme, že vízie niektorých filmárov boli naivné. Dôkazom sú sci-fi filmy, ktoré zasadili do budúcnosti, no už sa odohrávajú v minulosti. Vieme sa tak pozrieť na to, ako si režiséri predstavovali budúcu spoločnosť a či sa v niečom trafili.
1. Blade Runner (rok vydania 1982) – zasadené do roku 2019
Režisér Ridley Scott nakrútil jedno z najkultovejších sci-fi histórie, v ktorom hral Harrison Ford hlavnú rolu – špeciálneho agenta Ricka Deckarda z jednotky Blade Runner. Blade Runneri sa starajú o dohliadanie nad replikantmi, robotmi, ktorí sú na nerozoznanie od ľudí a sami sa za nich často považujú.
Deckard ich považuje za podradné veci, čo sa však zmení, keď mu učaruje ženská replikantka a on musí prehodnotiť svoje názory popritom, ako vyšetruje vraždu svojho kolegu.
Blade Runner sa odohráva v meste vysvietenom neónovými farbami, obklopenom lietajúcimi autami a ľuďmi so špeciálnymi zbraňami a robotmi. Umelá inteligencia je v porovnaní s tou našou súčasnou ďaleko popredu a spoločnosť funguje spôsobom, aký si momentálne nevieme predstaviť.
Blade Runner netrafil rok, ale technológie áno. Roboti už teraz dokážu rozprávať viacerými jazykmi a všetci sme si vedomí, ako veľmi napreduje AI. Je možné, že súčasné generácie stihnú zažiť podobný svet, aký vyobrazil tento film.
Režisér Denis Villeneuve vydal v roku 2017 úžasné pokračovanie, ktoré by mal vidieť každý fanúšik sci-fi.
2. Back to the Future Part II (1989) – zasadené do roku 2015
Legendárna trilógia o Martym a Dr. Emmetovi Brownovi, ktorí naprieč tromi filmami cestovali v čase do minulosti aj budúcnosti, utkvela v pamäti mnohým divákom. Dodnes ide o milovanú a odľahčenú sci-fi zábavu, ktorá sa nesnažila nič predvídať. Jej tvorcovia využili možnosť uletieť si ako s príbehom, tak s rôznymi technológiami, ktoré vymysleli.
Hlavnú rolu 17-ročného študenta stvárnil vtedy 23-ročný Michael J. Fox, ktorý si vo filmoch vyskúšal hoverboard, VR okuliare, skenery odtlačkov prstov, moderné smart domy, tablety, holografické 3D reklamné pútače digitálne platby a množstvo ďalších vecí, ktoré sú v súčasnosti už dlhšie realitou, a to vrátane lietajúcich áut.
Samozrejme, rok 2015 vo filme nevyzerá vôbec tak, ako vyzeral v skutočnosti. Všimneš si na to najmä v detailoch, oblečení, správaní ľudí či dennodenných technológiách.
3. 2001: A Space Odyssey (1968) – zasadené do roku 2001
Ako už názov napovedá, tvorcovia tohto sci-fi sa zamerali na rok 2001, počas ktorého sa odohráva prevažná časť snímky. Tú môžeš nájsť v rebríčkoch najlepších sci-fi filmov všetkých čias a právom. Miestami síce má pomalšie tempo, ale všetko vynahrádzajú skvelé sci-fi témy, myšlienky a filozofické úvahy postáv.
Veľká časť snímky sa odohráva vo vesmíre, keď sa astronauti a vedci vydajú skúmať planétu Jupiter. Práve tam začne vedcom robiť problémy veliaca umelá inteligencia celej vesmírnej lode s názvom HAL-9000.
Ide o jedného z najikonickejších záporákov nielen v rámci robotických/AI zloduchov vo filmoch. Nadčasové sci-fi od režiséra Stanleyho Kubricka ukázalo budúcnosť, v ktorej ľudstvo skúma medziplanetárne priestory, čo sa dnes zdá ako trochu naivné.
4. Akira (1988) – zasadené do roku 2019
Ďalší legendárny film v tomto článku je anime, ktoré sa môže pýšiť strhujúcou kvalitou animácie a dizajnu aj napriek svojmu veku. Dej sa odohráva po svetovej vojne spôsobenej nukleárnym výbuchom, ktorý zničil Tokio. Stalo sa z neho futuristické Neo-Tokio so superrýchlymi motorkami, ktoré využívajú miestne gangy v súboji proti militantnej, utláčajúcej vláde.
Tento film sa vôbec nesnažil predpovedať budúcnosť. Nakoniec, zobrazil alternatívnu minulosť (Tokio zničila bomba v roku 1988) a to, ako to ovplyvnilo alternatívnu budúcnosť roku 2019, keď sa z Tokia stalo cyberpunkové mesto plné zločinu, abnormálnych technológií a terorizmu v uliciach.
5. The Running Man (1987) – zasadené do roku 2017
Jedna z menej známejších rol Arnolda Schwarzeneggera. Jeho sci-fi repertoár ovládli Predátor, Terminátor či Totall Recall, no bola by škoda ignorovať The Running Man, aj keď sa kvalitou na predošlé snímky v tomto článku nechytá.
Arnie stvárnil zločinca, ktorý sa v roku 2017 zúčastnil na niečom, čo moderní diváci poznajú ako Hunger Games. Víťazi týchto súbojov na život a na smrť získajú slobodu, a tak je jasné, že každý z nich urobí všetko pre to, aby ostal nažive čo najdlhšie. Film zobrazil USA ako totalistický, policajný štát. Do akej miery sa tvorcom podarilo predpovedať budúcnosť, necháme na tvoje uváženie.
Bonus: 2012 (2009) – zasadené do roku 2012
Mladšie ročníky si to možno nepamätajú, ale pred rokom 2012 sa o konci sveta rozprávalo azda najviac v jeho histórii. Na základe rôznych pochybných výpočtov a vízií ľudia tvrdili, že svet zanikne práve v roku 2012. Samozrejme, množstvo spoločností to využilo na predaj svojich produktov a hlúpejší neboli ani v Hollywoode.
Režiséra Rolanda Emmericha (Deň nezávislosti) poverili nakrútením epického blockbusteru o tom, ako sa v roku 2012 skončí svet. Výsledkom bol zábavný katastrofický film, akých v tom čase vzniklo viac, no 2012 bol z nich jednoznačne najvýraznejší. Nikto pri zmysloch nečakal, že film skutočne predpovedá budúcnosť, no to mu nezabránilo v tom, aby sa stal obrovským hitom a v kinách zarobil celosvetovo 791 miliónov dolárov.