Vedci použili genetickú informáciu mamuta a slona afrického. Tieto gény potom vložili do ovčích buniek, kde sa množili, až kým nedosiahli veľkosť mäsovej gule.
V poslednom čase čoraz častejšie počúvame o mäse „vypestovanom“ v laboratóriu. Nedávno napríklad vedci vyrobili vôbec prvý laboratórny steak, na ktorý použili bunky ošípanej. Najnovšie predstavila austrálska spoločnosť Vow fašírku vyrobenú výlučne z mamutieho mäsa. Nie je však jedlá, informuje austrálsky portál The Smithsonian Magazine.
Mäso pochádza z mamuta srstnatého, ktorý žil na Aljaške. Spoločnosť Vow vzala sekvenciu DNA mamutieho myoglobínu, kľúčového svalového proteínu, ktorý dáva mäsu jeho chuť. Niekoľko medzier vyplnili sloňou DNA. Tieto gény potom vložili do ovčích buniek, kde sa množili, až kým nedosiahli veľkosť mäsovej gule. Vedci tvrdia, že to bolo „smiešne ľahké a rýchle“. Fašírku vytvorili za pár týždňov.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Vow spolupracoval s profesorom Ernstom Wolvetangom z Austrálskeho inštitútu pre bioinžinierstvo na University of Queensland.
„Za normálnych okolností by sme naše výrobky ochutnali a hrali sa s nimi. Ale váhali sme, pretože hovoríme o bielkovine, ktorá neexistovala 5 000 rokov,“ povedal v utorok pre CNN James Ryall, vedecký riaditeľ spoločnosti Vow. „Nepôjde to na predaj, pretože nemáme predstavu, či je tento výrobok bezpečný.“
Mäso začnú ponúkať aj reštaurácie
Spoločnosť tvrdí, že za futuristickou mäsovou guľou nie je snaha dostať mäso do jedálnych lístkov reštaurácií alebo supermarketov. Hlavným zámerom je osveta o negatívnych dosahoch klimatických zmien a znečisťovania prírody. Laboratórne vypestované mäso si vyžaduje menej zdrojov, akými sú pôda a voda, vedci ho preto označujú za potravinu budúcnosti.
„Musíme začať prehodnocovať spôsob, akým sa dostávame k potravinám. Mojou najväčšou nádejou v súvislosti s týmto projektom je, že o umelo vyrobenom mäse začne počuť oveľa viac ľudí na celom svete,“ povedal James Ryall. Vedci priznávajú, že je umelé mäso je „trochu zvláštne“, ale z environmentálneho a etického hľadiska má veľký zmysel.
It's here! Introducing the #MammothMeatball, the world's first meat made from extinct animal protein 🦣
— Vow (@itsjustvow) March 29, 2023
With @WunThompson, we're starting a conversation on what the future of food looks like (and from our view, it's pretty exciting) 🍽
Watch now at https://t.co/Xuk2CizLOI pic.twitter.com/64UUK4Wf1n
Zakladateľ Voxu uviedol, že pre mäso z mamuta srstnatého sa rozhodli preto, že je „symbolom straty diverzity“. „Teraz vieme, že zahynul v dôsledku klimatických zmien. A tak sme chceli zistiť, či by sme mohli vytvoriť niečo, čo by bolo symbolom vzrušujúcejšej budúcnosti, ktorá by bola lepšia nielen pre nás, ale aj pre planétu.“
Mäsová guľa je momentálne vystavená vo vedeckom múzeu v Holandsku Rijksmuseum Boerhaave.
Cieľom spoločnosti Vow je miešať a spájať bunky z nekonvenčných druhov so zámerom vytvoriť nové druhy, píše The Guardian. Spoločnosť však v minulosti vyrobila aj laboratórne kuracie a prepeličie mäso, ktoré je bezpečné na konzumáciu. Umelo vyrobená prepelica by mala byť dostupná tento rok v reštauráciách v Singapure.
Veľký prelom v oblasti laboratórneho mäsa nastal koncom roka 2022, keď americký Úrad pre potraviny a liečivá vyhlásil, že laboratórne vypestované kurča je bezpečné na konzumáciu.