Irán naďalej odmieta, že by Rusko zásoboval samovražednými dronmi, aj keď Ukrajinci našli už hromadu dôkazov o tom, kde boli drony vyrobené.
Ukrajinskí policajti zastavia auto na moste v centre Kyjeva, vyťahujú zbrane a mieria na oblohu. Nad mestom zbadali letiaci objekt, z ktorého sa vykľuje iránsky samovražedný dron Šahíd-136 s 50-kilogramovou výbušnou náložou.
Ukrajinci rýchlo zistili, s čím majú do činenia, pretože iránske drony s mopedovým motorom charakteristicky hučia a vyvolávajú strach. Streľba na dron však nepomáha a bezpilotný kamikadze stroj o niekoľko sekúnd neskôr padá na budovu, v ktorej vybuchne.
Tento scenár sa v Kyjeve opakuje posledné týždne. Odkedy Moskva koncom augusta dostala od Iránu prvú zásielku samovražedných dronov, vo väčších skupinách stroje posiela na centrá ukrajinských miest, kde výbušniny zabíjajú civilistov, ale drony útočia aj na ukrajinskú energetickú infraštruktúru. Rusi z nej doteraz zničili už 40 percent.
Rusi si zamilovali drony za tisíce namiesto rakiet za milióny
Rusi za posledné týždne na Ukrajinu zaútočili iránskymi dronmi už viac ako 100-krát. Nevedno, koľko dronov Irán ruskej armáde dodal, no špekulovalo sa o tisíc kusoch. Americké spravodajské služby podľa CNN odhadujú, že Moskva má dnes k dispozícii minimálne niekoľko stoviek kusov.
Kremľu útoky dronmi vyhovujú najmä preto, že jeden bezpilotný iránsky stroj ruskú armádu stojí podľa odhadov iba okolo 20-tisíc dolárov.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Koľko stojí jedna raketa dlhého doletu oproti jednému iránskemu dronu.
- Ako vedia Rusi navádzať iránsky dron aj bez toho, aby s ním komunikovali.
- Prečo sú drony Šahíd-136 pre Rusko podľa experta ako rakety pre chudáka.
- Prečo sú podľa Zelenského iránske drony pre Rusko symbolom zúfalstva.
- Ako na drony reagujú USA, ktoré na Ukrajinu urýchlene posielajú nové systémy.