Členovia strany OĽaNO dlhodobo tvrdia, že odchod Igora Matoviča z postu ministra financií koaličnú krízu nevyrieši. V skutočnosti má veľmi silné kompetencie a na jeho vzťahoch s ministrami záleží zostavovanie rozpočtu aj rozdávanie miliónov.
OĽaNO tvrdí, že odchod Igora Matoviča z postu ministra financií nič nevyrieši, na rezorte vraj existujú procesy, ktoré prirodzene kontrolujú férové rozdávanie peňazí pre všetkých ministrov.
Refresher sa rozprával s analytikom Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz, podľa ktorého práve naopak minister osobne vedie rokovania a rozhoduje o rozdeľovaní miliónov z rozpočtu. Dodáva, že zamestnanci ministerstva financií síce tvoria analýzy a prepočty, ale vedia, v akom prostredí pôsobia a aké je očakávané rozhodnutie vedenia.
Z ministerstva financií nedávno z podobného dôvodu odišiel analytik Tomáš Hellebrandt. „Absolútny nezáujem vedenia ministerstva o odborné stanoviská, prípadne aktívna snaha o zabránenie šírenia výsledkov mojej analytickej práce vo verejnom priestore vytvárajú pocit, ktorý je pre človeka s mojím mentálnym nastavením neznesiteľný. Pocit zbytočnosti,“ napísal jeden zo skúsených analytikov, keď avizoval svoju výpoveď na rezorte.
Brzdil Kolíkovú aj Gröhlinga
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková naopak naznačuje, že pre osobný spor ministra financií so stranou SaS brzdí výdavky pre jej rezort. „Doteraz nemám prísľub, že budem mať peniaze na to, aby som zaplatila správne súdy a ich nájom. Nemám žiadne peniaze, ktorými by som vykryla riadny chod na súdoch, vo väzniciach. Nemám peniaze, aby som o mesiac zaplatila potraviny odsúdeným,“ hovorí Koliková v rozhovore pre Denník N.
Aj minister školstva Branislav Gröhling dlhodobo apeloval na zvyšovanie platov učiteľov zo zvýšeného výberu daní a upozorňoval, že ide o osobné rozhodnutie Igora Matoviča. Minister financií nakoniec platy naozaj zvýšil, aj keď to najprv odmietal a ponúkal len krúžkovné.
Vláda Eduarda Hegera je v hlbokej kríze, poslanci a ministri OĽaNO však trvajú na tom, že výmena ministra financií nebude mať vplyv na dianie v koalícii a ultimátum SaS vyzývajúce na odchod Igora Matoviča považujú za nerelevantné.
Ekonomický analytik Radovan Ďurana z INESS-u upozorňuje, že je to práve minister financií, kto všetky rezortné rokovania vedie a na konci rozhoduje o tom, ktorým ministerstvám peniaze dá. „Vláda síce definuje rozpočtové priority, ale o konkrétnych miliónoch eur sa vždy rokuje s ministrom financií. Má pomerne významný vplyv, ktoré ministerstvá dostanú viac a ktoré dostanú menej,“ hovorí Ďurana.
Môže presadzovať svoje záujmy
Už samotný rodinný balíček podľa analytika Ďuranu v praxi ukázal, ako môže minister financií presadzovať svoje záujmy alebo záujmy svojej strany.
„Samotné nahradenie ministra zástupcom tej istej strany by mohlo znamenať podobnú selekciu priorít, ale spôsob vyjednávania, spôsob komunikácie, dodržiavanie dohôd a otváranie nových tém mimo dohodnutých sú všetko veci, kde rozhoduje individuálna osoba ministra,“ dodáva skúsený odborník z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz.
OĽaNO často používa argument, že tzv. protiinflačný balík nie je nápadom Igora Matoviča, ale jeho štátneho tajomníka Marcela Klimeka. Túto teóriu rozbíjajú najmä tlačové konferencie ministra financií, už vlani časť dnešného balíka predstavoval v rámci svojho projektu daňovej revolúcie. Na jednu z nedávnych tlačoviek si priniesol tabuľku s prepočtmi s veľkým nápisom „návrh Igora Matoviča“.
Minister financií si dal balík za 1,3 miliardy schváliť bez medzirezortného pripomienkového konania, potom v statusoch na Facebooku priznal, že riadnym procesom kontroly by prejsť nemusel. „Áno, bolo to rýchle, bez zbytočných diskusií… tak trochu bagrom. Pardon. Prečo? Inak by sa to nikdy nepodarilo,“napísal Matovič. Aj to je jeden z dôvodov, prečo skončil balík na Ústavnom súde SR.
Ľudia nie sú počítače, vedia, pre koho pracujú
Minister obrany Jaroslav Naď z OĽaNO tvrdí, že je bežné, keď sa rezort natrápi, aby dostal peniaze. „Kým sa veci schvália, tak to trvá a idem od riaditeľa odboru rozpočtu cez Útvar hodnoty za peniaze, cez sekčného šéfa, cez Marcela Klimeka, ale keď odborníci napokon vidia, že to má hlavu a pätu, schváli sa to,“ povedal Denníku N.
Radovan Ďurana hovorí, že tento proces do istej miery musí fungovať, pretože na to máme zákon. Všetky investície nad milión eur musia napríklad prejsť Útvarom hodnoty za peniaze.
„Ale nie sú to algoritmické počítače, ktoré majú jasne stanovené pravidlá. Sú to ľudia, ktorí vedia, v akom prostredí pôsobia. Vedia, aké je očakávané rozhodnutie vedenia. O mnohých veciach sa nediskutuje, pretože aj zamestnanci ministerstva vedia, že tadiaľto cesta nevedie,“ odpovedá ekonóm na otázku, ako vyzerá proces rozhodovania o miliónoch pre rezorty.
Aj sám Igor Matovič tvrdí, že keď návrhy odsúhlasia odborníci, dáva im automaticky zelenú. Zjavne to však neplatí vždy. V hlbokej noci približne 14 hodín pred tlačovou konferenciou o zvyšovaní platov zdravotných sestier na Facebook napísal, že osobne dokončil prepočty a chystá sa ich aj predstaviť. „Zrejme ešte dnes zverejníme návrh na historicky najvyšší nárast platov zdravotných sestier v nemocniciach, ktorého prepočty som pred chvíľou dokončil,“napísal Matovič o 2.01 h ráno.
Lekári aj zdravotné sestry návrh ministerstva financií na zvyšovanie platov odmietli.
Odhadoval, že vláda padne na rozpočte
Podľa Radovana Ďuranu je rola ministra financií významná aj pri zostavovaní štátneho rozpočtu – tzv. zákona roka. Šéf rezortu financií rozhoduje o tom, na ktoré priority ktorých ministerstiev vyčlení peniaze, pričom často zohrávajú rolu aj vzťahy v koalícii. „Je to priestor, kde ministrom SaS hrozí, že sa im neujde,“ hovorí Ďurana s tým, že nejde o výnimočnú situáciu, pretože faktor subjektívneho hodnotenia potrieb podľa názoru ministra platí v každej koalícii.
Igor Matovič strašil pádom vlády z dôvodu schvaľovania rozpočtu ešte pred tým, ako SaS vyhlásila ultimátum. „Nerád ľuďom beriem nádej, ale myslím si, že táto koalícia je zrelá na rozpad. A myslím to úplne úprimne,“ povedal minister financií.
Tvrdil vtedy, že rozpočet na rok 2023 na ministerstve financií už pripravujú a bez zvýšenia daní, ktoré SaS vetovala, ho pravdepodobne nedokážu dokončiť.
„Ja som minister financií a som zodpovedný za to, aby som predložil rozpočet na budúci rok. Dnes sme sedeli nad číslami a vychádza to veľmi, veľmi zúfalo. A zároveň máme koaličného partnera, ktorý vám povie – červená čiara je zvýšiť daň na alkohol, čo je 77 miliónov,“ povedal Denníku N.
Minister financií Igor Matovič o šesť týždňov neskôr svoje slová v statuse na Facebooku poprel a tvrdil, že financie sú vo veľmi dobrom stave a Richard Sulík tvrdí opak. „… a to ujo trucko tvrdí, že máme verejné financie v totálnom rozklade. Presný opak je pravda. Poctivo spravujeme našu spoločnú kasičku… až tak, že deficit v pomere k príjmom rozpočtu máme ku koncu júna nižší ako v pohodkovom predkrízovom roku 2019. Ak toto niekto nazýva rozklad verejných financií, tak buď si niečo šľahol, alebo sa tomu vôbec nerozumie, alebo považuje ľudí za totálnych hlupákov. Neviem, čo je horšie.“
Heger zachraňuje bizarným nápadom
Analytik INESS-u Radovan Ďurana označuje nedávny nápad Eduarda Hegera vymeniť štátnych tajomníkov na ministerstve financií a ministerstve hospodárstva za prekvapivý. Premiér to navrhol ako jedno z riešení vládnej krízy na sobotňajšom stretnutí.
Podľa neho by tak mohla SaS so svojím tajomníkom kontrolovať, čo sa deje na rezorte financií, a mali by oveľa väčší prehľad o tom, ako a prečo Igor Matovič rozdáva peniaze konkrétnym rezortom. „Ani nevieme, či by to štátni tajomníci chceli,“ hovorí Ďurana.
Aj samotný proces výmeny by bol podľa neho komplikovaný a istý čas by trval, pretože by sa potrebovali aklimatizovať. Agenda jednotlivých rezortov je totiž rozdielna.
Eduard Heger navrhol na sobotnom stretnutí 5 riešení koaličnej krízy:
- Vytvorenie 12-člennej komisie rozhodcov, ktorí by sledovali výroky Igora Matoviča a Richarda Sulíka a rozhodovali by o tom, kto za konflikty môže. Ak by bola remíza, rozhodujúci hlas by patril strane SaS.
- Výmena štátnych tajomníkov na ministerstve financií a hospodárstva.
- Koaličné rady by sa mohli konať bez účasti Richarda Sulíka a Igora Matoviča.
- Sankcie, strata predsedu výboru alebo strata ministra v prípade, že strana bude porušovať koaličnú zmluvu.
- Zadefinovanie konkrétnych návrhov na zvládnutie energetickej krízy.
Koaliční lídri sa dohodli, že sa znovu stretnú o týždeň v piatok 26. augusta. Predseda strany Sloboda a solidarita Richard Sulík trvá na odstúpení Igora Matoviča pre osobné spory. Ultimátum SaS vyprší v stredu 31. augusta o polnoci.