Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Jana Chovancová
12. augusta 2022, 20:28
Čas čítania 1:38

Ekonóm Hellebrandt: Igor Matovič prispel k legitimizácii extrémistických politických síl. Nedokážem pracovať pre takého človeka

Kategória:
Politika
Uložiť Uložené

Hellebrandt pôsobil na ministerstve na Útvare hodnoty za peniaze.

Ekonóm Tomáš Hellebrandt odchádza z ministerstva financií. Nad odchodom uvažoval už dlhšie, no nedávny vývoj situácie mu vraj dal silný impulz. Informoval o tom na svojom profile na Facebooku.

„Absolútny nezáujem vedenia ministerstva o odborné stanoviská, prípadne aktívna snaha o zabránenie šírenia výsledkov mojej analytickej práce vo verejnom priestore vytvárajú pocit, ktorý je pre človeka s mojím mentálnym nastavením neznesiteľný. Pocit zbytočnosti,“ píše vo svojom statuse.

Ďalej vo svojom statuse opisuje aj frustráciu zo schvaľovania takzvaného rodinného balíčka. 

„Odhliadnuc od jeho obsahu, ku ktorému mám odborné výhrady, spôsob, akým Igor Matovič túto svoju srdcovku pretlačil v parlamente významne prispel k legitimizácii extrémistických politických síl a k oslabeniu nepísaných pravidiel, na ktorých napriek všetkej špine a zášti v slovenskej politike donedávna existovala zhoda naprieč demokratickými stranami.“

Na záver dodáva, že je podľa neho hocičo iné ako vytrvalý, odhodlaný a nekompromisný politický boj za demokraciu a ľudské práva a proti autoritárstvu neakceptovateľné.

25. novembra 2023, 11:00 Čas čítania 3:32 Stavebné sporenie môže urýchliť cestu k novému bývaniu. Odborník vysvetľuje, ako ti môže pomôcť Stavebné sporenie môže urýchliť cestu k novému bývaniu. Odborník vysvetľuje, ako ti môže pomôcť

„Nedokážem pracovať pre človeka, pre ktorého je tento princíp dobrý, iba pokým nepredstavuje prekážku na ceste k naplneniu jeho osobných politických ambícií. Preto odchádzam,“ ukončuje svoj status Hellebrandt.

Čo sa vlastne dialo s Matovičovým protiinflačným balíkom?

Primárnym cieľom jeho nového návrhu zákona bola podpora voľnočasových aktivít dieťaťa v oblasti vzdelávania, športu a kultúry. Na tieto aktivity by mali deti od 5 do 18 rokov dostať každý mesiac finančný príspevok vo výške 60 eur mesačne. Taktiež sa zvýšil mesačný prídavok na dieťa. Z 25,88 eura sa 1. júla 2022 zvýšil na 30 eur a od 1. januára 2023 sa navýši až na 40 eur. 

Prezidentka Zuzana Čaputová však ešte v júni oznámila, že nepodpíše parlamentom schválený Matovičov protiinflačný balík. Vrátila ho do Národnej rady SR na opätovné prerokovanie. Poslancom sa však napokon podarilo veto prezidentky prelomiť. 

Najviac odsúdenia si však Igor Matovič zaslúžil práve tým, že jeho návrh o protiinflačnej pomoci prešiel aj vďaka poslancom extrémistickej ĽSNS či poslancov okolo Tomáša Tarabu, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátke kotlebovcov. Týchto ľudí aktuálna koalícia často označuje za fašistov.

K situácii sa vyjadrila aj Jana Bittó Cigániková

„Kvalitných odborníkov s osobnou integritou na ministerstve financií nepotrebujú, začína svoj status na Facebooku poslankyňa Národnej rady. 

„Ak som sa počas svojej politickej kariéry dačo naučila, tak to bolo zistenie, že obklopiť sa čo najväčšími kapacitami v odbore a počúvať ich rady je nenahraditeľné. Niektorí majú však iný prístup – čo ja vymyslím, je dokonalé,“ slovami Cigániková naráža na ministra financií Igora Matoviča.

Ten podľa nej potrebuje na seba strhávať pozornosť a zakrývať svojimi „atómofkami“ dobrú prácu ostatných ministrov.

Domov
Zdieľať
Diskusia