Refresher sa rozprával so sociológom Michalom Vašečkom, podľa ktorého sa dnes ako najschodnejšia ukazuje vláda Hlas – Progresívne Slovensko a Sloboda a solidarita. Nová strana Mikuláša Dzurindu môže zamiešať kartami, ak presvedčí nerozhodnutého voliča.
Podľa sociológa Michala Vašečku je dnes dôveryhodnosť slovenských médií na úrovni 26 percent z toho dôvodu, že Slováci už nedôverujú nikomu a ničomu. „Ľudia nedôverujú inštitúciám ani sami sebe. Nedôvera je prítomná v každej modernej spoločnosti, ale na Slovensku je to nesmierne silné,“ hovorí odborník v rozhovore pre Refresher a jedným dychom dodáva, že je to dôvod, prečo ľudia radšej hľadajú odpovede na sociálnych sieťach.
Vašečka si myslí, že ak by v budúcej vláde boli Hlas, SaS a Progresívne Slovensko, bol by to síce „mimoriadne špinavý kompromis“, ale minimálne by pomohol posunúť krajinu vpred. Inak sa to momentálne vyskladať pravdepodobne nedá.
„Vlády Roberta Fica minimálne nevyužili potenciál, ktorý mali v časoch veľkého hospodárskeho rastu. Spoločnosť nereformovali a neposúvali ju dopredu, v tomto zmysle to boli premárnené roky. To som bol teraz ešte veľmi pozitívny, lebo som nehovoril nič o kradnutí,“ dodáva sociológ. Myslí si tiež, že rozhodovať budú mocní ľudia v pozadí týchto strán a zároveň prichádza do úvahy možnosť, že karty zamieša nová strana, v ktorej sa momentálne angažuje Mikuláš Dzurinda.
Eduard Heger chcel vládnu krízu vyriešiť na večeri s Richardom Sulíkom, ale nepodarilo sa, SaS trvá na podmienkach. Čo ďalej?
Vláda je pomerne nepopulárna, jej jednotliví členovia strácajú na dôveryhodnosti, vláda si za to vo veľkej miere môže sama a vo veľkej miere je to, samozrejme, aj výsledok toho, že vládne vo veľmi ťažkom období. Nedá sa ani vymyslieť, že príde pandémia a potom vojna na Ukrajine, do toho rastú ceny energií a zvyšuje sa inflácia.
To sa môže iba stať. Ale vláda si za to do značnej miery môže iba sama. Aby sme to nepaušalizovali, treba veci pomenovávať. Hlavným problémom vlády je Igor Matovič a celá krajina je jeho rukojemníkom. Niektorí to tak možno nevnímajú, ale vláda je natoľko nepopulárna, že ešte prehlbuje už veľmi vysokú nedôveru k politike. Keď to porovnáme s mierou nedôvery v iných krajinách a nájdeme historické paralely, tak v minulosti prichádzali v takých prípadoch revolúcie a začínali sa vojny.
Tie mali odpudzujúco-očisťujúci charakter. To dnes na Slovensku do úvahy nepripadá, ale spoločnosť sa tak ponára do svojej frustrácie a začína sa objavovať čoraz väčšia agresivita. Netreba na to analyzovať spoločnosť, vidíme to všetci.
Dá sa to zachrániť, ak sa zachová vláda správne, nech už to znamená čokoľvek?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo Michal Vašečka tvrdí, že dnes realita pre Slovensko podľa údajov nie je optimistická a príjemná.
- Či novinári prispievajú k chaosu v spoločnosti, čo robia zle a čo dobre.
- Prečo Slováci nedôverujú médiám, politikom a ani sami sebe a ako sa to prejavuje v spoločnosti.
- Či sa dá situácia zachrániť odchodom Igora Matoviča alebo je už neskoro.
- Či je logická úvaha SaS, že ak Igor Matovič zostane v exekutíve, bude ťahať nedôveryhodnosť vlády so sebou a návrat Fica môže byť bolestivejší.
- Čo hovorí Vašečka na prípadnú vládu Hlas, SaS a PS a kto ďalší bude mať v tomto rozhodovaní posledné slovo.
- Prečo nová strana Mikuláša Dzurindu môže byť neúspešný projekt a aká by mala byť jej úloha.