Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 3. 12. 2022 meniny má Oldrich

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Nachádzaš sa na REFRESHER NEWSNa spravodajskom webe, kde nájdeš správy modernej generácie. Ak chceš prejsť na lifestylový obsah, klikni sem.
News

Maturanti môžu získať 9 000 eur, ak zostanú študovať na Slovensku. Presvedčí ich novinka ministerstva školstva?

Rezort chce študentov motivovať, aby neodchádzali do zahraničia a mohli tak „posúvať seba aj Slovensko“.

Daniel Mikolášik
14. 3. 2022 17:30 Čas čítania: 4:05
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Maturanti môžu získať 9 000 eur, ak zostanú študovať na Slovensku. Presvedčí ich novinka ministerstva školstva?
Zdroj: TASR/Dano Veselský
News
0
Daniel Mikolášik
14. 3. 2022 17:30
Čas čítania: 4:05

Maturanti môžu získať 9 000 eur, ak zostanú študovať na Slovensku. Presvedčí ich novinka ministerstva školstva?

Rezort chce študentov motivovať, aby neodchádzali do zahraničia a mohli tak „posúvať seba aj Slovensko“.

Daniel Mikolášik
14. marec 2022, 17:30
Čas čítania: 4:05
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Maturanti môžu získať 9 000 eur, ak zostanú študovať na Slovensku. Presvedčí ich novinka ministerstva školstva?
Zdroj: TASR/Dano Veselský
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.

Rezort školstva tvrdí, že Slovensku na talentoch záleží. Tohtoroční maturanti, ktorí zostanú študovať na vysokej škole na Slovensku, môžu získať štipendium vo výške 9 000 eur. V tomto roku udelia prvých 1 400 štipendií. Podporná schéma je v prvých rokoch jej spustenia súčasťou plánu obnovy a odolnosti a je naplánovaná na obdobie rokov 2022 až 2027.

 

Informoval o tom v pondelok štátny tajomník ministerstva školstva Ľudovít Paulis. Cieľom štipendijnej podpory je motivácia talentovaných študentov, aby zostali študovať na slovenských vysokých školách.

 

Každý piaty študent odchádza do zahraničia

Štipendium môže získať študent, ktorý ukončil strednú školu maturitnou skúškou. Podmienkou je zápis na dennú formu štúdia na vysokej škole so sídlom v SR na bakalárske alebo spojené bakalárske a magisterské štúdium.

 

„Pre Slovensko je kľúčové, aby sme motivovali našich študentov vybrať si slovenské univerzity a zastavili odlev mozgov do zahraničia. Sú to práve mladí ľudia a ďalšie generácie, kto sa bude podieľať na historických zmenách Slovenska,“ povedal Paulis. 

 

Zdroj: Refresher/Daniel Mikolášik

 

Ľudovít Paulis pre Refresher hovorí, že štatisticky každý piaty slovenský študent odchádza študovať do zahraničia, pričom viac ako polovica z nich tam aj po doštudovaní zostáva žiť. „Podľa viacerých prieskumov sú to práve tí najlepší,“ dodal.

V tomto roku je štipendium určené pre dve skupiny študentov. Prvou sú najväčšie talenty spomedzi slovenských maturantov (1 000 miest), druhú skupinu tvoria nadpriemerní študenti, ktorí sú zo sociálne znevýhodneného prostredia alebo patria do špecifických znevýhodnených skupín (400 miest).

 

Pomôcť môže aj diplom z olympiády

Študenti sa môžu registrovať do 31. mája na webe stipendia.portalvs.sk. Výsledné poradie úspešných uchádzačov určia na základe bodov za dosiahnuté výsledky v rôznych kategóriách – dosiahnutý percentil vo vybraných maturitných predmetoch či výsledky v ďalších činnostiach, ako napríklad súťaže, olympiády, ocenenia a iné aktivity.

 

Do úvahy pri hodnotení budú brať aj indikátory sociálneho znevýhodnenia. Ľudovít Paulis vysvetlil, že každý úspešný uchádzač získa nárok na štipendium vo výške 3 000 eur na jeden akademický rok počas prvých troch rokov vysokoškolského štúdia. Štipendiá bude vyplácať študentom priamo vysoká škola v hodnote 300 eur mesačne. 

 

Zdroj: Refresher/Daniel Mikolášik

 

Tá vysoká škola, pre ktorú sa talentovaný študent rozhodne, získa navyše 200 eur mesačne, ktoré dajú na prácu so šikovnými študentmi. „Zároveň však platí, že súbežne musíme zvyšovať aj kvalitu slovenských vysokých škôl, lebo len finančná motivácia dlhodobo stačiť nebude. K tomu má napomôcť práve prijímaná reforma vysokých škôl,“ dodal Paulis.

 

„Udržanie si najšikovnejších ľudí je kľúčové. Dnešná realita však je, že zo Slovenska odchádza študovať každý piaty študent. Takýto odlev talentov si ako krajina nemôžeme dovoliť,“ povedal riaditeľ odboru vzdelávania, inovácií a verejných financií v sekcii plánu obnovy Úradu vlády SR Peter Goliaš. Ako doplnil, na štipendiá pre domácich študentov plán celkovo ráta so sumou 63 miliónov eur.

Rezort ponúka štipendium aj pre „erazmákov“

Podľa slov Goliaša rezort vyčlenil aj 200 miliónov eur, ktoré plánuje investovať do rekonštrukcie slovenských univerzít, ako aj internátov. Aktuálnu situáciu súvisiacu s odchodom šikovných študentov do zahraničia opisuje ako „problém úniku mozgov“.

 

Novinka sa týka všetkých 33 vysokých škôl na Slovensku, štátnych aj súkromných. Vyplácanie štipendia sa vzťahuje aj na študentov slovenských vysokých škôl, ktorí sa rozhodnú odísť na nejaký čas do zahraničia na Erasmus. Štipendiá platia pre celý jeden stupeň vysokej školy.

 

Na neformálnej tlačovej konferencii k novému štipendiu od rezortu školstva vo výške 9 000 eur sme sa rozprávali s vybranými študentmi vysokých škôl na Slovensku, ako aj s tohtoročnými maturantmi, ktorí majú v pláne pokračovať v štúdiu na slovenských univerzitách. Zisťovali sme, ako vnímajú štúdium u nás a ako sa pozerajú na novinku ministerstva školstva.

 

Natália Hudecová, gymnázium v Šamoríne 

Natália je tento rok maturantka a rozhoduje sa, kam na vysokú školu. Chcela by sa stať lekárkou. „Tým, že veľa mojich spolužiakov sa rozhodlo pre zahraničie, tak som sa nad tým prirodzene začala zamýšľať aj ja. Postupne som aj vďaka skúmaniu zahraničných škôl prišla na to, že vo veľmi podobnej kvalite, aké sú mnohé školy v zahraničí, máme aj tie u nás,“ prezrádza pre Refresher.

Podľa jej slov by štipendium mohlo presvedčiť množstvo jej spolužiakov zostať na Slovensku. Dotáciu by chcela v prípade jej získania využiť na študijné pomôcky, ktoré sú najmä na medicíne nutnosťou. „Chcem zostať pracovať ako lekárka na Slovensku. Je to aj jeden z dôvodov, prečo zostávam študovať na Slovensku,“ dodáva Natália.

 

Zdroj: Instagram/@natalia_hudecova

 

Paulína Kováčová, gymnázium v Bratislave 

O novom projekte rezortu školstva sme sa rozprávali aj s gymnazistkou a tohtoročnou maturantkou Paulínou. Tá má slabosť na jazyky a chcela by študovať prekladateľstvo. „Štipendium by som využila hlavne na cestovanie, keďže nepochádzam z Bratislavy a dochádzať musím aj 30-40 km. Taktiež na stravu, knihy alebo rôzne študijné pomôcky,“ tvrdí.

 

„Nad štúdiom v zahraničí som ani neuvažovala, pretože tu mám rodinu, priateľov, zázemie a cítim sa tu skvele. Neviem si predstaviť, že by som od všetkého, čo mám rada, odišla. Myslím si, že aj slovenské školy dokážu ponúknuť veľmi podobnú kvalitu štúdia ako v zahraničí,“ hovorí Paulína. Dodáva, že by chcela vyskúšať aj Erasmus, pretože je to dôležité pri štúdiu jazykov, ale určite sa chce vrátiť a pôsobiť na Slovensku aj po škole.

  

Michaela Trokanová, VŠMU 

Michaela je študentkou 3. ročníka herectva na VŠMU. Pri rozhodovaní sa, kam na vysokú školu, uvažovala aj nad Českom, pretože tam sa dá študovať aj muzikál. „Ale chcela by som sa venovať divadlu u nás na Slovensku a rozvíjať ho tu. Chcem sa podieľať na vylepšovaní našej divadelnej scény,“ tvrdí. Popri škole hráva v divadle, najmä v muzikáloch, a intenzívne sa venuje aj spevu.

 

Zdroj: Instagram/@michaelatrokanova

 

 

Lukáš Valaský, Univerzita Komenského

Lukáš študuje štvrtý ročník medicíny na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského. Vyskúšal si aj štúdium na pražskej Karlovej univerzite, takže vie aj z vlastnej skúsenosti porovnať štúdium u nás a v zahraničí. „Veľmi sa hovorí o veľkých rozdieloch v kvalite, ale ja z osobnej skúsenosti viem povedať, že to tak úplne nie je. Naše školy sa doťahujú na kvalitu zahraničných, takisto sa snažia modernizovať a inovovať procesy výučby a vzdelávania,“ tvrdí.

K prestupu ho motivovali najmä osobné dôvody, ale neľutuje svoje rozhodnutie. „Som spokojný, kvalita štúdia je tiež na vysokej úrovni. Navyše som v domácom prostredí a dopomáham slovenskému zdravotníctvu a školstvu aspoň takto. Po dokončení štúdia chcem na Slovensku vykonávať lekársku profesiu. Keď chceme niečo zmeniť, musíme pre to niečo spraviť a nikdy k tomu neprispejeme tým, že utečieme preč,“ dodáva.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: tasr, portalvs.skNáhľadový obrázok: TASR, Instagram/@natalia_hudecova
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy news
Viac článkov
Ďalšie news
pred hodinou
MS 2022 v Katare: Cristiano Ronaldo je v najhoršej jedenástke po skupinovej fáze, Messi, Fernandes a Mbappé medzi najlepšími.
pred 2 hodinami
Pelému už na rakovinu nezaberá chemoterapia. Je v paliatívnej starostlivosti, Kylian Mbappé vyzýva na modlitby.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.