Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
Tento článok je sponzorovaný obsah spoločnosti ZEK.
Sponzorovaný obsah
19. septembra 2022, 18:30
Čas čítania 0:45

Európska komisia chce znova oživiť povolania, ktoré vyžadujú znalosť praktických odborných zručností (Reportáž)

Kategória:
Politika
Uložiť Uložené

Situácia na pracovnom trhu úzko súvisí s rozvojom vzdelávania.

Predsedníčka Európskej komisieUrsula von der Leyenová nedávno predniesla svoj tretí prejav o stave Európskej únie. Medzi najvýraznejšie témy patrila vojna na Ukrajine, energetická kríza a oblasť vzdelávania. Každá z tém si vyžaduje komplexné a rozsiahle riešenie. My sme sa vybrali zistiť, aké konkrétne kroky, ktoré pomôžu pozdvihnúť kvalitu vzdelávania, plánuje Európska komisia podniknúť.

Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie v Slovenskej republike, tvrdí, že dôležitú úlohu zohrávajú pomocné programy, ako napríklad Erasmus. V minulosti ho niektoré krajiny dokonca považovali za zbytočný, no dnes sa ukázalo, ako dokáže študentom pomôcť v rozvoji. Vyskúšal si si štúdium v zahraničí touto formou? 

zisti viac o rozvoji vzdelávania

Kvalita vzdelania priamo súvisí aj so situáciou na pracovnom trhu. Pravdepodobne si už počul, že ako ítečkár sa uplatníš. Faktom je, že v tomto odbore sú tisícky pracovných miest, ktoré nemá kto obsadiť. Vladimír Šucha poznamenal, že hlavne počas pandémie si uvedomili význam iných profesií, ako sú vodiči nákladných áut, predavači v obchodoch a ľudia v gastre. Jedným z cieľov Európskej komisie bude znova oživiť praktické odborné zručnosti.

Aký máš názor na to ty? Robíš prácu, ktorá si vyžaduje vysokoškolské vzdelanie alebo skôr remeselné zručnosti? 

Domov
Zdieľať
Diskusia