Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
28. decembra 2021, 13:27
Čas čítania 0:39
Viktor Kniš TASR

Berlínsky súd zakázal v celom Nemecku predaj zábavnej pyrotechniky

Berlínsky súd zakázal v celom Nemecku predaj zábavnej pyrotechniky
Zdroj: TASR/Martin Baumann
NEWS SILVESTER
Uložiť Uložené

Súd sa priklonil k názoru, že zákaz predaja petárd a ohňostrojov pomôže znížiť nápor v nemeckých nemocniciach počas osláv príchodu nového roka.

Berlínsky správny súd v utorok potvrdil celoštátny zákaz predaja zábavnej pyrotechniky, ktorý nariadilo spolkové ministerstvo vnútra. Na súd sa obrátili predajcovia tohto typu tovaru, ktorí tvrdia, že zákaz je pre ich biznis likvidačný. Podľa verdiktu je však zákaz predaja zábavnej pyrotechniky v čase pandémie primeraný.


Nemecko na spolkovej úrovni schválilo úplný zákaz predaja petárd 17. decembra. Mnohé samosprávy navyše zakázali používanie pyrotechniky počas Silvestra.


Súd sa priklonil k názoru, že zákaz predaja petárd a ohňostrojov pomôže znížiť nápor v nemeckých nemocniciach počas osláv príchodu nového roka. Len v berlínskej úrazovej nemocnici UKB každoročne počas Silvestra ošetria 50 až 75 ľudí, ktorí sa zrania počas nesprávneho zaobchádzania s pyrotechnikou. Minulý rok počas zákazu predaja tohto tovaru klesol počet prijatých pacientov na desať.


„Vzhľadom na súčasnú veľkú záťaž nemocníc je potrebné urýchlene konať,“ uviedol súd. Je preto podľa neho prípustné, že na zákaz predaja neexistuje konkrétny zákon. Žalobcovia práve toto kritizovali ako „neprípustné“. Proti rozhodnutiu správneho súdu možno ešte podať odvolanie na vyšší správny súd Berlín-Brandenbursko, pripomenula DPA.

Domov
Zdieľať
Diskusia