V redakcii sme takýchto správcov otestovali päť – a už teraz vieme, ktorý ti ponúkne najlepšie funkcie za čo najmenej peňazí.
Bezpečnosť a súkromie sú témami, ktoré sú v modernom kapitalistickom svete rozoberané veľmi často. Keďže nie všetko patrí všetkým, každý si musí to, čo mu prináleží, poctivo strážiť. Vo svete technológií to platí dvojnásobne – stačí, že sa niekto dostane k tvojej platobnej karte a razom sa na účte s tisíckami eur môžu vyskytnúť zúfalé nuly.

Overenie užívateľa sa dá prostredníctvom moderných technológií vykonať trojako. Buď musíš niečo vlastniť (overovacia karta, čip alebo token), nejako vyzerať alebo znieť (tvárová, hlasová či odtlačková biometria) alebo musíš niečo vedieť (heslo alebo kód).
Prvý prípad je veľmi nepraktický. Máloktorý počítač, tablet či smartfón má zabudovanú čítačku bezpečnostného čipu – toto overenie je preto reálne využiteľné len pri zabezpečení väčších vecí, napríklad v kľúčoch od auta či kartičky od dverí do kancelárie. Druhý prípad je vo svete čítačiek odtlačkov prstov a skenerov tváre čoraz používanejší, no stále sa ním neprihlásiš napríklad do Gmailu, na Facebook, a zatiaľ ani do Refresheru.

Najpraktickejší, najpoužívanejší, a pri správnom používaní aj najbezpečnejší spôsob overenia užívateľa je práve heslo. Pri vytváraní hesla by si však mal dodržiavať niekoľko zásad – a nehovoríme len o jeho dĺžke a význame. Snáď je každému jasné, že heslo milacik je oveľa jednoduchšie ako Z%iq3÷€G2_8f~N.
Nie každý si však uvedomuje, že každé heslo sa dá prelomiť, ale čím zložitejšie je, tým dlhšie to bude trvať. To však neznamená, že keď budeš na prihlasovanie do všetkých svojich účtov používať to isté štyridsaťznakové heslo, tak ho bude potrebné prelomiť viackrát. Internetovým útočníkom naň stačí prísť raz a majú tvoj Facebook, Instagram, Tiktok, Youtube a v horšom prípade aj nejaký e-shop, na ktorom si tvojou kartou zaplatia nákup za stovky eur.
Ak však chceš zachovať zložitosť hesiel na vysokej úrovni a mať pre každý účet na každej stránke a v každej apke iné heslo, tvoja pamäť ťa takmer určite sklame. V redakcii sme však našli riešenie tohto problému a otestovali sme päť správcov hesiel, vďaka ktorým ti bude stačiť zapamätať si jediné.
- Ktorému správcovi hesiel by si sa mal radšej vyhnúť.
- Ktorý správca hesiel má najjednoduchšiu aplikáciu.
- Ktorého zo správcov hesiel vieš používať aj bez poplatkov.
- Ktorý testovaný správca hesiel sa najviac páčil nám.
Keeper
Ako prvú sme otestovali službu Keeper. Na App Store a Google Play má priemerné hodnotenie 4,6 hviezdičky a zaujal nás najmä svojou výhodnou cenou a skvelým používateľským prostredím.Registrácia a aktivácia
Používanie
Keď sme apku s rozšírením nainštalovali a na ľubovoľnom webe klikli do textového poľa s popisom emailová adresa alebo heslo, webové rozšírenie nám automaticky ponúklo buď vytvorenie nového záznamu o hesle (ak sme heslo z danej stránky ešte neuložili) alebo vyplnenie údajov za nás.
Na mobile je používanie veľmi podobné. Ak tvoj prehliadač podporuje rozšírenia, Keeper funguje rovnako ako na počítači. Ak nie, apka Keeper pre iOS aj Android ti umožní skopírovať heslá a vložiť ich kamkoľvek inam v rámci systému.
Cena a podmienky
- jednoduchá registrácia,
- skúšobná verzia na 30 dní bez viazanosti,
- automatická inštalácia rozšírenia,
- jednoduché a pekné používateľské prostredie.
Nevýhody:
- za skenovanie uniknutých hesiel sa platia poplatky navyše,
- apka ustavične zobrazuje ponuky drahších plánov s väčším počtom funkcií.
LastPass
Napriek tomu, že správcovia hesiel ponúkajú takmer tie isté funkcie, služba LastPass je trochu iná. V skratke by sme ju nazvali menej intuitívnou, no nájdu sa v nej oproti tej predchádzajúcej aj viaceré výhody.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ktorému správcovi hesiel by si sa mal radšej vyhnúť.
- Ktorý správca hesiel má najjednoduchšiu aplikáciu.
- Ktorého zo správcov hesiel vieš používať aj bez poplatkov.
- Ktorý testovaný správca hesiel sa najviac páčil nám.