Aj na Slovensku máme svojich šíriteľov hoaxov a dezinformácií, tí ich však nevymýšľajú, len preberajú od nedôveryhodných zdrojov tváriacich sa ako odborníci.
Nebyť intenzívnej dezinformačnej kampane, záujem o očkovanie a ochranu verejného zdravia by pravdepodobne nebol taký nízky. Viac ako vyhľadávanie extrémov však zrejme pociťujeme neschopnosť overiť si zdroje informácií a následnú prehnanú potrebu zdieľať nové šokujúce informácie.
Portál Infosecurity upozorňuje, že väčšinu hoaxov o koronavíruse a vakcínach vyprodukovalo na sociálnych sieťach 12 ľudí. Opiera sa pritom o analýzu neziskovej organizácie Center for Countering Digital Hate. Už skôr správu citoval aj denník The Guardian.
„Profily sleduje na viacerých platformách spolu 59 miliónov ľudí. Až 65 % z vyše 800-tisíc analyzovaných problematických príspevkov a tweetov pochádza od spomínanej ,dezinformačnej dvanástky‘,“ dodávajú administrátori stránky Infosecurity s tým, že najviac nepravdivých bludov o očkovaní sa šíri sociálnou sieťou Facebook. Tú už otvorene kritizuje aj americký Joe Biden, ktorému sa nepáči, že administrátori nedokážu obsah moderovať a regulovať tak, aby neprispieval k šíreniu hoaxov.
„Medzi týmito aktérmi sa nachádzajú lekári so sklonmi k pseudovede, kulturista, wellness bloger či náboženský fanatik,“ informujú slovenskí analytici a dodávajú, že kľúčovou osobou je synovec bývalého prezidenta Johna F. Kennedyho, ktorý je známy spájaním vakcín s autizmom či konšpiračným prepájaním témy 5G sietí s pandémiou COVID-19.
Kým Instagram sa s Kennedym mladším rýchlo porátal a zrušil mu profil, na Facebooku šíri nepravdy naďalej.