Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
7. októbra 2020, 14:30
Čas čítania 6:02
Dominik Vetrák

Producentka Wanda Hrycová: Najdôležitejší je pre mňa príbeh. Musí ma dojať, rozosmiať, alebo rozplakať (Rozhovor)

FILMY A SERIÁLY SLOVANIA
Uložiť Uložené

Producentka Wanda Adamík Hrycová nám prezradila viac o seriáli Slovania, ale aj o chystanej komédii Známi Neznámi.

Wanda Adamík Hrycová je slovenská producentka s bohatými skúsenosťami zo sveta divadla a filmu. V roku 2006 založila vlastnú produkčnú spoločnosť Wandal Production. Jej prvým projektom je úspešný muzikál Producenti. Dva roky bola generálnou riaditeľkou MediaPro Entertainment Slovakia, no a následne sa vrhla aj na celovečerné filmy.

Produkovala Colette či Čiaru, z ktorej sa stal najúspešnejší slovenský film. Od roku 2018 je prezidentkou Slovenskej filmovej a televíznej akadémie. Momentálne dokončuje historický seriál Slovania a pripravuje sa na premiéru celovečernej komédie Známi Neznámi.

V rozhovore nám prezradila viac o seriáli Slovania, o spolupráci s ukrajinským štábom a taktiež upresnila, aké špeciálne opatrenia proti šíreniu koronavírusu platia na natáčaní filmov a seriálov.

Dejovo by sme sa v seriáli Slovania mali pozrieť na začiatok stredoveku. Nepôjde o klasické zobrazenie života z minulosti. Prítomné budú aj nadprirodzené prvky a nevyhneme sa ani krvavým súbojom.

Ako ste sa dostali ku Slovanom? Bol to váš nápad, alebo ste upravovali nejaký starší scenár?

Scenáre k Slovanom som našla v TV JOJ.  Mali napísaný seriál, bol však tak produkčne a teda i finančne náročný, že zostal „v šuflíku“. Mne sa podarilo nájsť partnerov a seriál dofinancovať a tak sme ho mohli pustiť do výroby.

V akej fáze postprodukcie sa seriál momentálne nachádza? Uvidíme ho ešte tento rok? 

Už finišujeme. Doslova je to už len otázka pár dní, keď bude všetkých 12 dielov kompletne hotových. Kedy ho však uvidia diváci TV JOJ sa treba spýtať priamo televízie.

Ak bude úspešný, môžeme sa tešiť aj na ďalšie série? Rozmýšľali ste už nad nejakým dlhodobým plánom? 

Námet na druhú sériu samozrejme existuje. To, či sa bude realizovať však závisí od záujmu divákov. Ak bude mať seriál úspech, táto téma sa určite otvorí.

Producentka Wanda Hrycová: Na natáčaní filmov sú prísne opatrenia proti vírusu. Televízie majú dôvod, prečo nehrajú prémiový obsah
Zdroj: Wanda Adamík Hrycová/TV JOJ

Po internete sa šírili informácie, že by seriál mohol odkúpiť Netflix. Je možné, že by sme si ho pozreli deň po premiére aj tam? 

Po internete sa šíri kadečo.

Slovania mali stáť viac ako 3 a pol milióna eur. Ide o presné informácie a pôjde tak o doteraz najdrahší slovenský seriál v histórii?

Slovania sú nepochybne najdrahším slovenským seriálom v histórii. Nepamätám sa, že by v našej krajine a v našej produkcii kedykoľvek predtým vznikol náročnejší projekt.

Aké najväčšie problémy vás postihli pri natáčaní? Bola to komunikácia a spolupráca s ukrajinskými kolegami? Zažili ste aj nejaké nezabudnuteľné zážitky? 

Skôr sa spýtajte, čo náročné nebolo, odpoveď bude kratšia.

Náročné bolo všetko. Od nastavenia scenárov, ktoré pripomienkovali dve krajiny, cez nastavenie samotnej výroby, z ktorej sa väčšina konala na Ukrajine, kde sa hovorí iným jazykom, majú inú abecedu, inú históriu, pracovnú morálku aj mentalitu. Zostavovanie medzinárodného štábu ľuďmi, ktorí sú kvalitní a zároveň ochotní odísť od svojich rodín na viac ako pol roka...

Aj samotné nakrúcanie, keď mi slovenský štáb a herci lietali denno-denne šesť mesiacov medzi Bratislavou, Viedňou a Kyjevom, denno-denné 6-hodinové transporty hercov z kyjevského letiska na miesto nakrúcania, až po komplikovanú a vďaka koronavírusu aj zdĺhavú post-produkciu a výrobu dvoch jazykových verzií, jednu slovenskú pre nášho diváka a jednu ukrajinskú.

Odporúčané
Slovenka Jana pracuje pre FOX: Vo filmovom biznise v Los Angeles sú platy väčšie, než kdekoľvek na svete (Rozhovor) Slovenka Jana pracuje pre FOX: Vo filmovom biznise v Los Angeles sú platy väčšie, než kdekoľvek na svete (Rozhovor) 8. októbra 2019, 15:05

Okrem Slovanov pracujete aj na komédii Známi Neznámi, ktorá má do kín doraziť v novembri. Ako prebiehalo natáčanie? Ovplyvnil koronavírus produkciu tak drasticky, ako pri veľkých zahraničných a hollywoodskych produkciách?

Koronavírus ovplyvnil a ešte stále ovplyvňuje úplne všetko. Nám, našťastie, vyšiel plán film natočiť medzi dvoma vlnami vírusu, lebo sme očakávali avizovaný návrat pandémie v septembri, ale povedali sme si, že post-produkcia filmu sa dá robiť aj z domácej karantény.

Horšie je to už s plánovaním premiéry, lebo nikto z nás nemá krištáľovú guľu a netušíme čo sa bude diať koncom novembra. Práve teraz pracujeme s plánom A, B aj C a nastavujeme si rôzne modely ako a kedy film vypustíme.

Existujú pri natáčaní nejaké základné a prísne dodržiavané pravidlá a zákazy, ktoré majú zamedziť šíreniu ochorenia Covid-19? 

Pri nakrúcaní sme dodržiavali veľmi prísne pravidlá. Vstup na pľac strážil SBS-kár, ktorý každému členovi štábu denne meral teplotu, všetci okrem hercov sa na pľaci pohybovali výhradne s rúškami, všade boli rozmiestnené dávkovače s dezinfekciou a v cateringu sme mali 2-metrové rozostupy medzi stolmi.

Maskéri mali vyhradený pre každého herca svoj vlastný set štetcov, v priestoroch sme mali nainštalovaný germicídny žiarič na dezinfekciu ovzdušia a tak ďalej. Príprava tohto nakrúcania bola komplikovanejšia ako v inom čase, ale myslím, že to stálo za to. Nikto nám neochorel a to je najdôležitejšie.

Wanda Adamík Hrycová s režisérom Slovanov Petrom Bebjakom

Producentka Wanda Hrycová: Na natáčaní filmov sú prísne opatrenia proti vírusu. Televízie majú dôvod, prečo nehrajú prémiový obsah
Zdroj: Wanda Adamík Hrycová/TV JOJ

Museli ste projekt zafinancovať nejakými nezvyčajnými spôsobmi? Začať s natáčaním v súčasnej dobe, keď si nikto netrúfa povedať, na akej úrovni bude návštevnosť kín na jeseň, je asi nesmierne náročné.

Máte pravdu. Príprava filmu Známi Neznámi bola mimoriadne rýchla a neobvyklá. Vďaka našim koproducentom, spoločnosti En Libre, sa nám však podaril zázrak. Prvý mail vlastníkom práv na scenár so žiadosťou o ich odkúpenie som písala 22. mája a 17. júla sme mali prvú skúšku s hercami. 30. júla sme začali točiť v ateliéri v postavenej, dokončenej a zariadenej dekorácii. Bol to masaker.

Film sme natočili bez selektívnej dotácie Audiovizuálneho fondu, čo je na slovenské pomery naozaj ojedinelé a na prefinancovanie filmu som si musela zobrať bankový úver. Niekto to nazýva šialenstvo, ja však verím, že to dopadne dobre. Natočili sme dobrý film.

Trúfate si predpovedať alebo tipnúť, nakoľko sa návštevnosť kín a ich program počas jesene rozbehnú? Je možné, že ani Tenet a ďalšie hollywoodske lákadlá kiná nenaštartujú a vy tak radšej svoj film presuniete na rok 2021?

Dnes vám tzv. „educated guess“ nedá nikto. Máme pripravených viac plánov, no ktorý to napokon bude sa uvidí naozaj podľa pandemickej situácie.

Snímku režíruje Zuzana Mariánková, pre ktorú pôjde o celovečerný debut. Aké najväčšie rozdiely vnímate pri práci s ňou a niekým skúsenejším, ako napríklad Petrom Bebjakom?

Zuzka je iný človek ako Peter, preto sa, samozrejme, títo dvaja ľudia ťažko porovnávajú.  Čo však majú spoločné je pripravenosť. Rada robím s pracovitými ľuďmi, ktorí sa zodpovedne na svoj výkon pripravia, majú jasnú víziu a vedia ako ju dosiahnuť. 

Odporúčané
Pavel Kacerle pracuje pre Marvel. V dome Roberta Downeyho Jr. cvičil kung-fu a na Asgarde pracoval 15 hodín denne (Rozhovor) Pavel Kacerle pracuje pre Marvel. V dome Roberta Downeyho Jr. cvičil kung-fu a na Asgarde pracoval 15 hodín denne (Rozhovor) 6. mája 2019, 14:49

Vnímate kvôli súčasnej situácii nejaký zásadný rozdiel medzi natáčaním filmov a seriálov? Vzhľadom na všetky možné opatrenia je zrejme natáčanie seriálu, ktoré trvá dlhšie než pri filme, výrazne náročnejšie, že? 

Seriál by som teraz veru roztočený nechcela mať. Počas tohto roku som už niekoľkokrát v duchu ďakovala nebesám, že koronavírus prišiel až tri mesiace potom, ako sme Slovanov dotočili. Ani predstaviť si nechcem tie problémy, v akých by som sa teraz topila, keby nás to zasiahlo počas nakrúcania.

Prebieha pri dlhších produkciách aj pravidelné testovanie na Covid-19?

Väčšina produkcií dnes testuje všetkých hercov aj členov štábu. Televízie majú zavedené bezpečnostné opatrenia, majú zakázané návštevy na pľaci, štáby majú zakázané chodiť pracovať na iné produkcie a migrovať tak medzi jednotlivými projektami, niektoré televízie dokonca obmedzili v spoločenských aktivitách aj svojich hercov.

Nemôže byť každý film veľdielo a je tu veľká skupina divákov, ktorá sa uskromní aj s menej náročným produktom. Podstatné je, aby ľudia chodili do kina na slovenský film.

Budú mať televízne stanice problém s vydaním svojich programov a plánovaných seriálov, obzvlášť v období jesene, alebo sa u nás natáčalo bez väčších problémov?

Ono ani tak veľmi nejde o to, či majú čo vysielať. Problém je v tom, že počas koronavírusu televíziám klesli príjmy z reklamy a keďže majú pokles v tržbách, musia sekať aj náklady. Keďže taký seriál sa televízii dostane do nákladov až vysielaním, snažia sa ho odsunúť na lepšie časy. Preto telky túto sezónu nenasadili svoje prémiové seriály a čakajú.

Producentka Wanda Hrycová: Na natáčaní filmov sú prísne opatrenia proti vírusu. Televízie majú dôvod, prečo nehrajú prémiový obsah
Zdroj: Wanda Adamík Hrycová/TV JOJ

Do akého projektu sa pustíte po dokončení prác na Slovanoch a Známi Neznámi? Bude to znova niečo s vašimi dvornými spolupracovníkmi, režisérom Petrom Bebjakom a hercom Tomášom Maštalírom?

To sa uvidí.

Rozhodne vás môžeme označiť za jednu z tých producentov, ktorí sa snažia vytvárať kvalitnejší obsah pre filmovo náročnejšie obecenstvo, no stále pre masy a mainstream. Sledujete situáciu medzi kolegami a vnímate na Slovensku v porovnaní s minulými rokmi nejaké zásadné zmeny v predprodukcii a produkcii, respektíve v ambíciách producentov? 

Myslím, že pribúda producentov, ktorí majú ambíciu prilákať do kina čo najväčší počet divákov.  Konečne začíname točiť aj iné žánre ako sociálna dráma a hoci kvalita týchto filmov je kolísavá, je to v poriadku. Nemôže byť každý film veľdielo a je tu veľká skupina divákov, ktorá sa uskromní aj s menej náročným produktom. Podstatné je, aby ľudia chodili do kina na slovenský film.

Producentka Wanda Hrycová: Na natáčaní filmov sú prísne opatrenia proti vírusu. Televízie majú dôvod, prečo nehrajú prémiový obsah
Zdroj: Wanda Adamík Hrycová/TV JOJ

Seriály a filmy z prostredia stredných škôl či sveta tínedžerov sú posledné roky nesmierne obľúbené po celom svete, obzvlášť, ak sa do toho pridá žáner sci-fi či fantasy. Prečo nič podobné podľa vás nevzniká aj na Slovensku?

Ako že nevzniká? Televízia Markíza práve točí druhú sériu Pána profesora s Tomášom Maštalírom v hlavnej úlohe, a ten sa celý odohráva na gymnáziu medzi a s puberťákmi.  Fantasy a sci-fi sú finančne veľmi náročné žánre a Slovensko je miniatúrna krajina s malinkým trhom, z ktorého sa vynaložené náklady nikdy nevrátia. 

O aké základné body sa opierate pri tvorení príbehu, scenára či prvotného nápadu nového projektu? Snažíte sa špecificky zaujať mladých?

Veci, ktoré robím ja, nie sú primárne určené ani deťom ani teenagerom. Ja robím filmy pre seba a ak oslovia aj mladých ľudí, je to, samozrejme, vítaný bonus. Pre mňa je najdôležitejší príbeh. Musí ma dojať, rozosmiať, alebo rozplakať. Ak sa toto scenáru podarí, tak viem, že to môže fungovať.

Vyberáte si hercov ešte predtým, než sú všetky roly detailne rozpísané v scenári?

Hercov obsadzujeme, až keď má scenár jasné kontúry. Netvrdím, že vždy pri finálnej verzii, ale žiadny dobrý herec vám nekývne na spoluprácu, kým si aj on-ona neprečíta scenár. A takisto my, keď s režisérom obsadzujeme, musíme vedieť, aká tá-ktorá postava je, aký má charakter, čo má rada, čo neznáša, aké má muchy, traumy, čo ju robí šťastnou. Až keď toto všetko o filmovej postave vieme, môžeme hľadať telo, ktoré jej dá dušu.

Domov
Zdieľať
Diskusia