Dopyt po bunkroch šialene stúpa uprostred pandémie.
Survivalisti to vždy hovorili: blíži sa apokalypsa. Preto si hromadia zaváraniny, učia sa prežiť bez pomoci štátu a kupujú bunkre – teraz ešte viac ako kedysi. „Ľudia si mysleli, že sme blázni, pretože neverili, že by sa niečo takéto mohlo stať. Teraz to vidia a zrazu je každý veriaci,“ povedal pre The Verge Robert Vicino, šéf firmy Vivos, ktorá predáva podzemné bunkre v Južnej Dakote a v Indiane.
Vďaka pandémii sa mu ich podarilo predať už 50 (v priemere teraz predá každý deň aspoň jeden). Pred niekoľkými týždňami zarobil za jediný deň milión dolárov, o niekoľko dní na to ďalších 500-tisíc. Žeby boli bunkre skutočne odpoveďou na prežitie „svetovej apokalypsy“? Pre podnikateľov určite.
⌛ @Goblinmerchant: Living with bunker builders - doomsday prepping in the age of coronavirus
— University College Dublin (@ucddublin) May 14, 2020
https://t.co/Qxch4Ar0Qb
“Food and basic utilities may be unavailable, government assistance may be non-existent...survivors may have to individually sustain their own survival” pic.twitter.com/7bn0LKYqMn
Pri kúpe bunkrov ľudí na COVID-19 netestujú, vraj im dôverujú
xPoint je komunita survivalistov, ktorá vznikla na opustenom vojenskom pozemku. Nachádza sa tam 550 bunkrov, ktoré Vivos predáva približne za 35-tisíc dolárov. V porovnaní s ich európskymi high-end bunkrami za dva milióny je to doslova výhra v lotérii – najmä pre tých, ktorí hľadajú útočisko pre seba a pre svoju rodinu pre prípad celosvetovej katastrofy.
Hoci koronavírus v podstate zmrazil trh s nehnuteľnosťami, predaj bunkrov je na vzostupe. Ľuďom poskytujú akýsi pocit istoty a kontroly nad situáciou, ktorú nevedia ovládať ani najsilnejšie krajiny sveta. Vivos preto zažíva obrovský záujem o ich bunkre, no pri prehliadkach na pandémiu, ktorá „tam vonku“ zúri, vlastne úplne zabudli. Podľa Vicina to nie je potrebné: „Ak potrebujú nosiť rúško, tak majú rúško. Ak potrebujú rukavice, tak nosia tie. Napokon, je to ich bunker,“ povedal pre Verge.