Za výpočtom opäť stojí super sieť zložená z domácich počítačov.
Jedna, dva, tri... Ak si si myslel, že trojka je obyčajné číslo, pre skupinu matematikov z Bristolskej univerzity a Massachusettského technologického inštitútu to očividne neplatí.
Andrew Booker a Andrew Sutherland sa v posledných dňoch stali superhviezdami v očiach nerdov a čitateľov vedeckých časopisov.
Pred pár dňami totiž vyriešili záhadu okolo čísla 42 z roku 1954 a tento týždeň pokorili aj trojku.
Podľa webu NewScientist by si mal vedieť, že 13 + 13 + 13 sa rovná 3 a výsledok rovnice 43 + 43 + (-5)3 je tiež 3.
Dvojica však teraz našla aj tretie riešenie. Je ním nasledujúci súčet:
Za výsledkom, ktorý bol pre svet matematiky až doteraz neznámy, opäť stojí super sieť Charity Engine. Do nej môžeš prihlásiť aj svoj počítač a ponúknuť tak jeho výpočtový výkon v čase nečinnosti na podobné vedecké výpočty.
Spomínaný príklad by jeden jediný počítač rátal približne 4 milióny hodín, teda viac než 456 rokov. To by sa z výsledku dvojica Andrewov už zrejme netešila.
Charity Engine planetary computer cracks a 66-year old math problem:#mat #maths #IoT #cloud #HPC #distributed #token https://t.co/lKRJM8DzOV
— Mark McAndrew (@markmcan) September 18, 2019
Brooker hovorí, že ak je možné číslo vyjadriť súčtom troch mocnín, riešení by malo byť teoreticky nekonečne veľa. Dvojica a ich počítače teda možno ešte neskončili. Pre čísla 4, 5 alebo 13 takýto výsledok nedostaneš.
Samozrejme, problémom je, že hodnoty rýchlo stúpajú do závratne vysokých čísel, ktoré sa ani nezmestia na displej kalkulačky.