Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
8. mája 2019, 19:19
Čas čítania 0:00
Vl Mi

Ďalšie slovenské mesto dalo stopku jednorazovým plastom na verejných podujatiach, chce zabrániť vzniku zbytočného odpadu

ZAUJÍMAVOSTI
Uložiť Uložené

Slovenské mestá si postupne začínajú uvedomovať svoju zodpovednosť voči prírode.

Na väčších festivaloch už tak často nenájdeš jednorazové plasty. Miesto nich organizátori rozdávajú trebárs vratné poháre. Zabráni sa tak vzniku plastového odpadu a miesto, kde sa konal festival, je aj vďaka tomu viditeľne čistejšie.

Šetrnejšie k životnému prostrediu je po najnovšom aj mesto Modra, úrady zakázali používanie jednorazových plastov na všetkých podujatiach. Návštevníci si budú môcť kúpiť občerstvenie len v kompostovateľnych materiáloch.

Ďalšie mesto dalo stopku jednorazovým plastom na verejných podujatiach, chce zabrániť vzniku zbytočného odpadu
Ďalšie mesto dalo stopku jednorazovým plastom na verejných podujatiach, chce zabrániť vzniku zbytočného odpadu Zdroj: TASR – Milan Kapusta

Všeobecne záväzné nariadenie je platné už od 1. apríla a novinku si stihli vyskúšať organizátori Blues & Folk festivalu. „Na kultúrno-spoločenských a športových akciách na území mesta, ktoré sú organizované pre verejnosť alebo za účasti verejnosti platí zákaz používania jednorazového plastového riadu (poháre, taniere, tácky, príbory a pod.) Prosíme všetky subjekty, ktoré organizujú akcie, aby sa v prípade potreby obrátili na mestský úrad, radi vám budeme v tejto otázke nápomocní,“ informovalo mesto na svojej oficiálnej stránke na sociálnej sieti.

Modra patrí medzi tých pár miest, ktoré jednorazové plasty zakázalo ešte pred rokom 2021. Vtedy sa ich predaj v EÚ definitívne končí – za smernicu o zákaze hlasovalo 560 poslancov Európskeho parlamentu, proti sa postavilo len 35. Všeobecne hovoríme o zákaze predaja jednorazových plastov, ako napríklad jednorazových plastových tanierovslamiekpohárov a podobne.

Domov
Zdieľať
Diskusia