Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 24. 5. 2019 meniny má Ela

hľadaj na refresheri

Odteraz si môžeš článok
uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
PR správa Viac info <p style="text-align: justify; font-stretch: normal; font-size: 11px; line-height: normal; font-family: Arial; color: #323333; -webkit-text-stroke-width: initial; -webkit-text-stroke-color: #323333;"><span style="font-kerning: none;">V spolupráci PeakPerformance.</span></p>
Zaujímavosti
0
Denisa Bodková
12. marec 2019, 13:40

Východ slnka zo spacáku stojí za každú kvapku potu. Šimon zažíva nebezpečné situácie na zasnežených hrebeňoch (Rozhovor)

„Nedokážem si predstaviť dva týždne v rezorte pri mori s all inclusive. Som srdcom horal."

Denisa Bodková
12. marec 2019, 13:40
Východ slnka zo spacáku stojí za každú kvapku potu. Šimon zažíva nebezpečné situácie na zasnežených hrebeňoch (Rozhovor)
Zdroj: Šimon Trnka
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
PR správa

V spolupráci PeakPerformance.

Viac info

Talentovaných fotografov máme na Slovensku veľa, ale nie každý sa odváži v zimných mesiacoch zdolávať najvyššie vrcholy našich hôr. Šimon Trnka je známy svojimi dychberúcimi zábermi zo zasnežených štítov nielen u nás, ale i v zahraničí. Rozhodli sme sa ho vyspovedať a pre všetkých nadšencov turistiky, skialpinizmu či lezenia zistiť tipy na najlepšie oblečenie do hôr, rady ako sa vyhnúť krízovým situáciám a čo si nikdy nezabudnúť vziať so sebou. 

 

V článku sa ešte dozvieš: 

 • Čo je úspechom dobrého fotografa
 • Bez čoho by do hôr nikdy nešiel
 • Čo treba zistiť pred každou cestou
 • Ako veľmi finančne náročné je cestovanie tohto druhu
 • Aké špeciálne oblečenie preferuje do hôr
 • Ako si ho všimli National Geographic, či britský Daily Mail
 • Ako ledva zdolal víchricu

 

Šimon, čo musí mať podľa teba dobrý fotograf, aby boli jeho zábery úspešné?

 

V prípade fotografov hôr, ku ktorým sa radím aj ja, sú to odvaha, šťastie na podmienky, cit pre detail a kompozíciu.

 

šimon

 

Cestuješ po horách a robíš úžasné zábery. Podla čoho si vyberáš miesta svojich výprav?

 

Prvým a najdôležitejším faktorom je počasie. Hory sú zradné a podmienky sa menia naozaj z minúty na minútu, preto si vyberám kam sa vydám, najmä na základe aktuálnej situácie, niekedy ani ráno po odchode z domu neviem, kam ma kroky zanesú.

 

Východ slnka zo spacáku stojí za každú kvapku potu.

 

Východ slnka zo spacáku stojí za každú kvapku potu. Šimon zažíva nebezpečné situácie na zasnežených hrebeňoch (Rozhovor)

 

Je na Slovensku vrch, na ktorom si ešte nebol?

 

Samozrejme, sú aj také, na všetkých pre mňa zaujímavých oficiálne otvorených vrchoch som už bol, momentálne ma lákajú tie menej dostupné, ktoré sa zdolávajú horolezecky alebo turisticky, mimo oficiálnej značky. Láka ma napríklad Vysoká, Ľadový štít, Štrbský štít.

 

šimon

 

Ktoré miesto je pre teba na Slovensku najkrajšie?

 

Všetky nad 1 500 metrov nad morom s výhľadom po okolí. Som srdcom horal, hlava neustále v oblakoch.

 

Chodievaš aj do zahraničia? Alebo si radšej doma, na Slovensku?

 

Do zahraničia chodím veľmi rád. S priateľkou sme si posledné roky zvykli chodiť na turisticko-spoznávacie dovolenky. Radšej sa túlame po krajine so stanom v ruksaku, alebo kempujeme a varíme na variči. Často sa vyberieme na predĺžený víkend do Rakúska, Talianska, Slovinska a zdoláme pár zaistených ciest (ferrát). To nás chytilo minulý rok a verím, že budeme pokračovať aj tento.

 

Veľakrát nie je nikto na blízku, nie je signál na telefóne a každá chyba sa môže stať osudnou.

 

šimon

 

Je takéto cestovanie finančne náročné?

 

Vôbec nie, v rámci Európy sa dá cestovať a mať zážitky za málo peňazí, v našom prípade najviac minieme za benzín do auta. Treba sa len uskromniť, vymeniť 5-hviezdičkový hotel za kemp a all inclusive za bežnú stravu z variča (smiech). Veľakrát sáčkovú, ale aj to má svoje čaro. V podstate sa dá ušetriť aj na cestách v zahraničí, napríklad dvojtýždňový výlet po národných parkoch na západe USA nás vyšiel približne 1 400 eur na osobu, aj so započítaním letenky, prenajatého auta, ubytovania v kempoch a stravy. Niekto by sa možno bál bývať v kempoch, ale sú na vysokej úrovni a bezpečné.

 

Východ slnka zo spacáku stojí za každú kvapku potu. Šimon zažíva nebezpečné situácie na zasnežených hrebeňoch (Rozhovor)

 

Cestuje sa ti lepšie samému alebo vo dvojici?

 

Jednoznačne vo dvojici s mojou drahou. Pri väčšej skupine už môžu nastať nezhody, kde ísť, kde neísť. Treba sa viac prispôsobovať a cestovať sólo je podľa mňa nebezpečné, keďže sa túlame po horách.

 

Hodinu sme sa plazili štvornožky po zasneženom hrebeni a pri akejkoľvej snahe postaviť sa, nás odfúklo.

 

šimon

 

Aký najnáročnejší výstup si doposiaľ zažil?

 

Hmm, najnáročnejší bol asi výstup na najvyšší vrch Slovinska, Triglav. Pred 2 rokmi na jar sme sa rozhodli, že si naň výjdeme aj s prespatím pod holým nebom, v batohu sme mali karimatky, spacáky, jedlo. V mojom prípade aj 4 kilá fotovýbavy a 8 litrov vody, keďže cestou nie je žiadny prameň a chaty boli zavreté. Na druhej strane výstupy nepreferujem úplne extrémneho charakteru, do hôr si chodím hlavne oddýchnuť, nie sa zničiť fyzicky. Občas ale treba pritvrdiť, potom ten východ slnka zo spacáku stojí za každú kvapku potu.

 

Písali o tebe aj zahraničné médiá, dokonca National Geographic. Ako si ťa všimli?

 

V minulosti, 2-3 roky dozadu, keď som bol veľmi aktívny na facebooku som pridával fotky na rôzne foto servery a jeden z nich bol aj National Geographic. Všimli si ma a zdieľali pár fotiek, ale žiadna väčšia spolupráca z toho nevznikla. Avšak teší ma, že ich zaujali fotky najmä z našich hôr a prírody. Viac ako NG si ale cením rozhovor pre francúzsky foto časopis a britský Daily Mail, ktorí ma vyspovedali na základe fotiek z prespávania na kopcoch pod hviezdami.

 

šimon

 

Hory nie sú najbezpečnejším miestom, hlavne v noci alebo za zlého počasia. Zažívaš aj krízové situácie?

 

Krízové situácie v horách sú nebezpečné, veľakrát nie je nikto na blízku, nie je signál na telefóne a každá chyba sa môže stať osudnou. V prvom rade plánujem turistiky s ohľadom na počasie, vždy mám v ruksaku lekárničku a o túre informujem aj ďalších v prípade, že by sa niečo stalo. 

 

Oblečenie sa neoplatí podceňovať, predovšetkým v zime. Najviac som spokojný so švédskou značkou PeakPerformance.

 

Východ slnka zo spacáku stojí za každú kvapku potu. Šimon zažíva nebezpečné situácie na zasnežených hrebeňoch (Rozhovor)

 

Najnebezpečnejšia situácia, ktorá ťa postretla?

 

Dokonca veľmi nebezpečná situácia sa nám stala s priateľkou približne 3 roky dozadu v zime, keď sme podcenili a nedobre sa informovali o počasí na horách. Vedeli sme, že má byť pekná jasná noc, to aj bola, ale nevšimli sme si silný nárazový vietor. Fučalo ako besné, vyhlásený druhý výstražný stupeň pred víchricou na horách, stan aj s nami v ňom išlo odtrhnúť od zeme, nedalo sa spať, vietor silnel, tak sme z posledných síl zbalili veci a snažili sa dostať do bezpečia.

 

Hodinu sme sa plazili štvornožky po zasneženom hrebeni, pretože pri akejkoľvej snahe o postavenie sa nás odfúklo. Potom nám trvalo ďalšie 3 hodiny, kým sme prišli k autu, boli sme premočení, vymrznutí a bez energie. Silnejší vietor som ešte na horách nezažil a môžeme byť radi, že nás neodvialo a nezamrzli sme. Bol to veľký výstražný prst, odvtedy sledujem počasie naozaj detailne.

 

šimon

 

Bez čoho by si do hôr nikdy nešiel?

 

V každom ročnom období nesmie v ruksaku chýbať lekárnička, nabitý telefón s offline turistickou mapou, pri dlhšej túre aj powerbank, fotoaparát, statív, veľa vody, jedlo.

 

Zima je moje najobľúbenejšie ročné obdobie. Pri teplote nad 25 stupňov začínam trpieť.

 

A čo špeciálne oblečenie? Čo by si odporučil obliecť si každému, kto má plány chodiť po horách?


Oblečenie sa neoplatí podceňovať, hlavne v zime treba byť pripravený na všetko. Ja som momentálne najviac spokojný s oblečkom od švédskej značky PeakPerformance, konkrétne nohavice Peak Performance, model GORETEX TETON SHELL PANTS a bundu Peak Performance GORETEX ALPINE SHELL SKI JACKET, ktoré naozaj odporúčam. Nielen na lyže, ale aj skialp a celkovo do hôr. Goretexová vrchná vrstva ochráni pred dažďom a zabráni aj vetru dostať sa pod kožu.

 

Východ slnka zo spacáku stojí za každú kvapku potu. Šimon zažíva nebezpečné situácie na zasnežených hrebeňoch (Rozhovor)

 

A čo zimné športy? Patria k tvojmu hobby aj tie?

 

Zima je moje najobľúbenejšie ročné obdobie, pri teplote nad 25 stupňov začínam trpieť. Asi aj to je dôvod túlania sa v horách, kde je oveľa príjemnejšia klíma ako v meste. Samozrejme, v zime lyže, skialp, veľmi ma baví lezenie ľadov, ale tento rok vyhrali najmä lyže a skialp. V lete bežná turistika, ferraty hlavne v zahraničí, aj keď aj na Slovensku ich je čoraz viac.

 

šimon

 

Ako často chodievaš na svoje výpravy? 

 

V horách by som bol pokojne aj každý deň, keby bola možnosť. Ale nie je, som normálne pracujúci človek, ráno pekne na 7:00 do práce. Hory si vychutnávam cez víkendy, v letných mesiacoch sem tam aj po práci niekde vybehnem na západ slnka a s čelovkou naspäť.

 

Východ slnka zo spacáku stojí za každú kvapku potu. Šimon zažíva nebezpečné situácie na zasnežených hrebeňoch (Rozhovor)

 

Čo ťa na prírode fascinuje najviac?

 

Byť v prírode je pre mňa sloboda, oddych, radosť. Všetko pekné v jednom. Najkrajšie využitý čas, najrýchlejši dobíjač energie. Príroda mi dáva silu do ďalších dní. Mám rád všetky jej obmeny, fascinuje ma rozmanitosť a krása okamihov, ktoré nám dáva. 

  

Zatiaľ je to tvoje hobby, chcel by si aby sa z toho stal tvoj full-time job?

 

Túto otázku dostávam často, aj si ju sám občas položím a neviem nájsť presnú odpoveď. Všetko je tak ako má byť, nič nie je na stálo a raz sa to možno stane mojim full-time jobom. Nechám sa prekvapiť. 

 

šimon

 

Ambície do budúcnosti?

 

Cestovať, objavovať svet, to ma napĺňa. Ale myslím aj na to, že už dávno nemám 20 a mal by som myslieť aj na rodinu a budúcnosť v tomto slova zmysle.

 

Šimona môžeš sledovať aj na jeho Instagrame

Tagy: fotograf, hory
Ohodnoť článok
7
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.