Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
6. decembra 2018, 14:25
Čas čítania 0:00
Vladimír Mičuda

50 zaujímavostí o Freddiem Mercurym, ktoré si (možno) nevedel

ZAUJÍMAVOSTI
Uložiť Uložené

Miestami bol Freddie médiami doslova týraný. Okolo roku 1990 sa o jeho orientácii a zdravotnom stave písalo prakticky každý deň.

Po vyše štvrťstoročí slávny spevák akoby ožil. Hity Freddieho Mercuryho a kapely Queen hrajú v rádiách, ľudia si ich púšťajú v jukeboxe v bare, hmkajú si ich v autobuse. Ošiaľ sa nezjavil z ničoho nič – v kinách momentálna hrá film Bohemian Rhapsody, ktorý oslavuje skupinu Queen, ktorej hlavným lákadlom bol práve Freddie Mercury.

Extravagantný, štýlový, tajomný, výrazný – na tohto muža sedí mnoho prídavných mien. My sme sa pozreli na jeho život, aby sme si pripomenuli jednu z najvýraznejších hudobných osobností všetkých čias. Na záver sme vypichli niekoľko zaujímavostí, ktoré by si o tomto legendárnom spevákovi určite mal vedieť.

Svoje meno nemal príliš v láske

Nebol to rodený Brit, narodil sa 5. septembra 1946 vo Východnej Afrike v Zanzibare (dnes je to časť Tanzánie). Freddie Mercury je pseudonym. Jeho pôvodné meno znie Farrokh Bulsara.

Malý Farrokh prežil svoje detstvo v Indii a k hudbe mal vždy blízko. Jeho srdcovou záležitosťou bol klavír, na ktorý sa začal učiť hrať už v 7 rokoch. Na viacerých veľkých hitoch kapely Queen vrátane „Killer Queen“, „Bohemian Rhapsody“, „We Are the Champions“, „Somebody to Love“ a „Don't Stop Me Now“  počuť klavír, na ktorom nehral nikto iný, než samotný Freddie. Na koncerte sa však hraniu na nástroj vyhýbal, jeho záujmom bolo pohybovať sa po pódiu, venovať sa publiku a predvádzať svoju energickú šou.

Netrvalo dlho a a Farrokh založil prvú kapelu. Mal vtedy 12 rokov a hrali zväčša pesničky svojich obľúbených rokenrolových interpretov. Niekedy v tomto období sa z Farrokha postupne stával Freddie. Údajne nemal v láske svoje meno, preto sa začal predstavovať už pod pseudonymom.

Nájsť (tú správnu) kapelu nie je také jednoduché

Približne v roku 1964, keď mal Freddie 17 rokov, začala v Zanzibare revolúcia. Strach o život donútil rodinu presťahovať sa na bezpečnejšie miesto. Rozhodli sa pre mesto Feltham v Anglicku, kde Freddie pokračoval v štúdiu umenia.

Získal diplom za grafický dizajn na Ealing Art College. Hovorí sa, že vizuál, ktorý je dodnes známy ako oficiálne logo kapely Queen, navrhol Freddie svojpomocne (použil v ňom znamenia, v ktorých sa členovia skupiny narodili, dva levy, ktoré držali písmeno Q, a vtáka Fénixa).

Po skončení školy sa Freddie spoznal so svojou životnou láskou Mary Austinovou. Spoločne pracovali v second-hande, popritom ešte pracoval na letisku ako pomocná sila. Údajne si tam z neho často strieľali kvôli pôvodu. V tom čase sa už snažil nejakým spôsobom uplatniť v hudbe. Viackrát sa pokúšal o založenie kapely, no neúspešne.

Poznáš kapely Ibex, Wreckage alebo Sour Milk Sea? Ak nie, nič sa nedeje. Boli to neúspešné hudobné projekty, s ktorými sa Freddie v roku 1969 snažil preraziť v hudbe.

V roku 1970 sa stretol s gitaristom Brianom Mayom a hráčom na bicie Rogerom Taylorom, ktorí hrali v kapele s názvom Smile. Ich stretnutie zariadil spevák, ktorý z kapely práve odchádzal a Freddieho zohnal ako náhradu.  V roku 1971 do nej po dlhom hľadaní zobrali štvrtého člena – basgitaristu Johna Deacona.

Kapela Smile sa napokon, po naliehaní Freddieho, premenovala na Queen, a 19. februára 1971 už vystupovali oficiálne ako Queen v Londýnskej hale Hornsey Town.  Očividne to bolo obdobie premenovávania – niekedy v tom čase sa dal Farrokh Bulsara oficiálne premenovať na dnes už všetkým známeho Freddieho Mercuryho (inšpiroval sa vraj antickým bohom Merkúrom, ktorý bol poslom bohov).

Pomalý, ale sľubný začiatok

Prvý album Queen z roku 1973 nezaznamenal ani zďaleka úspech v porovnaní s konkurenciou. Pre novú kapelu to bol však veľmi sľubný začiatok, v rebríčku kapiel sa umiestnili na 24. mieste.

Druhý album prišiel o rok v marci, ten už zaznamenal obrovský úspech. Stal sa 5. najpredávanejším albumom v Británii a nasledujúci album z novembera 1974 bol dokonca druhý.

Najväčší albumový hit však prišiel až v roku 1975 – A Night at the Opera so skladbou Bohemian Rhapsody. Len za 10 dní sa singel dostal na 1. miesto britskej hitparády, ktorej kraľoval až 9 týždňov.

Odvtedy sa začala queenománia, ktorá trvala v podstate až do jeho smrti v roku 1991. Ľudia si nikdy nespomenú na Freddieho, ktorý mal dlhé vlasy. Nespomenú si ani toho, ktorý vyzeral choro. Jeho ikonické tenisky, typický vzhľad, fúz pod nosom, energetické tance, koruna na hlave a mnohé iné symboly, tak si ho všetci pamätajú. Keď bol na vrchole.

Blázon, či génius? Vizionár, či šašo? Každý mal na neho iný názor. „Nechcem byť iba hviezdou, chcem sa stať legendou,“ povedal vraj v čase, keď sláva skupiny Queen začínala prudko rásť. 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 

“Ay-Yo!” Credit to Joe Vevers on YouTube. • #pikamercury #freddiemercury

Príspevok, ktorý zdieľa Queen (@officialqueenmusic),

Počas svojej kariéry Freddie s kapelou Queen absolvoval po celom svete zhruba 700 koncertov. Skupina bola absolútne prvou, ktorá hrala na juhoamerickom futbalovom štadióne Morumbi Stadium (Sao Paulo), čím pokorila vtedajší svetový rekord návštevy na koncertnom vystúpení. V roku 1986 hrali pred 80-tisícovým publikom v Budapešti, ktorá sa v tom čase nachádzala za Železnou oponou.

Mercuryho posledné živé vystúpenie s kapelou Queen sa konalo 9. augusta 1986 v anglickom Knebworth Parku. Odhadovaná účasť bola 300 000 divákov.

O živote sa ľudia dozvedeli až po jeho smrti

Freddie tajil takmer všetko. Nikdy nebolo jasné, či je gay, prečo prestal naživo koncertovať, ako žije svoj život v súkromí. Mnoho ľudí, ktorí ho osobne poznali, ho opisujú skôr ako introverta. Často sa nestretával ani s novinármi, bola to skôr rarita ako pravidlo.

V októbri 1986 britská tlač informovala, že Mercury na klinike absolvoval krvné testy a bol HIV pozitívny. Aby bolo jasné, dnes sa táto diagnóza vníma úplne inak, ako to bolo kedysi. Informácie o chorobe, ako sa napríklad infekcia HIV prenáša a čo spôsobuje, neboli ani zďaleka všetkým jasné. O to viac bol Freddie v hľadáčiku novinárov.

Po tom, ako v júni 1991 Mercury ukončil práce s kapelou, odišiel do svojho domu v Kensingtone. Zdravotný stav mu už nedovolil venovať sa hudbe. Bývalá priateľka Mary Austin patrila k tým, ktorí boli jeho oporou v posledných týždňoch. Pravidelne ho navštevovala a starala sa o neho.

Tesne pred smrťou Mercury postupne strácal zrak, stav sa mu zhoršoval natoľko, že už nedokázal vstať z postele, často strácal vedomie a len ťažko by si ho spoznal. Začal dokonca odmietať lieky a bral iba tie, ktoré mali utíšiť jeho bolesti. Oficiálne vyjadrenie hudobníka pre médiá a verejnosť prišlo 24 hodín predtým, ako zomrel.

Oficiálne vyjadrenie:
Po neustálych špekuláciách tlače v priebehu posledných dvoch týždňov potvrdzujem, že som mal pozitívny test na vírus HIV a trpím chorobou AIDS. Až doteraz som považoval za správne túto informáciu nezverejňovať, aby som chránil súkromie ľudí v mojom okolí.
Teraz však nadišiel čas, aby sa moji priatelia a fanúšikovia dozvedeli pravdu. Dúfam, že sa teraz všetci pripoja ku mne, mojim lekárom a ľuďom, ktorí na celom svete bojujú proti tejto strašnej chorobe. Moje súkromie pre mňa vždy bolo veľmi dôležité a som známy tým, že som poskytoval veľmi málo rozhovorov.
Prosím teda o pochopenie, že tento prístup sa nebude meniť. 
Freddie Mercury, 23. november 1991

Večer 24. novembra 1991 Freddie Mercury vo veku 45 rokov vo svojom dome zomrel. Oficiálnou príčinou smrti bola bronchiálna pneumónia, ktorá sa rozvinula v dôsledku choroby, ktorou roky trpel. 

27. novembra 1991 sa konal pohreb. V súlade s Mercuryho želaním Mary Austin jeho popol pochovala na neznámom, nikdy nezverejnenom mieste

Neobyčajný hrdina svojej doby

O tomto výnimočnom spevákovi by sme mohli písať desiatky strán. Je to osobnosť, ktorá si v druhej polovici dvadsiateho storočia získala milióny ľudí. A to nielen hudobným talentom, ale aj osobitným životným štýlom.

Mohli by sme sa venovať každej pesničke, každému albumu a každej kauze z novín. Rozhodli sme sa však ísť novým konceptom predstavenia osobnosti. Dali sme dokopy výber 50 zaujímavostí zo všetkých kútov jeho života, ktoré ťa prekvapia, ohúria a možno dokonca inšpirujú.

 • Dnes už všetci vedia, že bol gay. Najskôr však chodil so ženou Mary Austin, ktorú až do konca (aj keď ona už mala  partnera a dieťa a Freddie mal priateľa)  označoval za lásku svojho života. Práve ona bola hlavnou dedičkou jeho financií, majetku a licenčných práv.
 • Že je chorý vedelo iba pár jeho najbližších. 
 • Posledné mesiace svojho života strávil v štúdiu nahrávaním rôznych vokálov, ktoré by mohla skupina použiť na dokončenie nahrávok po jeho smrti.
 • Finančnú čiastku 500-tisíc libier zanechal pár vybraným ľuďom vrátane svojho partnera Jima Huttona.
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Rami Malek (@ramimalekqueen_),

 • Freddie Mercury bol prvou rockovou hviezdou, o ktorej bolo všeobecne známe, že sa stala obeťou AIDS.
 • Ako sme písali vyššie, narodil sa v Zanzibare, nie je teda rodený Brit. Iróniou však je, že sa v rebríčku najväčších Britov umiestnil na 59. mieste.
 • Freddie mal rozsah hlasu takmer 4 oktávy.
 • Životopisec David Bret opisuje jeho hlas ako eskaláciu v niekoľkých baroch z hĺbok rockového growlu do usporiadaného vibrovaného tenoru, následne do perfektných výškových koloratúr, krištáľovo čistých vo svojom vrchole.
 • Ako to už býva, popularita kapely sa po jeho smrti rapídne zvýšila. Jeden príklad za všetky: Queen v USA predalo 34,5 miliónov albumov. Asi polovica z tohto množstva sa predala po Mercuryho smrti.
 • Bol veľmi hanblivý, no na pódiu bol presný opak.
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Freddie Mercury (@mercury_motg),

 • V jeho skladbách môžeme okrem iných vplyvov identifikovať rockabilly, progresívny rock, heavy metal, gospel aj disco.
 • Zaujíma ťa, o čom je jedna z najslávnejších pesničiek Bohemian Rhapsody od Queen? O ničom. Tak to aspoň tvrdil Freddie: “V skutočnosti to nemá žiaden význam, je to rýmujúci sa nezmysel.”
 • Freddie mal výrazný predkus, no odmietal operáciu. Prečo by to robil, keď má zdravé zuby, vravieval. Tiež sa hovorí, že sa bál, aby mu operácia nezmenila hlas.
 • Po jednom neúspešnom pokuse to so šoférovaním vzdal. Nikdy si nespravil vodičák.
 • Údajne bol skvelý maliar. Všetky obrazy, ktoré nakreslil, vlastní jeho sestra.
 • Freddie vraj nemal rád svoje zuby. To je údajne dôvod, prečo si ich pri rozhovoroch skrýval nenápadne rukou. 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Freddie Mercury (@mercury_motg),

 • Ak by Freddie žil dnes, mal by výrazne vyššiu šancu na dlhší a kvalitnejší život.
 • Pôvodným spevákom Queen bol Freddieho kamarát Tim Staffell, ktorý mu odporučil, aby pracoval s kapelou.
 • Mal obrovskú zbierku japonského umenia.
 • Tiež mal obraz od Salvadora Dalího, nejaké viktoriánske portréty a ďalšie diela.
 • V roku 2018 prišiel do kín film Bohemian Rhapsody, ktorý vznikol ako pocta skupine Queen. Freddieho Mercuryho stvárnil Rami Malek.
 • Bohemian Rhapsody zarobilo už viac ako pol miliardy dolárov a stáva sa najúspešnejšou hudobnou biografiou všetkých čias.

 • Pôvodne mal hrať Freddieho vo filme Sacha Baron Cohen, predtým známy ako komediálna postava Borat, Ali G a Brüno.
 • Aby bol film zaujímavejší, niektoré fakty sú trošku prikrášlené. Konkrétne tieto: Skupina sa stretla počas štúdia na umeleckej škole, kde ich zoznámil spevák vtedajšej skupiny Smile, ktorý sa rozhodol odísť. Sólo kariéra Freddieho nebola kameň úrazu a nikdy sa nerozpadla. Koncert Live Aid nebol v skutočnosti prvým koncertom po rokoch. Skupina koncertovala so svojím predošlým albumom ešte pred týmto koncertom. Kapela sa taktiež dozvedela približne až o dva roky po koncerte, že Freddie je vážne chorý.
 • Mary venoval niekoľko svojich piesní, z ktorých je najznámejší hit Love of My Life.
 • Skupina hudobných manažérov na Live Aid vtedy zvolila prezentáciu kapely Queen za „najlepšie koncertné číslo v histórii rockovej hudby“.

 • Pieseň Crazy Little Thing Called Love napísal, keď sa kúpal.  Vraví sa, že mu do kúpelne doniesli klavír, aby mohol skladať túto pieseň ako poctu Elvisovi Presleymu.
 • Do Rock N Rollovej siene slávy sa zapísal v roku 2001 ako člen Queen.
 • V roku 1987 Mercury oslavoval svoje 41. narodeniny v hoteli Pikez na Ibize. Párty bola popisovaná ako najneuveriteľnejší exces, aký tento stredomorský ostrov ešte nevidel. Zúčastnilo sa na nej 700 ľudí. 
 • Mercury údajne robil najšialenejšie párty na svete. Podľa jeho komorníka to nie je celkom tak. Boli výstredné a nachádzali sa tam drogy, no ani zďaleka večierky neboli také, ako sa hovorí (kokaín na tácke na hlave trpaslíka a podobne).
 • Vonkajšie múry domu Freddieho sa stali akousi svätyňou, kde ľudia nechávajú odkazy na jeho počesť.
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa theprinc3ss (@theprinc3ss),

 • V rokoch 1981 až 1983 Mercury nahral viacero skladieb s Michaelom Jacksonom. Tieto diela sa zachovali iba na bootlegoch a napriek rôznym sľubom oficiálne vydané zatiaľ neboli.
 • Vyhlasoval o sebe, že má problém s čítaním nôt.
 • Spolu so skupinou Queen ho jeho koncertné prezentácie preslávili na celom svete. Prezentoval sa vysoko teatrálnym spôsobom, ktorý bol často sprevádzaný silnou spätnou väzbou zo strany publika.
 • Freddie zbožňoval mačky. V jednom období ich dokonca vlastnil 10 a údajne každá mala svoju izbu. Dokonca im venoval album Mr. Bad Guy.
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Freddie Mercury (@mercury_motg),

 • David Bowie sa vyjadril, že v porovnaní s inými teatrálnymi rockovými umelcami Freddie svoj štýl posunul omnoho ďalej. On posunul hranice.
 • Queen Brian May poznamenal, že Mercury dokázal to, že posledný divák na poslednej lavici štadióna mohol mať na ich koncerte pocit, že je do neho zapojený.
 • Od roku 1980 používal v štúdiu aj syntetizátory.
 • V roku 1985 začal Freddie Mercury svoj dlhodobý vzťah s kaderníkom Jimmom Huttonom (1949–2010). Hutton, ktorý bol pozitívne testovaný na HIV, žil s Mercurym posledných šesť rokov jeho života, staral sa oňho počas choroby a bol pri smrteľnej posteli. Hutton povedal, že Freddie umrel so svadobným prsteňom, ktorý mu pred smrťou dal.
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ila (@mercury_mp4),

 • Miestami bol Freddie médiami doslova týraný. Okolo roku 1990 sa o jeho orientácii a zdravotnom stave písalo prakticky každý deň.
 • 27. novembra 1991 sa konal jeho pohreb, zúčastnilo sa ho 35 najbližších ľudí vrátane zvyšku členov kapely Queen a Eltona Johna.
 • Celosvetovo kapela Queen predala viac ako 300 miliónov hudobných nosičov.
 • Do Siene slávy Grammy sa dostali dve piesne: Bohemian Rhapsody v roku 2004 a We Are the Champions v roku 2009.
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Queen (@officialqueenmusic),

 • V roku 2011 čitatelia časopisu Rolling Stone umiestnili Mercuryho na druhé miesto medzi najlepšími sólovými spevákmi všetkých čias.
 • V novembri roku 1995 vyšiel kapele Queen album Made in Heaven, na ktorom sa nachádzali predtým nepublikované nahrávky z roku 1991, ako aj niektoré skúšobné nahrávky.
 • V apríli roku 1992 zvyšní členovia skupiny Queen založili The Mercury Phoenix Trust a zorganizovali podujatie, ktoré do histórie vošlo pod názvom The Freddie Mercury Tribute Concert. Hralo na ňom veľa osobností z vtedajšej hudobnej scény a koncert odhadom sledovala miliarda ľudí.
 • Na jeho počesť bola vytvorená socha, ktorá v švajčiarskom Montreux hľadí ponad Ženevské jazero.
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Alex van Straaten (@alexvanstraaten),

 • Aj keď Freddie Mercury bežne komponoval skladby pre gitary, na tento nástroj hrával iba výnimočne.
 • Mercury bol vášnivý filatelista (zberateľ známok), jeho zbierka putuje po múzeách po celom svete.
 • Bol to veselý človek plný pozitívnej energie. Patril medzi tých, ktorý sa nikdy nenechali zraziť na dno.
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.