Pravdepodobne si to ani neuvedomuješ, no tvoje každodenné zvyky ničia prírodu.
Berieme ich ako samozrejmosť a robíme ich už takmer automaticky. Za iných okolností by sme sa nad ich škodlivosťou pravdepodobne ani nezamysleli. Avšak aj také nakupovanie, hospodárenie s energiami či osobná hygiena môžu mať dopad na planétu a jej ekosystém. Naozaj nestačí iba nepoužívať plasty a triediť odpadky. Ktoré z našich bežných zvykov sú pre životné prostredie najhoršie?
Nakupovanie lacného oblečenia
Mnoho z nás si radšej než v drahých obchodoch kúpi lacnejšie verzie oblečenia v cenovo dostupných nákupných centrách. Hoci pri takejto stratégii šetríme peniaze, ubližujeme tým prírode.
Fast fashion znečisťuje životné prostredie v miere, akú si ani nevieme predstaviť. Iba v Európskej únii sa každoročne vyhodí 5,8 milióna ton textilného odpadu. Nakupujeme viac, ako kedykoľvek predtým, a nechceným kúskom trvá stále dlhší čas rozložiť sa v prírode, keďže mnohé sú vyrobené zo syntetických a anorganických materiálov.
Samotná produkcia veľkého množstva oblečenia patrí medzi najväčších výrobcov skleníkových plynov na svete a tým prispieva ku globálnemu otepľovaniu. Okrem nich tiež uvoľňuje nebezpečné toxíny z farbív a pesticídov.
Jednou z možností je nakupovať menej oblečenia a sústrediť sa na kúsky od malo obchodníkov, návrhárov a dizajnérov, ktorí ich nevyrábajú na kvantitu ale na kvalitu. Už aj na Slovensku máme kopu talentovaných módnych dizajnérov produkujúcich originálnu a ekologickú módu.
Ak si takéto oblečenie vo svojom šatníku ale nemôžeš dovoliť, vždy sa môžeš uchýliť do sekáčov, kde dnes už teraz nájdeš kopec kvalitných vecí a dáš im tak druhú šancu na život.
Nakupovanie lacného jedla
Obrovské farmy, kde sa produkuje väčšina lacných potravín, vyrábajú približne jednu štvrtinu skleníkových plynov a pri transporte a obrábaní pôdy sú úplne závislé na fosílnych palivách.
Až 70 % vody míňame na pestovanie plodín a chovanie živočíchov.
Kvôli získaniu ornej pôdu a pastvín pre zvieratá dochádza k odlesňovaniu. V Brazílii zabrali farmári 100 miliónov hektárov Amazonského pralesa. Kvôli nedostatku zelene sa globálne otepľovanie zhoršilo až o 50 %.
Kvôli používaniu obrovského množstva pesticídov trpia nielen rastliny ale aj zvieratá, ktoré sa nimi živia. Úhyn včiel, netopierov a mnohých obojživelníkov odborníci spojili s používaním pesticídov.
Ako môžeš tomuto drancovaniu prírody zabrániť? Kupuj potraviny na farmárskych trhoch od lokálnych výrobcov a malo obchodníkov. Ak máš doma záhradu, využi ju na pestovanie vlastných plodín. Niektoré bylinky či malú zeleninu si dokonca môžeš vypestovať aj v kvetináčoch na balkóne.
Pitie kávy
Takmer všetci milujeme teplú voňavú šálku kávy, no aj tento zvyk prispieva k zhoršovaniu podmienok pre život. Budovanie nových kávových plantáži vedie k odlesňovaniu a samotná produkcia k vzniku veľkého množstva odpadkov.
Aj tento problém má však riešenie. Menší negatívny dopad na prírodu má totiž špeciálna odroda kávových zŕn rastúcich v tieni. Výrobcovia kávy kvôli nim nemusia vyklčovať toľko stromov a zrná sa bez problémov urodia pod tieňom ich listov.
Nevyberanie elektrických spotrebičov zo zásuvky
Môže sa ti zdať, že pokiaľ nie je zariadenie zapnuté, nespotrebúva žiadnu elektrickú energiu. To je však jedno z najrozšírenejších klamstiev vôbec. Aj vypnuté spotrebiče míňajú takzvanú fantómovú energiu.
Odborníci tvrdia, že až 10 % z nášho účtu za elektrinu tvoria nepoužívané zariadenia. Akonáhle niečo zapojíš do zásuvky, elektrická energie káblom prúdi. Vo väčšine prípadov ide o mizivé, takmer nepatrné množstvo elektrickej energie, no sú spotrebiče čerpajúce viac elektriny, než by si si myslel.
Najhoršie sú na tom TV boxy, routery, modemy, televízory, blue-ray a DVD prehrávače, počítače, pevné linky, herné konzoly, domáce kiná, tlačiarne, mikrovlnky aj nabíjačky na mobilné telefóny.
Nabudúce, keď tieto zariadenia nebudeš používať, zváž ich vypojenie z elektriny.
Rozsvietené svetlá
Tým, že necháš v celom byte zažaté svetlá, nemíňaš iba úplne zbytočne elektrickú energiu, ale ničíš tým aj žiarovku, ktorú musíš vymeniť a vyprodukuješ tak nezmyslený odpad. Žiarovky sú vyrobené zo skla a to patrí medzi materiály, ktoré sa v prírode rozkladajú najťažšie. Hoci nám príde normálne, recyklovať napríklad sklenené fľaše, so žiarovkami to robí iba málokto z nás.
Hoci žiarovky, ktoré vydržia dlhšie, stoja aj viac peňazí, je to investícia, ktorá sa určite oplatí. Ak už predsa nejakú minieš, nezabudni ju zahodiť do správneho koša.
Používanie palmového oleja
Kvôli produkcii palmového oleja sa každú hodinu vyklčuje les o rozmere 300 futbalových ihrísk. Mnohé živočíchy obývajúce dažďové pralesy, najmä v Ázii, sa kvôli tomuto biznisu ocitli na pokraji vyhynutia.
Ak sa nič nezmení orangutany úplne vyhynú do 5 až 10 rokov a sumatranské tigre do menej ako 3 rokov. Džungle na Sumatre a na Borneu okupuje približne 300-tisíc rôznych živočíchov, ktoré sú kvôli klčovaniu lesov v neustálom ohrození. Palmový olej tvorí asi 30 % distribúcie rastlinných olejov.
Je lacný a ľahko dostupný, preto sa nachádza v mnohých výrobkoch, ktoré bežne nakupujeme. Často býva súčasťou sladkostí, slaných pochúťok ale aj šampónov, kozmetických a čistiacich prípravkov.
Pozorne si prečítaj etikety na výrobkoch a nekupuj ich, pokiaľ obsahujú palmový olej.
Chladničky a spreje
Ako náplň do chladničiek a sprejov sa používa kvapalina známa pod menom dichlórdifluórmetán (freón 12). Freóny sú silne prchavé, majú dlhú životnosť a preto sa ich koncentrácia v ovzduší neustále zvyšuje.
Dokážu preniknúť až do stratosféry, kde sa štiepia pôsobením UV žiarenia a tým vzniká chlór, ktorý sa ihneď zlučuje s kyslíkom. Výsledkom je chemická zlúčenina oxid chlórny, následkom ktorého klesá množstvo ozónu v atmosfére.
Používanie sprejov ani chladničky sa nedá tak celkom vyhnúť, no dá sa ho aspoň obmedziť. Takisto môžeš pracovať na tom, aby si nenechával príliš dlho otvorené dvierka a neplytval tak zbytočne energiou.