Ak nebudete mať čo robiť, zoberte sa von a kráčajte. Koľko sa len dá.
Schody namiesto eskalátorov, bicykle namiesto áut či chôdza namiesto častého sedenia. Odporúčania sa na nás sypú z každého rohu, z internetu, kníh i televízie. Samozrejme, každý z nás by chcel žiť čo najzdravšie, a preto radi čítame rôznorodé tipy a triky. Pridávame ďalší a týkať sa bude spôsobu, resp. tempa našej každodennej chôdze.
"Zvýšené tempo chôdze je spojené so šancou zníženia úmrtia," vyplýva z uverejnenej štúdie, ktorú si kompletne po anglicky môžete prečítať na tomto odkaze. Výskumníci z austrálskej University of Sydney v kooperácii s britskými inštitúciami zamerali svoju pozornosť na 50 225 chodcov a prišli na nasledujúce zistenia. Zbieranie poznatkov prebiehalo v rozmedzí rokov 1994 až 2008 na základe troch typov chôdze - pomalej, bežnej a zrýchlenej.
Bežná chôdza pomáha zredukovať riziko kardiovaskulárnych ochorení a problémov o 20% na rozdiel od pomalej chôdze. Zrýchlené tempo sa zastavilo v rovnakom porovnaní na 24%. Dobre z testu vyšli aj staršie osoby. Zúčastnení chodci vo veku nad 60 rokov za pomoci bežnej chôdze znížili riziko kardiovaskulárnych ochorení o 46% a pri zrýchlenej o 53%.
Určite ste si položili otázku - "a čo je to zrýchlená chôdza?" Podľa vyjadrení tamojších odborníkov je to kráčanie o rýchlosti 5 až 6 kilometrov za hodinu, avšak vždy záleží od jednotlivca. Jednoducho, museli by ste sa trošičku zadýchať, poprípade po dlhšom kráčaní zapotiť.
Na záver v správe vyplýva oznámenie, že podobnými aktivitami si človek nepomôže v boji s rakovinou, resp. chôdza nemá na jej tvorbu a šírenie (jej utlmovanie) žiaden vplyv.