Pondelok 23. 7. 2018 meniny má Oľga

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
zdroj: Netflix

Neuveriteľne presná predpoveď budúcnosti z roku 1999 pobláznila internet. Stĺpček v magazíne sa naplnil takmer do bodky

Spisovateľ David Gerrold dnes vyznieva oveľa katastrofickejšie, ako to možno zamýšľal.

30. marec 2018, 12:10
30. marec 2018, 12:10

Spisovateľ David Gerrold dnes vyznieva oveľa katastrofickejšie, ako to možno zamýšľal.

Ľudstvo sa neustále vyvíja a pokrok sa tak skoro nezastaví. Pri predstave, ako bude náš svet vyzerať o necelých 20 rokov by sme mohli popustiť uzdu svojej fantázii, pretože za dve dekády sa celá spoločnosť dokáže obrátiť o 180 stupňov.

 

Na internete sa pred dvomi dňami objavila predpoveď spisovateľa Davida Gerrolda z roku 1999, v ktorej a na požiadanie svojej kamarátky zamyslel nad vývojom technológií. Esther Schindler poprosila Gerrolda v roku 1999, či by si nemohol nájsť chvíľu času a zaloviť hlboko vo svojej fantázii. Predpoveď bola na rok 1999 mimoriadne odvážna a aj keď ju možno množstvo ľudí nebralo vážne, až dnes sa ukazuje, ako blízko ku pravde sa Gerrold dostal.

 


Predpoveď Davida Gerrolda z roku 1999

„Mám mobilný telefón, vreckový organizér, pager, kalkulačku, digitálny fotoaparát, nahrávač kaziet, prehrávač hudby a ešte sa mi tu niekde povaľuje aj farebná televízia. Niekedy v najbližších rokoch sa všetky tieto zaradenia premiestnia do jedného. Bude to škatuľka užšia ako 2,5 centimetra a menšia ako balíček hracích kariet. (Veľkosť bude určená podľa toho, čo sa bude pohodlne držať a nie podľa technológií vo vnútri.)

 

Škatuľka bude mať displej s vysokým rozlíšením, mikrofón, vstup pre slúchadlá, fotoaparát, bezdrôtové pripojenie, funkcie telefónu aj pagera, televízny aj rádiový prijímač, digitálne nahrávanie a bude mať dostatočný výkon a pamäť na to, aby fungovala ako stolný počítač. Bude sa k nej dať pripojiť aj klávesnica a monitor štandardnej veľkosti. Áno, a bude vedieť pracovať aj s e-mailom.

 

Čo je najdôležitejšie, bude vedieť rozoznávať hlasové pokyny a bude vedieť hlas aj vytvárať. Bude počúvať a odpovedať v angličtine, alebo v akomkoľvek jazyku, ktorý budeš potrebovať, a áno, bude fungovať aj ako prekladač. Bude to tvoj agent, ktorý ti bude plniť internetové povinnosti. Napríklad: Potrebujem japonskú reštauráciu v Tulse, neďaleko Ramada Inn. Zarezervuj ubytovanie a priprav aj cestu. Ak tam nie je japonská reštaurácia, nájdi taliansku. Alebo, pošli hlasovú správu Bobovi v tomto znení: „Bob, prijímame tvoju ponuku, ale budeme potrebovať návrh celej dohody do 15. Daj mi vedieť, či to nie je problém.“

 

Nazval som toto zariadenie „Personal Information Telecommunications Agent“ alebo v skratke Pita. Skratka by mohla znamenať aj Pain In The Ass [niečo veľmi otravné, pozn. red.], čo pravdepodobne rovnako aj bude, pretože mať k dispozícii podobné pripojenie zničí všetko, čo už dnes zostalo zo súkromia každého z nás.

 

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
NAHOR
Diskusia30 komentárov
Diskusia je len pre prihlásených
30 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
Frank Hliva1. apríl 2018, 0:56

Co je na tej predpoedi take uzasne? V roku 99 sme mali nokie 3310 a 3330 bola tu nokia Nokia 9110 Communicator co bol taky malicky vreckovy pocitac aj s klavesnicou a GSM modulom a dalo sa ocakavat akym smerom sa budu mobilne technologie vyvijat. Uz po prelome milenia prisli do mody handledy a pocket PC ovladane stylusom (rok 2002 - 2003). A okolo roku 2003 prve smartphony s Windows Mobile 2003 ktore velku cast z toho co ten typek napisal splnali.

4 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
prof kohout30. marec 2018, 12:30

no vsak v roku 1999 to uz bolo podla mna planovane

3 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Martin CZert31. marec 2018, 6:11

... nevedel jsem, že už v té době se tolik hulilo ... tady je recenze z roku 1997 v té době už 3 roky staré novinky, která ANO, uměla poslat email https://mobil.idnes.cz/nokia-9000-communicator-recenze-dkp-/mob_nokia.aspx?c=970825_0003488_telefony
... pravda ... on prorokoval, že se tloušťka zmenší, což se nakonec i povedlo.

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Holly30. marec 2018, 22:37

A bude hůř...

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Milan Čochtan Sekera1. apríl 2018, 11:47

No,a že se to prezentuje až teď??? Já si myslím,že už v té době na tom vývojáři dávno pracovali a autor se o nějakým způsobem dozvěděl. Tak si zahrál na novodobého Nostradama. Teď z toho bude někdo dělat vědu,nebo zázrak!!! Je to stejné,jako když někdo předpoví počasí někdy v listopadu řekne: " Do vánoc bude tak jak je teď a pak se oteplí!" No jasně,každým rokem se po vánocích oteplí,že je to až v dubnu - to přece zůstává pořád pravdou!!! ;o)

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Veronika Nováková31. marec 2018, 8:37

Tak už si nahrabal dost, ne? A co zla se tam už událo!! BR!

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Paul Vojník1. apríl 2018, 3:46

Nepomylila si si clanok? :D

2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Vladimir Krajcar31. marec 2018, 0:54

prvni smartphony tu uz byli v roce 2008 tak jakych 20 let. Prehravac, kalkulacku, MP3 a fotak meli telefony uz v roce 2006 I driv. V ty dobe co on to psal byl Vrchol asi Nokia 5110 a ty uz chybelo Jen uloziste na MP3 a display s kamerou.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Tomas Kihmlen30. marec 2018, 23:43

NO to je teda borec :D. To asi v roce 99 nebylo žádný tajemství. Ono to neznamená, že se mezi lidi dostane nějaká technologie, tak že to vymysleli minulej Pátek. Oni na tom většinou roky pracujou, někdy možná desetiletí a ten kdo se o to zajímá, tak na 20 let dopředu to asi neni takovej problém . Navíc se říká, že agentury jako CIA apod. mají technologie, které jsou několik desetiletí napřed před tím, co je běžně dostupný pro obyčejný lidi.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Jaras30. marec 2018, 20:19

Tak nejdále do budoucnosti v předpovědmi se myslím dostal spisovatel Čestmír Vejdělek v knize Návrat z ráje.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
solnareduard4730. marec 2018, 18:55

Že nemá lidstvo pitnou vodu to nikoho nezajímá-ani reálné řešení amatérem.To je realita a
budoucnost nejistá.Má reálná vize je jiná a jistá.OSN a EU toho nejsou schpné,mohu to dokázat
otázka komu.Není zájem chránit přemnožený druh.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
prof kohout31. marec 2018, 16:47

my mame dost, ostatni ma nezaujmaju

-1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
BanPoliticalCorrectness30. marec 2018, 21:21

Nemá pitnú vodu ? Existujú spôsoby premeny slanej vody na sladkú, niektore sú zložité, niektoré také jednoduché, že by to zvádla hocijaká africká rodina. Ďalej rôzne techniky zachytávania vody a pod... s vodou je to iba fiktívny problém, ktorý ma jednoduché riešenie, ale nepoučeniaschopnú spoločnosť, odmietajúcu s tým niečo robiť.

Na väčšinu ekologických problémov je už dávno vytvorený precedens, ktorý by účinne fungoval. Máme možnosti čistej energie, poznáme efektívny boj Číňanov s rozširovaním púšte Gobi, príkady zalesňovania južnej časti Sahary, efektívne hospodárenie s vodou v suchých oblastiach, zachytávanie vody v našich podmienkách proti vznikom povodní (robíme presný opak). Afričania niesu schopní samovzdelania v oblasti hospodárstva a pestovania primitívnych plodín, namiesto posielania potravinových balíčkov, oblečenia a lekárov, by im trebalo poslať viacej učiteľov, aby toto všetko boli schopní spraviť aj oni sami. Kontinent na to majú veľký. Niektoré oblasti Afriky si počínajú pekne, ale väčšina je neudržateľná.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Ben Ozimy31. marec 2018, 10:28

Vyjádří svůj názor i ty a zanech komentář ...

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
prof kohout31. marec 2018, 16:48

ty si tu zanechal len smrad

-1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Ruda Rudlovič30. marec 2018, 18:43

inkové měli své mimo-zemštany , někteří měli ajjjpona a někteří tyčku na přemístění v prostoru a času -a zde se dělá věda z 3+1

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Paul Vojník1. apríl 2018, 3:51

A ty si mal zjavne nejaky dobry matroš...

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Jara Novakova30. marec 2018, 17:57

Už Verne popisoval věci které v jeho době považovali za neuskutečnitelné fantazie, a dnes už jsou ,,zastaralé´´.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Otto Hofmann30. marec 2018, 17:30

Nevím proč se musíme odvolávat na fantazii spiovatele v Anglii z r. 1999. To zdroj článku neviděl kultovní televizní seriál Návštěvníci" z roku 1983. Tam si autor Ota Hofman vymyslel bezdrátové komunikátory, kdy o mobilech se lidstvu ani ještě nezdálo. Jsou tam minikamerky , tehdy technicky neřešitelná, dnes běžná součást našich životů a hlavně nikdo neměl ani páru o internetu bez kterého se ndnes neobejde ani berňák a přesto CML jako by mu z oka vypadl. Laserová pilka dnes součást zdraňových systémů. asi by si zdroj potřebovat zahumidovat a dát si dvojité amarouny

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Eva L Nová1. apríl 2018, 19:54

V budoucnu nebudeš muset ani vstávat ze židle, resp. opouštět svůj domov, jelikož nemoci vymizí z důvodu nahrazení orgánů implantáty, vytvořených na 3D tiskárnách, celé tělo se přesune z nynějšího "náchylného" těla, přitahující nemoce a degenerace, do bytelné konstrukce bez vad. Životní energii si budeš dobíjet dotykem na magnetickou dotykovou obrazovku a vědomosti, dovednosti, paměť a jiné fyzické vlastnosti budeš čerpat napojením se na síť. To, co ses teď učil a osvojoval třeba 2 měsíce, budeš umět perfektně za hodinu, možná dvě. Lépe jak současný velmistr s jakémkoli oboru.

Současné lidstvo jak ho znáš teď zanikne, jelikož "noví" lidé budou mít IQ minimálně 400 a tím pádem vymizí různé potřeby, slabosti, vady, poruchy, úchylky a výjimky a nezbude tak místo pro city, toleranci, ohleduplnost a v konečném důsledku ani pro lidskost. Už dnes to můžeš vidět na zavádění automatizace a robotizace, 70% lidí v civilizovaném světě přijde o práci, jelikož jich nebude potřeba. Tito lidé se tak budou věnovat "jiným" záležitostem, čímž se sami zničí, neboli vykrátí. Je to vidět už dnes, jsme již jakýmisi kyborgy s jednou plackou v kapse (mobilní telefon), kterou komunikujeme přes celý svět během pár vteřin. Kdepak je doba Zátopků, Čapků, aj..

Jako příklad mohu uvést lesnictví, v nedávné minulosti šlo několik hřmotných chlapů s pilami a sekerami na dřevo, za celou šichtu udělali určité množství (přitom si popovídali, zasmáli, zapotili se, zaposilovali si a byli spokojeni), potom je nahradil jeden střízlík s motorovkou, který za stejný čas udělal 50x tolik (spokojený už tolik není, jelikož je tam sám), dnes tam vjede stroj, tzv. harvestor, který toho střízlíka s motorovkou trumfne na produktivitě za stejný čas tak 1000x (obsluha přijde domů a zabývá se třeba už jen svými zájmy). V budoucnu tam ten stroj přijede sám naprogramovaný a řízený GPS na dálku. Člověk tam nebude potřeba. Tímto nastane definitivní začátek konce lidstva. Howg.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Božetěch Kund1. apríl 2018, 20:39

v budoucnu třeba nebudeme těla vůbec potřebovat a staneme se součástí celosvětové sítě.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Frend Frend31. marec 2018, 19:36

Jo tak v roce 99 jsem měl první stolní pc Pentium Celeron II Sdram 128MB za 50 tis. Nejdostupnější médium byla Flopy s neuvěřitelnými 1,25MB, a začínali akorát frčet vypalovačky. Ta musela být přes externí SCSI řadič a stála 12tis. Dokázala pálit neuvěřitelných 4x CD ROM. BIOS nezvládal větší disky než 32GB a za připojení k internetu se platilo hříšný peníze za každou sekundu. Vytáčení internetu bylo zdlouhavé a unavné. USB rozhraní teprve vznikalo a o flashkach nebylo ještě dlouho ani slyšet. Každá nová HW konfigurace se musela naswitchovat přímo na MB. W98 se těšili oblibě a přicházely milenia. Každý se bál Y2K. V tom roce jsem si také koupil první dvouřádkový mobil s anténou za 2000 v akci Go ježíšku jen GO. Fronta se stála hodinu a existovala řada nepokrytých míst.

Takže ty frajerské řeči o tom, že to už někdo věděl a bylo to plánované, tak ty si odpusťte.

-1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
UnCool3. apríl 2018, 12:53

Tak to ja mam uplne jine vzpominky na rok 1999, meli jsme 486 40 MHz a 8 MB SIMM RAM, ale meli jsme CD-Rom 32x, vypalovacku TEAC s rychlosti 24 pro zapis a 8 pro prepis CD-RW, bezne jsem pouzival prepisovatelna CD, ktera vznikla uz v roce 1997. Diskety meli kapacity 1,44 MB a v tu doby byly uz silne na ustupu, at uz kvuli ZIP mechanikam tak i kvuli cenove daleko dostupnejsim CD-RW. Se zbytkem by se dalo souhlasit. :)

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Darek Černý2. apríl 2018, 15:46

Až teda na to, že první communicator od Nokie, který tohle vše (až na pár detailů, jako darevny displej, etc) uměl, vyšel už v roce 96. HP OmniGo, oznámili ještě rok před tím.

V roce 99 tedy už byla na trhu myslím 4. verze smartphonu od Nokie s oznacenim 9110.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
David Sniegoň1. apríl 2018, 9:49

Jo, tak tenhle komentář ve mě vyvolal nostalgii :) naprostá pravda :)

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Božetěch Kund31. marec 2018, 21:09

já na tu dobu taky moc rád vzpomínám akorát se psal rok 1995 a kámoš měl PC 486 už si přesně nepamatuji konfiguraci ,a já měl Amigu 1200 bez HDD poněvadž 20 mb stál asi 8 000 kč.

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Božetěch Kund31. marec 2018, 20:50

no a za 20 let budete takto s nostalgií vzpomínat na to co používáme teď .

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
George KA31. marec 2018, 8:16

mail byl maximum co tel uměl..i trvalo to neskutečně dlouho a data v něm byli omezené to si asi nepamatujete ..?ted jste všichni hrozný chytráci ..napište jakou vizi máte do budoucna v čem koliv rád bych nahlídnul do budoucnosti Nostradáni

-1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
odstránený používateľ31. marec 2018, 11:54

Jsem si jistý že do 10 až 20 let ti budou domů po optickým kabelu lítat hamburgery a jídlo z fastfoodu.Po netu objednáš a zaplatíš a do minuty se to objeví v zařízení tipoval bych si říci velikosti mikrovlnky

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Yamamoto Isoroku31. marec 2018, 15:22

A já jsem si jistý že do 5-ti let vyletíš komínem ... Ty blablo jeden mongoloidní !!!

0 Odpovedať · Nahlásiť
ZOBRAZIŤ ĎALŠIE KOMENTÁRE
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.