Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
13. marca 2018, 16:11
Čas čítania 0:00
Radka T.

K Zemi sa rúti slnečná búrka. Do doby kamennej nás síce nepošle, no môže narušiť technológie

TECH BÚRKA SLNKO
Uložiť Uložené

Vďaka solárnej búrke môžu byť viditeľné aj polárne žiary.

K Zemi smeruje obrovská solárna búrka, pričom sa predpokladá, že našu planétu by mohla zasiahnuť už zajtra. Hrozí vyradenie satelitov či narušenie napájacích zdrojov. Pre ľudí slnečné búrky nebezpečné nie sú, môžu však spôsobiť poruchy technologických zariadení. 

Ako píše Daily Mail, búrka vznikla minulý týždeň obrovskou explóziou v slnečnej atmosfére. Tento jav je známy aj ako slnečná erupcia. Nabité častice sa teraz dostávajú na našu planétu.

Ako dávnejšie napísal denník SME, slnečnými erupciami sú vlastne obrovské výbuchy na povrchu Slnka, keď sa časť slnečnej atmosféry prehreje a vyvrhne nabité častice či veľké množstvo hmoty. 

K Zemi sa rúti slnečná búrka. Do doby kamennej nás síce nepošle, no môže narušiť technológie
Zdroj: Pixabay

Príchod solárnej búrky súvisí ešte s jedným javom, a to vytvorením prasklín v magnetickom poli Zeme, tie sa pravidelne tvoria okolo rovnodennosti - jarnej či jesennej.

Narušením magnetického pola Zeme môžu byť ohrozené letecké spoločnosti, respektíve systémy lietadiel. Nabité častice môžu ovplyvniť GPS systémy či rádiové signály. Silná slnečná erupcia by dokonca mohla vyradiť aj dodávky energie. Zasiahnuté by mali byť najmä časť Škótska, severného Anglicka či americké štáty Michigan a Maine. 

Menšie geomagnetické búrky podľa Národnej správy o oceáne a atmosfére (NOAA) platia od 14. do 15. marca. Vo vysokých zemepisných šírkach môžu byť viditeľné i ohromujúce polárne žiary. 

K Zemi sa rúti slnečná búrka. Do doby kamennej nás síce nepošle, no môže narušiť technológie
Zdroj: flickr.com/NASA Goddard Space Flight Center
Domov
Zdieľať
Diskusia