Svetoví lídri podľa vedcov pri riešení najväčších hrozieb pre budúcnosť ľudstva zlyhali.
Sú dve minúty do polnoci. Takýto záver dosiahlo posúvanie takzvaných Hodín konca sveta. V súčasnosti sa ľudstvo strašidelne priblížilo k zániku, čiže k symbolickej apokalyptickej polnoci, a to najbližšie od roku 1953, keď prebiehali testy atómových bômb.
Hrozbu jadrových zbraní a ďalších technológií sleduje už od 40. rokov minulého storočia Bulletin atómových vedcov. Skupina bola založená v roku 1947. Vtedy ukazovali hodiny sedem minút do polnoci, v roku 1953 to už boli len dve minúty, rovnako ako teraz. Najďalej od skazy bola ručička hodín v roku 1991 po skončení studenej vojny, a to 17 minút do polnoci. O 27 rokov neskôr je však situácia omnoho dramatickejšia. Do polnoci ostávajú už len dve minúty, pričom oproti minulému roku posunuli vedci ručičku o 30 sekúnd.
Problémom je ohrozenie globálnej bezpečnosti z jadrovej oblasti. Pozoruhodný pokrok napríklad zaznamenal minulý rok program jadrových zraní v Severnej Kórei. To však predstavuje riziko nielen pre samotnú KĽDR, ostatné krajiny v regióne, ale i USA. Bezpečnosti neprispieva ani rétorika súčasného amerického prezidenta a klimatické zmeny.

Vedci chcú tak svetovým lídrom odkázať, že zmena je naliehavá. „Zlyhanie svetových lídrov pri riešení najväčších hrozieb pre budúcnosť ľudstva je poľutovaniahodné - ale dá sa to zvrátiť,“ uvádza organizácia na svojom webe. Podľa nej je hrozbou i zneužívanie informačných technológií a šírenie dezinformácií, čím sa demokracia stáva zraniteľnou.