Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Tento článok je platená PR správa spoločnosti Huawei
22. novembra 2017, 19:47
Čas čítania 0:00
Viktor Kniš

Poznáme trendy v mobilnej fotografii na rok 2018

TECH HUAWEI
Uložiť Uložené

Tento rok sa vo svete smartfónov niesol v znamení duálnych fotoaparátov, rozšírenej reality, sklenených konštrukcií a najnovšie aj umelej inteligencie od Huawei.

Najdôležitejší hráči na trhu vybavili svoje vlajkové lode dvojicou zadných snímačov, čím nabrala mobilná fotografia na obrátkach. Rozdielne senzory poskytujú rôzne možnosti. Niektoré značky sa rozhodli pre širokouhlý objektív či objektív s odlišnou ohniskovou vzdialenosťou pre kvalitnejšie priblíženie snímok.

Huawei je už niekoľko rokov, vďaka spolupráci s firmou Leica, priekopníkom v čiernobielej fotografii. Využíva sa najmä na zdôraznenie dramatickosti snímky alebo pri nočnej fotografii, keďže dokáže zhotoviť čisté a jasné zábery.

Poznáme trendy v mobilnej fotografii na rok 2018
Zdroj: Huawei

Umelá inteligencia

Nedávno prišiel tento výrobca na trh s prelomovým procesorom Kirin 970 spolu s novým modelom Huawei Mate 10 Pro, ktorý má špeciálnu jednotku NPU (Neural Processing Unit) pre umelú inteligenciu (AI). Využitie nájde okrem iného aj vo fotoaparátoch, napríklad u zmienenej novinky Huawei Mate 10 Pro. S pomocou inteligentných fotografických algoritmov Mate 10 Pro rozpoznáva rôzne scény a objekty v reálnom čase, následne automaticky prispôsobí farebnosť, kontrast, svetelnosť, expozíciu a iné pre dosiahnutie ostrých a perfektných fotografií. Výsledné snímky fotené v automatickom režime sú neporovnateľne lepšie než pri klasickom automatickom nastavení bez podpory AI.  

Odporúčané
TOP tech vychytávky od Huawei: tieto hodinky nemusíš nabiť 2 týždne a slúchadlá ti budú hrať až 31 hodín TOP tech vychytávky od Huawei: tieto hodinky nemusíš nabiť 2 týždne a slúchadlá ti budú hrať až 31 hodín 26. decembra 2023, 11:00

Dá sa predpokladať, že v budúcom roku pôjdu aj ostatní výrobcovia mobilných zariadení podobnou cestou. Pri fotografovaní sa tak môžeme spoľahnúť, že telefón sám vyhodnotí, čo práve fotí a aké nastavenie je pre danú scénu najvhodnejšie. Či už fotíte portrét, jedlo alebo svojho domáceho miláčika, môžete si byť istí, že výsledkom bude fotografia vysokej kvality.

Poznáme trendy v mobilnej fotografii na rok 2018
Zdroj: Huawei

Bokeh efekt

Ďalším nepochybným trendom je bokeh efekt (rozostrené pozadie). Zatiaľ čo ešte pred pár rokmi sa tento efekt dal dosiahnuť len prostredníctvom DSLR (digitálnou zrkadlovkou) so špeciálnym objektívom, dnes ho už jednoducho vytvoríte aj smartfónom. Softvér, ktorý pozadie rozostruje, je nestále vylepšovaný, preto sa aj odborníci zhodujú, že vlajkové lode najznámejších značiek môžu smelo konkurovať aj zrkadlovkám.

Poznáme trendy v mobilnej fotografii na rok 2018
Zdroj: Huawei

Pozornosť výrobcov sa zameriava aj na bokeh efekt pri prednej kamere. Napríklad s produktom Huawei Mate10 lite tak vďaka tejto funkcii môžete vytvoriť selfie, ktoré je jasné a bez šumu aj pri horších svetelných podmienkach.. Pri ceste na dovolenku ušetríte miesto v kufri, ktoré by bežne zabrala zrkadlovka, a pritom sa nemusíte obávať o výslednú kvalitu vašich záberov.

Poznáme trendy v mobilnej fotografii na rok 2018
Zdroj: Huawei

360° videá a virtuálna realita

Statív môžete tiež nechať doma, optická stabilizácia obrazu vám pomôže vytvoriť stabilnejšie videá aj v 4K rozlíšení bez výrazných otrasov. Pomocou jednoducho prídavnej 360-stupňovej kamery môžete zdieľať vaše zážitky priamo na sociálne siete a vaši blízki si ich budú môcť pozrieť v rozšírenej realite. Vitajte v budúcnosti.   

Odporúčané
Testovali sme Huawei Watch GT 4. Jedny z najkrajších a najdostupnejších smart hodiniek plnohodnotne využiješ aj s iPhonom Testovali sme Huawei Watch GT 4. Jedny z najkrajších a najdostupnejších smart hodiniek plnohodnotne využiješ aj s iPhonom 15. októbra 2023, 10:00

Ak chcete, aby vaše fotky naozaj zapôsobili, je stále dôležité dodržiavať základné pravidlá fotografovania. Napríklad zachovať princíp zlatého rezu, dávať si pozor, aby ste na zábere „neusekli“ chodidlá či inak nezdeformovali fotené postavy. Vždy je skvelým osviežením nekonvenčný pohľad. Nepreháňajte to ani s filtrami a dodatočnými úpravami. V roku 2018 budú prevládať prirodzené, ale profesionálne pôsobiace zábery.

A malá rada na záver – pred fotografovaním si vždy vyčistite objektív. Budete prekvapení, aký to dokáže spraviť rozdiel. Snímky zhotovené objektívom, ktorý je špinavý alebo poškrabaný, môžu pôsobiť nejasne, rozmazane a zahmlene.

Poznáme trendy v mobilnej fotografii na rok 2018
Zdroj: Huawei
Domov
Zdieľať
Diskusia