Stručný prehľad udalostí, ku ktorým by mohlo poľahky dôjsť.
Globálne otepľovanie ako strašiak 21. storočia je už pomerne otrepanou témou. Rozpúšťajúce sa ľadovce, zvyšovanie hladiny oceánov či teplôt... O podobných problémoch sme počuli i čítali nemálo príspevkov, no čo by sa stalo, ak by voda zrazu zo Zeme zmizla? Životadarná tekutina síce dokáže aj zabíjať, no predovšetkým aj vďaka nej sa na našej planéte nachádza vyspelý život. Jej strata by bola určite drvivá a katastrofálna, no skúsme sa zahrať na veštcov a ukážme si, k čomu by aj reálne malo dôjsť. Dobre, ľudstvo by sa pobralo preč do niekoľkých dní, ale čo zvyšok? Iné živočíchy, mikroorganizmy, rastliny, kaktusy a bohvie ešte čo?
Prvou pozorovateľnou (a logickou) situáciou by bolo zmiznutie všetkých potokov, riek, jazier, vodných nádrží, morí i samotných oceánov. Všetky kontinenty by sa zároveň prepojili. Ak by niekto prežil, poľahky by tak mohol zájsť hockde by sa mu zachcelo, len by musel prekročiť hlboké (bývalé) morské dná. Ďalej, oblaky a pojmy ako dážď, hmla či sneženie by sa stali niečím, čo už nikdy nebude. Z modrej oblohy by sa razom stala hnedá až zelená "pokrývka" Zeme ako z nejakého apokalyptického filmu. Zo situácie by najviac ťažili práve piesočnaté búrky, ktoré by sa rozšírili do mnohých kútov zemegule. Do večných lovíšť by sa krátko po ľuďoch pobrali aj všetky žijúce zvieratá vrátane plazov, hmyzu, cicavcov, vtákov a mnohých ďalších. Všetko viditeľne živé by v priebehu krátkeho časového úseku zmizlo.
A to nie je rozhodne všetko. Nakoľko sú morské dná najväčším úložiskom uhlíka, do suchého ovzdušia by sa dostali enormné množstvá spomenutého prvku a skleníkový efekt by nabral na sile ako nikdy predtým. Zem by sa svojím spôsobom začala premieňať na svojho blízkeho vesmírneho suseda - Venušu. Povrchová teplota by po istom časovom období dosiahla okolo neznesiteľných 450°C. Nakoľko v predchádzajúcom štádiu zmizla aj všetka fauna, nemá kto/čo zachytávať oxid uhličitý, a tak by oteplenie prišlo skutočne rýchlo. Kvôli zmenám v oblasti tektonických dosiek by zároveň došlo k vzniku nových vysokých pohorí a obmedzila by sa aj vulkanická činnosť.
Aj napriek všetkým nepriaznivým faktorom a podmienkam by život na Zemi pretrval. Jeho nosičmi by sa stali mikroorganizmy nezávislé od prítomnosti vody. Avšak ak by sa voda už nikdy nevrátila, ľudia by v nastolených podmienkach nemali akúkoľvek šancu prežiť a zo Zeme by sa stala horúca a na pohľad vyzerajúca guľa s gigantickými pohoriami. Keď sa však vrátime do reality, H²O ešte stále máme k dispozícii, tak bude určite lepšie, ak si vodu začneme oveľa viacej vážiť. Potrebujeme ju všetci.