Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
28. júla 2023 o 18:19
Čas čítania 1:52
Ema Stanovská

Tetovanie bude možno čoskoro zachraňovať životy. Informuje ťa, kedy sa napiť vody alebo natrieť opaľovacím krémom

ZDRAVIE ZDRAVIE
Uložiť Uložené

Vedci vytvorili špeciálne „inteligentné tetovanie“, ktoré dokáže monitorovať hladinu glukózy, stav obličiek aj dehydratáciu.

Tetovanie možno raz nebude len forma umenia, ale aj nástroj, vďaka ktorému budeme mať náš zdravotný stav lepšie pod kontrolou. Vedci vyvíjajú koncept „inteligentného tetovania“, pomocou ktorého budú môcť lekári sledovať biomarkery – dôležité ukazovatele stavu ľudského tela, informuje CNN.

Stačí sledovať farbu

Za prvým konceptom stojí Ali Yetisen, výskumník z Katedry chemického inžinierstva na Imperial College v Londýne. Týmto nápadom sa začal zaoberať už ako postdoktorandský výskumný pracovník na Harvarde.

Navrhol tetovanie s názvom The Dermal Abyss so štyrmi biosenzormi, ktoré mení farbu na základe biochemických informácií v telesných tekutinách.

Jeho koncept nahrádza konvenčný tetovací atrament „funkčnými materiálmi“, ktoré sa menia napríklad v reakcii na zmeny hladiny cukru v krvi. Diabetici si musia kontrolovať hladinu glukózy 3- až 10-krát denne. Keďže je na to potrebná krv, zakaždým si musia prepichnúť kožu. Bolestivú metódu by tak mohlo nahradiť tetovanie, ktoré pri zmene hladiny glukózy mení farbu od ružovej po fialovú.

tetovanie
Zdroj: media.mit.edu/projects/d-Abyss, Viirj Kan, Katia Vega

Tetovanie by však mohlo monitorovať aj ďalšie dôležité funkcie. Napríklad, stav obličiek či pečene. Profesionálnych športovcov by zas mohlo upozorňovať na prípadnú dehydratáciu.

Odporúčané
Toto je 8 rád, ako sa vyrovnať s dobou plnou kríz. Psychologička vysvetľuje, čo máme robiť a čomu sa vyhnúť Toto je 8 rád, ako sa vyrovnať s dobou plnou kríz. Psychologička vysvetľuje, čo máme robiť a čomu sa vyhnúť 11. decembra 2024 o 16:34

Technológiu zatiaľ testovali na bravčovej koži a v nasledujúcich troch rokoch budú vykonávať klinické skúšky na ľuďoch. „Verím, že v nasledujúcom desaťročí bude ľudská koža slúžiť ako interaktívny displej, ktorý bude zobrazovať široké spektrum zmien v ľudskom tele,“ hovorí Yetisen.

Peha, ktorá ťa chráni pred slnkom

Kým Yetisenov projekt skúma to, čo sa deje vnútri, výskumné laboratórium vedené Carsonom Brunsom z University of Colorado Boulder sa zameriava na vonkajšie faktory. 

Bruns vymyslel tetovanie, ktoré monitoruje silu UV žiarenia (hlavnú príčinu vzniku rakoviny kože) a jeho vplyv na kožu. V roku 2020 navrhol „slnečnú pehu“ – neviditeľné tetovanie veľké ako bodka, ktoré sa odhalí vtedy, keď človek strávi na slnku priveľa času. Človeku dá znamenie, aby sa schoval do tieňa alebo znovu naniesol opaľovací krém. Peha vydrží približne tri roky a dá sa „zapnúť a vypnúť“ aj pomocou svetelného zdroja. 

Keďže pôjde o zdravotnícke pomôcky, pacienti nebudú chodiť do tetovacích salónov, ale do ordinácie dermatológa. High-tech atrament sa časom vstrebe do kože, a tak bude nutné procedúru zopakovať. 

Odporúčané
Daruj na Vianoce zdravie. Toto sú dôvody, prečo je operácia očí ideálnym darčekom pod stromček Daruj na Vianoce zdravie. Toto sú dôvody, prečo je operácia očí ideálnym darčekom pod stromček 11. decembra 2024 o 13:00

„Nositeľné zariadenia sú skvelé, ale časom začnú byť nepohodlné alebo ich bude potrebné vymeniť. Implantáty zas vyžadujú invazívne operácie. Inteligentné tetovania sú najpohodlnejšie, pretože je to úžasný stred medzi nositeľnými zariadeniami a implantátmi,“ hovorí Bruns. Za projekt nedávno získal 605 000 dolárov, ktorými bude financovať ďalší výskum inteligentných tetovaní.

Yetisen a Bruns si myslia, že jednou z najväčších výziev bude prinútiť širokú verejnosť, aby túto technológiu prijala. Dôvodom je stigma spojená s tetovaním a obavy, pokiaľ ide o bezpečnosť injekcií. Okrem toho ide o pomerne komplikovaný projekt, pretože si vyžaduje  spoluprácu medzi vedcami, inžiniermi aj dizajnérmi.

Domov
Zdieľať
Diskusia