Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 5. 2. 2023 meniny má Agáta

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Nachádzaš sa na REFRESHER NEWSNa spravodajskom webe, kde nájdeš správy modernej generácie. Ak chceš prejsť na lifestylový obsah, klikni sem.
Exkluzívny obsah pre predplatiteľov. Článok môžeš čítať vďaka špeciálnemu odkazu od Martina Havranová
Ekonomika

Andrej šéfuje investičnej platforme: Akcie sú vo výpredaji ako na Black Friday. Slováci na nich dokážu výhodne zarábať (Rozhovor)

Andrej Hano vytvoril s bratom Adamom aplikáciu Birdwingo, cez ktorú môžu ľudia nakupovať akcie svetových firiem.

Martina Havranová
6. 12. 2022 16:30 Čas čítania: 6:57
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Andrej šéfuje investičnej platforme: Akcie sú vo výpredaji ako na Black Friday. Slováci na nich dokážu výhodne zarábať (Rozhovor)
Zdroj: Refresher/Ľubo Baran
Ekonomika
0
Martina Havranová
6. 12. 2022 16:30
Čas čítania: 6:57

Andrej šéfuje investičnej platforme: Akcie sú vo výpredaji ako na Black Friday. Slováci na nich dokážu výhodne zarábať (Rozhovor)

Andrej Hano vytvoril s bratom Adamom aplikáciu Birdwingo, cez ktorú môžu ľudia nakupovať akcie svetových firiem.

Martina Havranová
6. december 2022, 16:30
Čas čítania: 6:57
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Andrej šéfuje investičnej platforme: Akcie sú vo výpredaji ako na Black Friday. Slováci na nich dokážu výhodne zarábať (Rozhovor)
Zdroj: Refresher/Ľubo Baran
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.

Birdwingo je investičná platforma pre mladých ľudí, ktorí vďaka nej môžu nakupovať akcie úspešných firiem ako Apple alebo Tesla. Jej zakladateľ Andrej Hano chcel vytvoriť možnosť investovania, kde by ľudia nemuseli platiť obrovské poplatky a dosiahli tak čo najvyšší zisk. 

 

„Dlho som žil v Amerike, v Londýne, v Nemecku a tiež v Holandsku a som úplne v šoku z toho, ako môžu fungovať niektoré firmy na Slovensku alebo v Česku. Pýtajú si od ľudí vysoké správcovské poplatky, ďalšie skryté poplatky, či už na depozitoch, na výberoch, na neaktivite, alebo na výmene mien,“ vysvetľuje v rozhovore Hano. 

 

Na Refresheri ti pravidelne predstavujeme inšpiratívnych ľudí, ktorí dosiahli výnimočné úspechy a podarilo sa im vybudovať biznis, ktorý pomaly posúvajú aj za hranice Slovenska. Aby sme to mohli robiť aj naďalej, podpor nás a pridaj sa do klubu Refresher+, kde získaš neobmedzený prístup k exkluzívnym článkom.

 

Ako by si opísal Birdwingo niekomu, kto zatiaľ nemá skúsenosť s investíciami? 

Birdwingo je investičná aplikácia vyvinutá pre generáciu Z a mileniálov, kde môžu investovať peniaze pre svoju lepšiu budúcnosť, ale zároveň ich investujú v súlade so svojimi hodnotami.

Nemusia nakupovať akcie napríklad ropných spoločností. Môžu si kúpiť akcie firiem, s ktorými nejakým spôsobom sympatizujú. Či už ide o firmy, ktoré fungujú v súlade s environmentálnymi hodnotami, alebo podporujú LGBTQ+, ekologickejšie spôsoby mobility, vývoj vakcín a tak ďalej. 

 

Zdroj: Refresher/Ľubo Baran


Ide teda o investície, pri ktorých sa rozhodujeme nielen z pohľadu ekonomického výnosu, ale aj z pohľadu vplyvu na spoločnosť. Momentálne máme v ponuke viac ako 11-tisíc rôznych akcií, ETF fondov alebo podielových fondov.

 

Našou misiou je priniesť investovanie úplne každému, aj keď si naň môže dovoliť vyčleniť len 10 eur mesačne. Začať s investovaním môžu aj ľudia, ktorí zatiaľ nerozumejú akciovému trhu, keďže súčasťou aplikácie je aj naša akadémia, kde ľudí vzdelávame od úplných základov.

 

V Amerike investuje viac než 50 % dospelej populácie, či už ide o akcie, ETF fondy, alebo ďalšie možnosti. V Európe je to iba 15 %. Ak sa pozrieme napríklad len na ženy investorky, tých je ešte oveľa menej. S investovaním do akcií je spojených stále veľa predsudkov, väčšina ľudí si pri nich predstaví mužov v drahých oblekoch s vysokým kapitálom. My chceme tento naratív zmeniť a priniesť investovanie dostupné úplne pre všetkých.

 

Každý z nás má nejakú sumu peňazí navyše, ktoré nám stoja na účte, a ak by sme ich investovali, dokážeme s nimi urobiť niečo rozumné a zarobiť na nich.


Spomínal si, že v rámci aplikácie aj vzdelávate. Informujete teda aj o rizikách, ktoré sú spojené s investíciami do akcií? 

Pre nás je dôležité mať pozitívny vplyv na spoločnosť a silne vnímame aj svoju zodpovednosť. Uvedomujeme si, že mnoho ľudí v našom regióne nemá veľké finančné vzdelanie. V akadémii preto vysvetľujeme úplné základy investovania, hovoríme tomu aj „investing for dummies“.

Ľudia sa v nej môžu naučiť, čo sú to akcie, akým spôsobom sa na nich dá zarobiť, prečo je dôležité rozdeliť investíciu do viacerých spoločností a investovať pravidelne, čo sú ETF fondy a tak ďalej. V rámci našej misie prednášame aj na univerzitách na Slovensku aj v zahraničí.

 

Birdwingo je investičná aplikácia vyvinutá pre generáciu Z a mileniálov.
Birdwingo je investičná aplikácia vyvinutá pre generáciu Z a mileniálov. Zdroj: Refresher/Ľubo Baran


Pointou je ukázať ľuďom, čo je vlastne investovanie a prečo sa o ňom máme vôbec rozprávať. Každý z nás má nejakú sumu peňazí navyše, ktoré nám stoja na účte, a ak by sme ich investovali, dokážeme s nimi niečo rozumné urobiť a zarobiť na nich. Nemusia nám len stáť na účte a strácať hodnotu v dôsledku inflácie. 


Ak sa niekto rozhodne začať s investovaním do akcií, ako by mal zvýšiť svoje šance na úspech? Má začať študovať ekonomické analýzy alebo tráviť hodiny sledovaním burzy?

 

Ľudia s daňovou rezidenciou na Slovensku môžu veľmi výhodne zarábať na investovaní do akcií.

 

Stratégií je viacero a aj veľmi vzdelaní ľudia v odbore na to majú rôzne názory. My sa na to pozeráme najmä z pohľadu začiatočníkov a mierne pokročilých. Nie ľudí, ktorí sa venujú monitorovaniu finančných trhov zhruba 60 hodín týždenne a sledujú komplikované technické a fundamentálne analýzy. 

 

Vtipné je, že aj ľudia, ktorí tomu venujú množstvo času, prerábajú voči tomu, aký je všeobecný benchmark. Za ten sa pokladá priemerný výnos indexu S&P 500, čo je index najväčších amerických firiem, a ten za posledných 98 rokov v priemere zarába 10,2 % ročne. 


Odporúčanou stratégiou asi najznámejšieho amerického investora Warrena Buffeta je, že ak nemáte čas sledovať denne rôzne analýzy, každý mesiac investujte do spomínaného indexu S&P 500, napríklad cez ETF. A ďalej to už nemusíte riešiť. Každý mesiac, keď príde výplata, pošlete peniaze priamo tam. Aj podľa našich štatistík vidíme, že je to jedna z najpopulárnejších možností. 


Aktuálne zažívajú akciové trhy nepriaznivú situáciu v dôsledku globálne zlej ekonomickej situácie. Vidíš to ako investičnú príležitosť, keď si môžeme nakúpiť akcie lacnejšie ako inokedy?

Ak investujem pravidelne každý mesiac, nemusím nejakým spôsobom riešiť chvíľkové výkyvy na trhu. Dôležité je, že z dlhodobého hľadiska hodnota akcií ide hore. Také lacné akcie ako teraz neboli už pomerne dlho, bol to taký akciový Black Friday. Nikto však nevie, či ich cena nepôjde ešte kúsok dole alebo už dosiahli to pomyselné dno. Je preto dôležité zamýšľať sa nad tým z dlhodobého hľadiska. 

 

Ak investujem pravidelne každý mesiac, nemusím nejakým spôsobom riešiť chvíľkové výkyvy na trhu, hovorí Andrej Hano.
Ak investujem pravidelne každý mesiac, nemusím nejakým spôsobom riešiť chvíľkové výkyvy na trhu, hovorí Andrej Hano. Zdroj: Refresher/Ľubo Baran


Môže sa investovanie aj vďaka jednoduchým aplikáciám spopularizovať medzi mladými ľuďmi aj v našom regióne?

To, čo vidíme my, je, že posledné dva roky záujem o investovanie stúpa. Náklady mladých ľudí na život sa stále zvyšujú a naša generácia, teraz hovorím globálne, si nemôže dovoliť to, čo si mohla dovoliť generácia našich rodičov. Je to citeľné najmä v Amerike, ale aj v mnohých miestach západnej Európy. 


Preto je také dôležité, aby sme si vybudovali návyk, že každý mesiac si niečo odložíme a následne to použijeme na niečo rozumné. Investované peniaze potom môžem použiť na čokoľvek. Môže to byť nejaká super dovolenka, po ktorej som túžil, zabezpečenie si vlastného bývania, kúpa auta alebo čokoľvek. 


Ako by si laikom vysvetlil, aký je vo výsledku rozdiel medzi tým, keď si šetríme peniaze na sporiacom účte, alebo keď ich investujeme?

Je to obrovský rozdiel z viacerých dôvodov. Ten prvý je, že často sporiace účty, rôzne bankové produkty alebo rôzne pochybné ponuky sprostredkovateľov nedokážu vygenerovať dostatočne veľký zisk. Je to preto, že mnohokrát investujú do spoločností, ktoré negenerujú až taký veľký zisk. Druhým problémom sú obrovské poplatky zo strany bánk a iných prevádzkovateľov, ktoré vlastne zožerú všetok zisk a klient je často v mínuse. 


Dlho som žil v Amerike, v Londýne, v Nemecku aj v Holandsku a som úplne v šoku z toho, ako môžu fungovať niektoré firmy na Slovensku alebo v Česku. Pýtajú si od ľudí vysoké správcovské poplatky, ďalšie skryté poplatky, či už na depozitoch, na výberoch, na neaktivite, alebo na výmene mien.

 

Kryptomeny sú v Európe aj v Amerike absolútne neregulované alebo sú pomerne málo regulované. Videli sme to aj pri nedávnom krachu kryptoburzy FTX, keď si ľudia zrazu nemohli vybrať svoje peniaze.

 

Neviem si predstaviť, že by takto fungovali firmy v krajinách, kde som žil. Jednou z dôležitých vecí pre nás bolo prísť s niečím, čo bude naozaj férové, čo sa týka výšky poplatkov najlacnejšie v Európe a všetko to bude hlavne transparentné. To sa nám podarilo. Ľudia vyslovene neznášajú, ak zistia, že ich niekto na niečom oklamal a pripravil o zisk. 


Ak niekto na Slovensku obchoduje s akciami, hoci aj v malom, aké daňové povinnosti mu z toho plynú?

Nie som daňový poradca, a tak nemôžem dávať oficiálne rady. Všeobecne to funguje tak, že akýkoľvek zisk sa zdaňuje až v bode, keď som niečo predal alebo dostal dividendy. Obrovskou výhodou je, že ak na Slovensku niekto vlastní verejne obchodovateľné akcie dlhšie ako jeden rok, nemusí platiť dane z kapitálových ziskov, čiže vlastne ide o čistý zisk. 

 

Podľa Andreja Hana posledné dva roky, stúpa záujem o investovanie.
Podľa Andreja Hana posledné dva roky, stúpa záujem o investovanie. Zdroj: Refresher/Ľubo Baran

 

V porovnaní s krajinami, kde som žil, je to úplne netradičné. Výnos z akcií sa tam automaticky pridáva k príjmu, a tak platíte oveľa vyššiu daň. Ľudia s daňovou rezidenciou na Slovensku teda môžu veľmi výhodne zarábať na investovaní do akcií.


Môžu investície do akcií vďaka väčšej dostupnosti skrz aplikácie ako Birdwingo a tiež spomínané daňové výhody predbehnúť v popularite kryptomeny?

Myslím, že áno. V našom regióne bolo takéto investovanie donedávna oveľa menej prístupné. Navyše je pomerne veľký rozdiel medzi kryptomenami a akciovým trhom. Kryptomeny sú v Európe aj v Amerike absolútne neregulované alebo sú pomerne málo regulované. Videli sme to aj pri nedávnom krachu kryptoburzy FTX, keď si ľudia zrazu nemohli vybrať svoje peniaze. Toto je niečo, čo sa na akciovom trhu nemôže stať, keďže ide o veľmi vysoko regulované odvetvie.


Našu platformu reguluje a dohliada na ňu Národná banka Slovenska. My aj naši partneri sme zároveň dohliadaní aj americkými úradmi a regulátormi, v rámci ktorých je garantovaná ochrana vkladov. To je niečo, čo vo svete krypta neexistuje, pri akciových trhoch je však povinnosťou.

 

Do našej správnej rady sa vždy pripája aj partner spomínaného fondu, ktorý v minulosti viedol banky Morgan Stanley a Deutsche Bank v New Yorku.

 

Ochrana každého klienta sa vzťahuje až do výšky pol milióna dolárov na každý jeden účet na našej platforme. Je to niečo, čo by si investori burzy FTX želali, aby mali. Všetky obchody, ktoré prebehnú na našej platforme, sme povinní reportovať Národnej banke Slovenska do 24 hodín, sme povinní prispievať aj do garančných fondov a mať klientske a firemné peniaze uložené na oddelených účtoch, čo aj, samozrejme, robíme. 

 

Plánujete byť samostatnou platformou alebo sa časom chcete začleniť pod niektorú väčšiu online burzu? 

Chceme postaviť investičnú platformu pre mladých ľudí v Európe, nielen v Česku, ale aj na Slovensku, ktorá bude najobľúbenejšia. Nie sme produktom pre profesionálnych investorov, ale pre obyčajných ľudí, ktorí majú nejakú prácu alebo študujú, no zároveň vedia, že investovať svoje peniaze je dôležité, a chcú si šetriť do budúcna. 

 

Birdwingo má ambíciu stať sa najobľúbenejšou investičnou platformou pre mladých ľudí v Európe.
Birdwingo má ambíciu stať sa najobľúbenejšou investičnou platformou pre mladých ľudí v Európe. Zdroj: Refresher/Ľubo Baran


Či niekedy v budúcnosti prejdeme pod inú platformu alebo nie, neviem. Momentálne dokážeme úplne v pohode fungovať samostatne a máme veľmi silný mandát od investorov na to, aby sme fungovali samostatne ešte veľmi, veľmi dlho alebo aj navždy.

 

Máme investorov z venture capital/private equity fondu Bienville Capital z New Yorku, čo je pomerne unikátne. Nepoznám inú technologickú firmu z regiónu, ktorej by sa podarilo získať investíciu z podobného fondu tak rýchlo.

Do našej správnej rady sa vždy pripája aj partner spomínaného fondu, ktorý v minulosti viedol banky Morgan Stanley a Deutsche Bank v New Yorku. Radí nám spolu s ďalšími investormi v rámci stratégie aj business developmentu. Zároveň dohliada na naše čísla a prepája nás na ďalšie zaujímavé projekty, či už v Amerike, Európe, alebo niekde inde.

 

Spomínaný fond manažuje viac ako 3,7 miliardy dolárov a my sme doposiaľ ich najmenšia investícia. Cez ich spriaznené fondy môžeme získavať ďalšie peniaze, ak by sme neskôr potrebovali kapitál napríklad na expanziu mimo Európy.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Refresher/Ľubo Baran
NAHOR
Exkluzívny obsah pre predplatiteľov. Článok môžeš čítať vďaka špeciálnemu odkazu od Martina Havranová
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy ekonomika
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.